Media: Merkel rozważa wspólną odpowiedź UE na sankcje ws Nord Stream 2

26 czerwca 2020, 10:55
840_472_matched__p70ihq_1200650matchedp0yh5b600eee47f553f8965b0783706e567e9c
Fot. kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rząd Angeli Merkel rozważa nakłonienie krajów UE do zastosowania wspólnych retorsji wobec USA, jeśli prezydent Donald Trump zrealizuje groźbę storpedowania budowy gazociągu Nord Stream 2 poprzez kolejne sankcje - informuje agencja Bloomberga.

Powołując się na dwóch przedstawicieli niemieckich władz, Bloomberg podaje, że zdaniem Berlina perspektywa bezpośredniej amerykańskiej ingerencji w politykę energetyczną Unii Europejskiej powinna skłonić państwa unijne do wspólnej, skoordynowanej reakcji.

Bloomberg dotarł do dokumentu resortu gospodarki Niemiec, w którym znalazła się ocena, że podjęcie takich kroków przez USA byłoby szkodliwe dla europejskich i niemieckich firm oraz banków, a nawet agencji państwowych.

Członkowie komisji gospodarczej Bundestagu 17 czerwca debatowali na temat reakcji na amerykańskie sankcje, związane z budową Nord Stream 2. Przewodniczący komisji Klaus Ernst poinformował, że deputowani wszystkich partii zgodnie uznali, iż restrykcje takie stanowiłyby pogwałcenie prawa międzynarodowego.

"Wzywamy rząd do opracowania i przedstawienia propozycji wyważonej, klarownej reakcji w imieniu Niemiec i UE" - głosi komunikat wydany przez komisję Ernsta.

Bloomberg ocenia, że strategia Berlina obliczona na ukaranie USA za takie restrykcje grozi eskalacją narastającego konfliktu między administracją Trumpa a europejskimi sojusznikami Ameryki.

Agencja przypomina, że sam prezydent USA podsyca ostatnio te napięcia pewnymi groźbami i atakami.

W niedzielę w Tulsie w stanie Oklahoma podczas pierwszego wiecu wyborczego po kilkumiesięcznej przerwie Trump powiedział, że Stany Zjednoczone "mają chronić Niemcy przed Rosją, podczas gdy Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za energię płynącą z gazociągu" Nord Stream. "Przepraszam, ale jak to działa?" - pytał Trump.

W poniedziałek gospodarz Białego Domu potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia, że zamierza wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Jako powód podał to, że Berlin wydaje w jego ocenie za mało na obronność oraz ma lata "zaległych płatności" wobec USA. Składane przez rząd RFN obietnice zwiększenia wydatków na obronność do poziomu 2 procent PKB do 2032 roku uznał za niewystarczającą.

W środę, powołując się na przedstawiciela USA ds. handlu Robert Lighthizera, Bloomberg podał, że administracja USA rozważa nałożenie wartych 3,1 mld dolarów ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Jednak zdaniem rozmówców Bloomberga zareagowanie na takie decyzje Trumpa, włącznie z ewentualnymi unijnymi retorsjami związanymi z Nord Stream 2, byłoby niebezpieczne, ponieważ notowania prezydenta spadają na cztery miesiące przed wyborami w USA i, w nadziei na odbudowanie poparcia w sondażach, Trump może wdrożyć wszystkie groźby wobec UE, w tym szczególnie niebezpieczne taryfy na niemieckie samochody.

Inicjatorem budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie jest rosyjski gigant energetyczny Gazprom. Stany Zjednoczone uzasadniają krytykę gazociągu tym, że jeszcze bardziej uzależniłby on Europę od dostaw gazu z Rosji i zwiększyłby możliwości Rosji wywierania politycznego nacisku na kraje Unii Europejskiej.

