• Partner główny
  Logo Orlen

Gaz

Po słowach Bidena nt. Nord Stream 2 na Kremlu strzelają szampany

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow skomentował słowa prezydenta USA Joe Bidena, że ​​sankcje wobec Nord Stream 2 przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych na tym etapie, ponieważ projekt jest bliski ukończenia: przypomniał, że stanowisko Moskwy jest takie, że sankcje są generalnie nieskuteczne. 

"Wspomniał pan o słowach prezydenta Bidena, że ​​sankcje są nieskuteczne dla Nord Stream. Uważamy, że sankcje są generalnie nieskuteczne" - powiedział dziennikarzom Pieskow.

Odpowiadając na pytanie, czy Kreml spodziewa się spadku retoryki sankcji po spotkaniu szefów Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych, Pieskow przypomniał, że sam prezydent Rosji Władimir Putin nie porusza tematu sankcji.

"Wiecie, że sam prezydent Putin nie podnosi kwestii sankcji. Nie, bo Rosja nigdy nie była zwolennikiem takich ćwiczeń" - powiedział Pieskow.

Putin i Biden spotkają się osobiście w Genewie 16 czerwca.

Koniec nadziei na zatrzymanie Nord Stream 2?

25 maja korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski zapytał amerykańskiego prezydenta dlaczego nie nałożył sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG i jej szefa. "Po pierwsze gazociąg jest prawie całkowicie skończony i tak było gdy obejmowałem urząd. Nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą" - odpowiedział Biden.

Niektórzy komentatorzy na Twitterze wskazywali, że amerykański prezydent najwyraźniej pomylił "Europę" z "Niemcami". 

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, Ukraina i szereg krajów europejskich. Waszyngton nałożył sankcje na gazociąg w grudniu 2019 r., w wyniku których szwajcarskie Allseas zostały zmuszone do zaprzestania układania.

Reklama
Reklama

Kontynuowano rok później - w grudniu 2020 r. Układarka Fortuna ułożyła 2,6 km rur na wodach niemieckich. W rezultacie, według Nord Stream 2 AG, pod koniec stycznia około 148 kilometrów rurociągu pozostało niedokończonych z całkowitej długości dwóch jego dwóch linii wynoszącej 2460 kilometrów: pozostało 120 kilometrów do ułożenia na wodach duńskich i około 28 kilometrów. kilometrów na wodach niemieckich. Jak powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA, Waszyngton nie wyklucza dalszych działań przeciwko Nord Stream 2.

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażabezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Gazociąg to projekt polityczny, który ma wątpliwy sens z punktu widzenia ekonomicznego - budowa gazociągu lądowego jest mniej więcej o połowę tańsza, a taki Rosja mogłaby zbudować z udziałem państw Europy Środkowo-Wschodniej. Właśnie te państwa najbardziej stracą na budowie nord Streamu 2, gdyż będą wykluczone z tranzytu gazu. Ponadto cała Europa jeszcze bardziej uzależni się od rosyjskiego gazy, a już dziś stanowi on prawie 40% całego importu niebieskiego surowca na Stary Kontynent.

Komentarze (5)

 1. rob ercik

  Tik tak, podmiana bełkotu? "Nord Stream 2 to projekt, który zagrażabezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie."

 2. Palmel

  przecież było wiadomo że nic nie możemy w tej sprawie zrobić tylko szczekamy z czego nic nie wynika a stracimy trochę kasy za przesył

  1. Juras

   jak to nic zrobiliśmy? Daliśmy Gazpromowi 30 mld zł kary. Za tą kasę możemy poprowadzić gazociąg z Danii aż do Morza Czarnego.

  2. radek

   Jak nie masz pojęcia o czym piszesz to przestań lub zmień portal.

