Wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex, pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył 210 tys. m sześc. gazu do nowo wybudowanego terminalu LNG w Świnoujściu. To pierwsza z dwóch planowanych dostaw, które będą zrealizowane przez Qatargas w celu schłodzenia i rozruchu instalacji polskiego terminalu. Druga dostawa, zgodnie z obecnym harmonogramem, planowana jest w lutym 2016 r.
Podczas wizyty roboczej związanej z pierwszą dostawą LNG do terminalu LNG w Świnoujściu, prezes Qatargas Khalid Bin Khalifa Al-Thani powiedział:
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego historycznego kamienia milowego i mamy nadzieję, że nasze wsparcie w uruchomienie tego nowowybudowanego terminala LNG pomoże podtrzymać zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój Polski, Wschodniej Europy i wszystkich krajów w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu jest jasną oznaką wizji Polski i jej zaangażowania w zapewnienie zdywersyfikowanych, wiarygodnych i bezpiecznych dostaw LNG i gazu ziemnego.”
Prezes firmy Qatargas dodał:
„Polska stanowi nowy rynek dla dostaw LNG premium od spółki Qatargas, a dostawy LNG do Polski pokazują nasze zaangażowanie, by dostarczać do Europy czyste źródło energii, wiarygodnie i bezpiecznie. Ten terminal przyczyni się do dalszego rozwoju LNG w Europie, najpierw w Polsce, a następnie jako brama do krajów Środkowej Europy, które nie mają dostępu do morza oraz do krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Terminal w Świnoujściu to 17-sty terminal LNG, do którego Qatargas dostarczył pierwszy transport LNG i oznacza kolejny krok milowy w historii Qatargas. Spółka Qatargas jest bardzo dumna z tego, że może współpracować z terminalem LNG w Świnoujściu oraz z Polską.”
Pan Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu i Polskiego LNG powiedział:
„Terminal LNG, wraz z dynamicznie rozbudowywaną wewnętrzną siecią przesyłową i połączeniami międzysystemowymi otwiera Polsce drzwi do światowego rynku gazu i pozytywnie wpływa na konkurencyjność ceny surowca. Potencjał terminalu sprawia, że stajemy się także istotnym podmiotem w grze o niezależność energetyczną całego regionu. Zapewniamy bezpieczeństwo sobie i możliwość dywersyfikacji dostaw innym europejskim krajom, które łącząc systemy przesyłowe przyspieszą budowę konkurencyjnego rynku gazu. Polska wchodzi do grupy państw niezależnych, bezpiecznych i nowoczesnych.”
Zobacz także: II RP miała Gdynię. III RP ma gazoport