Na początku czerwca w USA przedstawiono projekt ustawy, przewidujący rozszerzenie sankcji USA wobec Nord Stream 2. Projekt zakłada wprowadzenie sankcji nie tylko wobec firm, które dostarczają statki do układania rur na dnie morskim, ale też m.in. wobec towarzystw ubezpieczeniowych, które te statki ubezpieczają.

W grudniu 2019 roku, na skutek ryzyka sankcji ze strony USA, z dalszego układania Nord Stream 2 na dnie Bałtyku wycofała się szwajcarska firma Allseas. Rosja zapowiedziała, że samodzielnie dokończy projekt. Długość brakującego jeszcze podmorskiego odcinka gazociągu wynosi w przypadku jednej z jego nitek 65 kilometrów, a drugiej - 85 kilometrów.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Darek
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:44

Niemcy będą dla Polski coraz większym zagrożeniem. Ich polityka jest egoistyczna i dąży do całkowitego podporządkowania sobie Europy

rob ercik
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:22

Polska jest krajem coraz bogatszym bo jesteśmy w UE i jesteśmy zintegrowani w łańcuchu dostaw głównie do RFN, USA tylko od nas wyciąga kasę więc to oni są zagrożeniem

czytelnik D24
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 22:04

Nie chrzań. USA inwestuje w Polsce ciężkie miliardy dolarów. Sam Microsoft wybuduje centrum danych za 2 mld USD. Google wybuduje drugie o podobnej wartości.

Niuniu
sobota, 27 czerwca 2020, 17:29

Kiks - deal niemcy-rosja Ci się nie podoba. A deal Polska-USA - kupić tanio LNG w USA i drogo sprzedać w UE pozbawionej alternatywy ruskiego gazu z NS2, już jest cacy? Solidarność działa w dwie strony, to nie jednostronny proces. Chcemy solidarności od Nemców i kilku innych Państw UE a co z Naszą solidarnością dla Nich? To puste hasło wielkiej idei lat 90-siątych, "SOLIDARNOŚCI". Nadużywane i wypaczane w imię własnych partykularnych interesów. Do tego źle rozumianych. W imię bezpieczeństwa energetycznego zamieniamy monopol rosyjski na monopol amerykański. Nie lepiej zlikwidować oba monopole i zostawić wolny rynek i wolną konkurencje? Kto sprzeda taniej od tego kupimy. To takie nieracjonalne?

Alchemik
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 15:42

Chciałbym tylko nieśmiało koledze przypomnieć, że z punktu widzenia ekonomii, NS2 jest bez sensu, bo do transferu gazu na zachód w zupełności wystarczą istniejące gazociągi lądowe przechodzące między innymi przez Polskę, Ukrainę i Białoruś. Więc blokada NS2 nie pozbawia nikogo alternatywy. No chyba, że chce się kogoś zaszantażować i zakręcić kurek albo całkiem przypadkiem wysłać zanieczyszczony gaz lub ropę…

niedziela, 28 czerwca 2020, 00:38

Solidarność leży na dnie Bałtyku i nazywa się Nord Stream 1

Niuniu
sobota, 27 czerwca 2020, 17:21

Sankcje Trumpa wymierzone w niemieckie samochody sprowadzane do USA to nic nie warty straszak i kolejne mamienie opinii publicznej w USA. Obecnie większość "niemieckich" samochodów sprzedawanych w USA jest też w tym kraju produkowanych. Fabryki Mercedesa czy BMW w USA produkują większość wszystkich samochodów klasy SUV sprzedawanych przez te koncerny nie tylko w USA ale i w Europie. Jak niby te samochody skoro są produkowane w USA można obłożyć restrykcyjnymi cłami? We właśnie opublikowanej książce Bolton wspomina, że Prezydent Trump m.innymi nie wie gdzie znajduje się Finlandia - to skąd ma wiedzieć gdzie Mercedes produkuje swoje najlepiej sprzedające się na amerykańskim rynku modele?

nieciekawy
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:39

Gdyby był to nic nie warty straszak to Niemcy nie trzęśli by tak portkami. Reszty głupot nie czytałem.

