Reklama

Gaz

Pluszowy bat na Nord Stream 2. Wyciekł draft amerykańsko-niemieckiego porozumienia

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Portal Bloomberg - powołując się na własne źródła - ujawnił szkic porozumienia amerykańsko-niemieckiego w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Dokument obchodzi się z połączeniem bardzo łagodnie.

Według Bloomberga porozumienie amerykańsko-niemieckie w kwestii gazociągu Nord Stream 2 ma być zawarte w ciągu najbliższych dni - m. in. dlatego do Białego Domu został zaproszony prezydent Ukrainy, a doradca Sekretarza Stanu Derek Chollet odwiedza Polskę.

Porozumienie przewiduje rozwiązania na wypadek użycia gazociągu Nord Stream 2 przez Rosję jako broni politycznej. Według szkicu tego dokumentu, w takim wypadku Niemcy miałyby podjąć wymierzone w Rosję bliżej nieokreślone działania na poziomie krajowym oraz wywierać presję na poziomie europejskim - m. in. w kwestii surowców energetycznych eksportowanych przez Rosję do Europy. Porozumienie przewiduje również inwestycje w ukraińską gospodarkę.

image

Reklama

Według Bloomberga język porozumienia jest „celowo dwuznaczny”. Wynika to z tego, że USA nie chciały dawać Rosji jasnych wskazówek co do ich ewentualnej odpowiedzi na działania Moskwy.

Takie porozumienie byłoby prezentem zarówno dla Angeli Merkel jak i dla Władimira Putina. Po pierwsze, Nord Stream 2 jest bronią polityczną samą w sobie - by ją użyć, Rosjanie muszą ją tylko uruchomić. Każdy metr sześcienny gazu, który popłynie tym połączeniem będzie miał swoje znaczenie geopolityczne. Po drugie, brak konkretów porozumienia to otwarte na oścież drzwi do jego ignorowania. Słowa o celowej dwuznaczności jedynie (gorzko) bawią. Po trzecie, inwestycje w ukraińską gospodarkę nie zastąpią Kijowowi bezpieczeństwa geostrategicznego, jaki niesie ze sobą tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy.

Komentarze