Niemiecki polityk: Zablokowanie Nord Stream 2 oznacza dla Berlina 12 miliardów euro kar

30 kwietnia 2021, 15:54
9611436548_a8812244f8_k
Fot. Lars Steffens / Flickr

Waldemar Herdt, deputowany AfD stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że na sankcjach wobec projektu Nord Stream 2 i Rosji skorzystają strony trzecie.

„Odłączenie od SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) i zakazanie Nord Stream 2 nie jest korzystne dla nikogo oprócz strony trzeciej, która chce siać spustoszenie, dewastację i głód” - perorował znany z prorosyjskich poglądów polityk. Nie wyjaśnił, który kraj ma na myśli, ale biorąc pod uwagę jego wcześniejsze wypowiedzi oczywistym jest, że chodziło o Stany Zjednoczone. 

Deputowany podkreślał również, że Parlament Europejski nie ma uprawnień do wstrzymania budowy rurociągu z Rosji do Niemiec, ani do wykluczenia z systemu SWIFT.

Reklama
Reklama

Zdaniem Herdta w przypadku rezygnacji z budowy Nord Stream 2 Niemcy musiałyby zapłacić 12 mld euro grzywien oraz szukać sposobu na pokrycie „deficytu energetycznego”. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że we wrześniu mowa była o 10 mld euro, kwota rośnie więc w imponującym tempie.

W styczniu br. urodzony w Związku Sowieckim polityk  posunął się jeszcze dalej: „Odrzucenie Nord Stream 2 to po prostu samobójstwo” - mówił w wywiadzie telewizyjnym. Nieco wcześniej, komentując wybory w USA stwierdził: „Niezależnie od sytuacji w Ameryce łączy ich jedno - ogromna niechęć do konstruktywnych i rzeczowych relacji między Rosją i Niemcami. Nord Stream 2 zostanie ukończony bez względu na to jak zachowa się nowa lub stara administracja” - mówił.

KomentarzeLiczba komentarzy: 39
ciekawy
wtorek, 4 maja 2021, 14:27

Ależ jakichże znowu kar dla Berlina? Przecież to projekt biznesowy i kary zapłacą tylko podmioty gospodarcze zaangażowane w projekt. Tak więc jakie kary dla Berlina? A nie czekaj.... Przecież to projekt polityczny.

HeHe
wtorek, 4 maja 2021, 19:08

Nazywanie NS2 projektem politycznym ma być pretekstem dla tych którzy modlą się o cud zatrzymujący jego budowę.

ciekawy
wtorek, 4 maja 2021, 20:56

Nazywamy NS2 projektem politycznym bo używany jest on do wywierania politycznych nacisków na Europę Środkowo-Wschodnią towarzyszu, tak samo jak cała masa rosyjskich i niemieckich polityków jest zamieszana w ten projekt, natomiast świat już nie takie cuda widział więc byłbym na twoim miejscu ostrożny z tymi arbitralnymi osądami.

HeHe
czwartek, 6 maja 2021, 19:36

Jasne. NS2 jeszcze nie działa a już "używany jest" do wywierania politycznych nacisków na środkowo-wschodnią :) "Zamieszanych" w ten projekt jest faktycznie cała masa polityków i to nie tylko niemieckich czy rosyjskich ale także austriackich. czeskich, holenderskich, francuskich którzy dbają o interesy swoim krajów zapewniając im dostawy możliwie najtańszego gazu. Poza tym na twoim miejscu byłym ostrożny z "towarzyszeniem" adwersarzom.

HeHe
czwartek, 6 maja 2021, 12:15

NS2 jeszcze nie działa a więc jakim cudem już "używany jest" do wywierania politycznych nacisków na środkowo-wschodnią? "Zamieszanych" w ten projekt jest faktycznie cała masa polityków i to nie tylko niemieckich czy rosyjskich ale także austriackich. czeskich, holenderskich, francuskich którzy chcą zapewnić swoim krajom dostawy możliwie najtańszego gaz a na twoim miejscu byłbym ostrożny z "towarzyszowaniem" adwersarzom.

