• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosja nie chce rozmów na temat przedłużenia tranzytu gazu przez Ukrainę

Fot. www.naftogaz.com
Fot. www.naftogaz.com

Szef Naftohazu oświadczył w rozmowie z Reutersem, że nie toczą się obecnie żadne rozmowy dotyczące przedłużenia tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. To zła wiadomość dla stabilności naszego regionu.

Jurij Witrenko wyraził ubolewanie, że nie ma obecnie „nawet cienia” rozmów w sprawie nowej umowy dotyczącej tranzytu. Dodał, że nie toczą się nawet żadne kuluarowe, nieoficjalne negocjacje. „Rozmawiamy z Amerykanami i Niemcami, wszyscy chcielibyśmy, aby tranzyt był kontynuowany” - przekonywał. 

Reklama
Reklama

Ukrainiec zwrócił uwagę, że na przeszkodzie stoją tutaj Rosjanie, którzy, najdelikatniej mówiąc, nie kwapią się do rozpoczynania rozmów na temat nowego kontraktu. Obecnie obowiązujący, podpisany w roku 2019, wygasa już w 2024 r.

Menadżer skomentował również proces certyfikacji rurociągu Nord Stream 2, do którego włączone zostały firmy z Polski oraz Ukrainy. Ubolewał przy tej okazji, że cała procedura nie przewiduje prawa weta. Niemniej, Kijów jest gotowy zakwestionować decyzję w tej materii przed sądem, jeśli okaże się ona sprzeczna z europejskim prawem.

Komentarze