Reklama

Gaz

Przychody Gazpromu z eksportu gazu wzrosły o 57,7%

Fot. Gazprom
Fot. Gazprom

Jak wynika z danych opublikowanych przez rosyjską Federalną Służbę Celną, przychody Gazpromu z eksportu gazu rurociągowego w okresie styczeń-maj wzrosły o 57,7%, do 16,2 mld USD, podczas gdy cena eksportowa gazu w maju wzrosła o 7,7% w porównaniu z kwietniem, do 199,7 USD za 1000 m sześc.

Wolumen eksportu gazu w okresie styczeń-maj wzrósł o 15,3% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku do 91,4 mld m sześc.

Jednocześnie przychody spółki z eksportu gazu w maju spadły o 5% w porównaniu z kwietniem, do 3,13 mld USD. Wolumen eksportu w maju również zmniejszył się w ujęciu miesięcznym o 11,6% do 15,7 mld m sześc.

W porównaniu do maja 2020 r. przychody wzrosły 2,8-krotnie, a wolumen eksportu wzrósł o 31,9%. Wtedy cena za tysiąc metrów sześciennych wyniosła 94,3 USD.

Cena eksportowego gazu rurociągowego w maju br. była znacznie wyższa niż poziom opłacalności eksportu gazu spółki, szacowany przez ekspertów na 90-100 USD za tysiąc metrów sześciennych. Jednocześnie w kwietniu cena wynosiła 185,5 USD, w marcu 170,4 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Reklama
Reklama

Biorąc pod uwagę średnie podawane ceny Gazpromu, łączny koszt transportu gazu z Półwyspu Jamalskiego do Greifswaldu przy wejściu do niemieckiego GTS może wynieść około 90 USD za 1000 m3. Kwota ta obejmuje koszty produkcji, podatek od wydobycia kopalin, transport przez Rosję, a następnie dostarczenie gazu wzdłuż rurociągu Nord Stream. Do tej wartości należy również dodać 30% cła eksportowego od ceny sprzedaży firmy w Europie.

Należy wspomnieć, że Gazprom za transport  gazu płaci w całości swoim spółkom zależnym. Ponadto koszt transportu w Federacji Rosyjskiej jest różny dla różnych systemów gazociągów, w zależności od wieku uruchomienia. Inne szlaki eksportowe prowadzące przez Ukrainę, Słowację bądź Czechy do Niemiec, będą znacznie droższe ze względu na konieczność płacenia krajom tranzytowym.

Reklama
Reklama

Komentarze