HeHe
czwartek, 6 maja 2021, 00:11

NS2 jeszcze nie działa a więc jakim cudem już "używany jest" do wywierania politycznych nacisków na środkowo-wschodnią? "Zamieszanych" w ten projekt jest faktycznie cała masa polityków i to nie tylko niemieckich czy rosyjskich ale także austriackich. czeskich, holenderskich, francuskich którzy chcą zapewnić swoim krajom dostawy możliwie najtańszego gazu, mołojcu.

HeHe
poniedziałek, 3 maja 2021, 03:35

Zaznaczając w powyższym tekście fakt urodzenia Waldemara Herdta w Związku Sowieckim autor, dobrze o tym wiedząc, zastosował wyjątkowo ohydny chwyt propagandowy. Rodzice dziesiątków tysięcy Niemców z różnych przyczyn musieli po wojnie pozostać w Związku Radzieckim czyli np. (choć nie tylko) w radzieckiej (a teraz rosyjskiej) części byłych Prus Wschodnich będącej Obwodem Kaliningradzkim. Ta obrzydliwa propaganda niepokojąco przypomina tuskowego dziadka z Wehrmachtu a przy tym należy przypomnieć, że mieszkańcy polskiego Pomorza oraz przedwojennej, polskiej części Górnego Śląska podlegali przymusowemu poborowi do tegoż Wehrmachtu o czym sprawca politycznego posłużenia się tą historią (wiadomo kto) dobrze wiedział.

Buczacza
niedziela, 2 maja 2021, 16:19

To taki sam Niemiec. Jak dziesiątki prawdziwych Polaków i patriotów na tym forum. Ten sam gatunek. Permanentnie są na nie jeśli chodzi o Warszawę. Zarazem permanentnie są na tak jeśli chodzi o moskwę. Przez wieki mieliśmy wielu tak (wyjątkowych) ....

Oj
niedziela, 2 maja 2021, 00:25

No ale jakiej kary przecież to nie jest projekt polityczny tylko biznesowy. To przecież nie rząd...podobno... podejmował decyzje tylko niemiecki biznes. Wiec dlaczego Berlin ma karę płacić.???

Karl Frank
poniedziałek, 3 maja 2021, 02:48

Wlasnie dlatego. Podatnik bedzie placil kare prywatnemu biznesowi. I w polskiej konstytucji stoi cos o ochronie prywatnego majatku. Ale najgorsze moga byc roszczenia neutralnej Austrii ktora jest mocno zaangazowana w NS2, bo chciala byc hubem gazowym na srodkowa Europe. A kazdy sad arbitrazowy przyzna racje neutralnej Austrii.

Jan z Krakowa
niedziela, 2 maja 2021, 14:22

To się nazywa sarkazm. Myślę podobnie. A niech płacą, może wtedy do nich dojdzie jaki głupi traktat zawarli: szkodliwy dla Europy i dla Niemiec (traktat głupi jeszcze w tym sensie jak zrozumiałem z artykułu że nie zawierał chyba klauzuli dot. tzw, siły wyższej czyli strajków, powodzi (!), i działań konkurecji, itd.). Strasznie tutaj są pewni siebie.

