• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Postępują prace związane z budową Turkish Stream

Fot. www.nordstream.com
Fot. www.nordstream.com

Postępują prace związane z budową gazociągu Turkish Stream - spółka zależna Gazpromu poinformowała, że rozpoczęła sie budowa infrastruktury służącej odbiorowi surowca na wybrzeżu Morza Czarnego.

Ze strony rosyjskiej za realizację morskiej części połączenia odpowiada spółka South Stream Transport, której właścicielem jest rosyjski Gazprom. Poinformowała ona w komunikacie, że w pobliżu miejscowości Kiykyoy, w europejskiej części Turcji, rozpoczęły się prace związane z budową stacji odbiorczej, stanowiącej zwieńczenie tej części projektu.

Warto nadmienić, że 7 maja 2017 roku Gazprom rozpoczął budowę morskiego odcinka gazociągu Turkish Stream. Projekt zakłada budowę dwóch nitek o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Pierwsza będzie służyła zaopatrywaniu w surowiec klientów tureckich, druga pozwoli przekierować część dostaw do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej ze szlaku ukraińskiego.  Projekt ma zostać ukończony w 2019 roku - wtedy też wygasa kontrakt na tranzyt gazu przez Ukrainę.

W październiku 2016 roku w Stambule Rosja i Turcja podpisały porozumienie międzyrządowe dotyczące budowy gazociągu Turkish Stream. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział pod koniec października, że Rosja gotowa jest przedłużyć jedną z nitek gazociągu na terytorium Unii Europejskiej, jeśli otrzyma pisemne gwarancje od UE, że projekt ten będzie realizowany.

Komentarze