 3. Juras

  Panie Danielu za 7 dni barka Fortuna ( https://www.vesselfinder.com/pl/?imo8674156)połączy pierwszą nitkę NS2 i polecą race w niebo a 100 armatek wodnych wystrzeli pióropusze wody z 15 statków które obsługuje barkę.Jak matrosi wytrzeźwieją, to po 3 dniach zabiorą się za drugą nitkę już wspólnie z Akademikiem Czerskim .Cała infrastruktura lądowa już dawno skończona.Tłocznie juz działają ,ogromne huby w Niemczech i Czechach poprzez dwie nitki nowego gazociągu Eugal ,rozprowadzi gaz po całej Europie.Czy Pan się będzie cieszył? Bo ja tak. NS2 będzie docierał do 26 mln gospodarstw domowych.To jest tzw. Zielony Ład w Europie( nie mylić z Nowym Ładem w Polsce).Będzie czyściej i bardziej zielono.A co w tym czasie w Polsce? no będziemy dorzucać łopatkę węgla do pieca bo większość Polaków nie stać na gaz.Nie wierzysz Pan ? No to niech Pan przyjedzie do Szczyrku na narty .Tam nie można oddychać.Brunatny smog ścieli się aż do Słowacji. Może jeszcze Pan wytłumaczy mniej kumatym czytelnikom dlaczego Ukraina straci.No straci banda oligarchów, którzy na tranzycie gazu przez dekady okradali naród z setek miliardów dolarów.Jak Dmytr Firtasz,Timoszenko ,Achmetow i wielu innych .Niebotyczne fortuny .Załapał się też na ten interes nasz Kwaśniewski razem z synem Baidena(https://www.panstwo.net/5070-dyrektor-kwasniewski-burisma-biden-brudna-kasa).Co z tego Ukraińcy mieli? Nic. We Lwowie na chodniku starsze panie sprzedają przepracowany olej w butelkach po Coca-Coli.Komu to sprzedają? No takim samym biedakom ja one ,by tym nagrzać mieszkanie.Oligarchowie kradli ,nie płacili.Pamiętajcie tzw. Wojny Gazowe? polecam lekturę https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjsko-ukrai%C5%84ski_konflikt_gazowy Rosjanie się wściekli i zaproponowali Polsce tzw Jamał 2.Rząd Buzka nie zgodził się i wtedy powstał pomysł na morski gazociąg łączący bezpośrednio pole gazowe w Rosji z Europą Zachodnią. Mimo, że inwestycja jest dwa razy droższa od trasy lądowej to nie było innej możliwości(patrz Wojny Gazowe).W krótkim czasie powstał Nord Stream 1.Do czego Europie jest potrzebny Nord Stream 2 ? Cel jest jeden. Zatrzymać tempo grzania planety.Postawiono dwa cele .Pierwszy ..do 2030 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 55% .Drugi cel to osiągnięcia tzw.neutralności klimatycznej czyli 0% emisji gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć pierwszy stopień musimy przestać spalać węgiel kamienny i brunatny w elektrowniach. Z konieczności musimy mieć tzw.szybkie elektrownie gazowe stabilizujące kapryśną energię z wiatraków i fotowoltaiki. Potrzebne będą duże ilości gazu ziemnego ale nie można wykorzystać tzw.gazu łupkowego ze względu dużą emisję metanu(28razy więcej kumuluje ciepło jak CO2).W takiej ilości w Europie nie ma.Zostaje tylko Rosja z jej ogromnymi złożami. Dalej tylko wodór ale to inna bajka...

 4. Kiks

  Skoro sankcje nie działają to dlaczego strzelają te korki?? Ruskie tałatajstwo zaprzecza sobie.

 5. SOWA

  Znowu za friko zrobiliśmy Amerykanom "łaskę". Czy ta lekcja w końcu nas czegoś nauczy? Czy za mało mieliśmy tragedii narodowych, tragedii z gwarancjami najlepszych sojuszników? A jeszcze kilka tygodni temu byli tacy na DF24 którzy twierdzili, że NS2 nie powstanie. Gdzie teraz jesteście?