Karl Frank
poniedziałek, 3 maja 2021, 03:04

Nie masz pojecia. Kontrakt zwiazany z NS2 zapewnia tym krajom gwarantowana dostawe najtanszego srodka energetycznego na swiecie, w warunkach gwaltownego zapotrzebowania na gaz. Likwidacja NS uderzylaby w gospodarke Niemiec, Austrii, Czech i Wielkiej Brytanii. Rosji to zwisa bo kazda ilosc gazu kupi od niej Azja i polepszych cenach niz Europa. Polska i Ukraina obudza sie jak sie skoncza wszystkie kontrakty tranzytowe: jamalski i ukrainski. Bo juz teraz Europa Zachodnia nie ma gazu na ewentualny rewers dla Polski i Ukrainy, gdy Rosja nie bedzie im chciala sprzedac wogole gazu. Bo Rosji przestalo sie oplacac sprzedawac gaz i rope na kontraktach rurowych a sprzedaja co maja po cenach spotowych z.gieldy. I z gazem nie.moga nadazyc z wydobywaniem. Dlaczego cwani Holendrzy i Niemcy ciagna rure z Rosji a genialni Polacy z Norwegi? Czyzby Holendrzy i Niemcy cos przeoczyli? Chyba nie bo ich gospodarka rozwija sie fantastycznie. A polska gospodarka?

Jan z Krakowa
poniedziałek, 3 maja 2021, 22:50

Chiny nie kupują gazu po lepszych cenach od Rosji, to jest kupują gaz taniej niż Europa. Już teraz. Poza tym dla Azji są również konkurencyjni dla Rosji dostawcy. Rurociąg do Danii jest krótszy. Polska gospodarka rozwija się bardzo dobrze.

ciekawy
środa, 5 maja 2021, 17:16

Chińczycy windykują rosyjskie długi przy pomocy Siły Syberii i to jest jedyny powód ceny rosyjskiego gazu dla Chin.

Jan z Krakowa
poniedziałek, 3 maja 2021, 22:48

Chiny nie kupują gazu po lepszych cenach od Rosji, to jest kupują gaz taniej niż Europa. Już teraz. Poza tym dla Azji są również konkurencyjni dla Rosji dostawcy. Rurociąg do Danii jest krótszy. polska gospodarka rozwija się bardzo dobrze.

HeHe
niedziela, 2 maja 2021, 16:58

Umowa którą z Gazpromem zawarły największe europejskie spółki energetyczne zapewnia zachodniej i centralnej Europie dostawy najtańszego napędu dla jej gospodarek na najbliższe 50 lat a to, że w ten sposób ograniczone zostaną przychody Ukrainy nie zmienia faktu, że jest to dla Europy umowa bardzo korzystna. Zresztą gaz sowiecki a potem rosyjski płynie do tejże zachodniej Europy od końca lat '70 ub. wieku a rządy krajów które ten gaz otrzymywały zgodnie twierdzą, że zawsze było to korzystne dla ich gospodarek. Tak samo jest z gazem dostarczanym za pomocą NS1 i w związku z tym nie ma więc podstaw aby twierdzić, że nie będzie tak z gazem płynącym przez NS2.

rmarcin555
niedziela, 2 maja 2021, 21:08

@HeHe. Finansowanie Kacapi oznacza konieczność zbrojeń w Europie. Gdy do ceny gazu doliczysz koszty zbrojeń to ten gaz nie jest już taki tani. Jak Rosjanie zapragną kiedyś się ucywilizować to będzie można rozmawiać o robieniu interesów z Rosją. Na razie interesem Europy są sankcje, sankcje i jeszcze raz sankcje.

HeHe
poniedziałek, 3 maja 2021, 03:38

@marcin555 Jak jednak widać po postępowaniu starej Unii czyli zachodniej Europy to uważa ona Rosję za partnera jak najbardziej cywilizowanego i zdecydowanie bardziej wierzę im niż zaściankowo-prowincjonalnym opiniom naszych rusofobów. Tym bardziej, że europejskie korzyści z kontaktów z Rosją wynikają ze wzajemnych interesów, interesów i jeszcze raz interesów.

Equalizer
sobota, 1 maja 2021, 19:31

Polsce nie po drodze z tym typem.

HeHe
niedziela, 2 maja 2021, 14:46

NORMALNEJ Polsce jak najbardziej po drodze z Niemcami i z Ns oraz NS2 bo normalna Polska mogłaby czerpać korzyści z tych gazociągów. Niemcy I Rosjanie nam to proponowali.

Tweets Energetyka24