Darek
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:44

To prawda

Stary Grzyb
sobota, 27 czerwca 2020, 00:23

Innymi słowy, proces shroederyzacji zaszedł już tak daleko, że pani Merkel gotowa jest, w imię realizacji rosyjskich interesów, zakwestionować nie tylko "europejską solidarność energetyczną" (tej akurat nigdy nie było), ale także sojusz transatlantycki (do tego zresztą Niemcy nigdy nie mieli serca - umiłowanie zamordyzmu kieruje ich ku Rosji) oraz istnienie UE.

rmarcin555
niedziela, 28 czerwca 2020, 18:04

@Stary Grzyb. Kupowanie gazu z USA to wyrok na europejski przemysł. Ale rozumiem, że to Ciebie nie interesuje, bo pewnie żyjesz z emerytury.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:25

A niby w jaki sposób?? No takich bredni to dawno nie napisałes.

Alchemik
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 15:47

Piszesz tak jakby istniał tylko NS2 i nic więcej. Do transferu rosyjskiego gazu na zachód w zupełności wystarczą już istniejące gazociągi lądowe przechodzące między innymi przez Polskę, Ukrainę i Białoruś. Więc blokada NS2 to żaden wyrok na europejski przemysł.

czytelnik D24
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:38

Owszem to wyrok bo Polska może nie zechcieć tranzytu na którym była notorycznie okradana przez Rosjan. Turecka nitka już też odcięta więc pozostaje wam wozić gaz w słoikach.

HeHe
wtorek, 30 czerwca 2020, 21:09

Turecka nitka jest tak "odcięta", że w kwietniu rosyjski gaz był na tureckim rynku na drugim miejscu, po azerskim :)

czytelnik D24
wtorek, 30 czerwca 2020, 23:21

Słusznie użyłeś słowa "był" bo już go nie ma wcale przy cenach jakie Gazprom narzucił Turkom.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 00:43

Kwiecień jest ostatnim miesiącem co do którego znane są informacje :)

Alchemik
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:07

Czyli wniosek jest taki, że wystarczy Polski nie okradać i nie będzie problemu, wszyscy będą zadowoleni. Między innymi chyba o to chodzi w tej całej solidarności europejskiej.

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 17:22

Otóż Pani Merkel zamierza bronić REALIZACJI NIEMIECKICH ORAZ SZERZEJ, EUROPEJSKICH INTERESÓW a także bronić właśnie europejskiej solidarności energetycznej. To Trump w imię narzucenia Europie realizacji amerykańskich interesów zamierza zakwestionować sojusz transatlantycki.

hoho
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:45

Jakoś tak się zawsze składa, ze niemieckie interesy to europejskość i solidarność, a interesy innych to nacjonalizm, i brak solidarności.... Solidarnośc leży na dnie Bałtyku (NS1)

HaHa
sobota, 27 czerwca 2020, 18:12

Nie bądź taki hej do przodu. Interes kilku firm z kilku państw to jeszcze nie interes całej UE w której jest tysiące firm. Po za tym UE nie ma żadnych realnych interesów z tym twoim bantustanem bo nie da się ich robić z gospodarką która niczego nie wytwarza tylko sprzedaje węglowodory. Świadczą o tym chociażby wracające od was puste ciężarówki. Mała Polska ma kilkukrotnie większa wymianę handlową z Niemcami niż twój wielki stepowy bantustan.

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 19:29

Rozumiem, że bronisz interesu swojego, stepowego bantustanu ale o wielkości realnych interesów UE z Rosją świadczy chociażby rekordowe 42% całości gazu ziemnego które UE konsumuje. O wielkości realnych interesów UE z Rosją świadczą największe w Unii Euro-Azjatyckiej nowe fabryki BMW, Mercedesa czy Siemensa które są w końcowym stadium budowy na terenie Rosji. Otóż to twój stepowy bantustan nie ma żadnych realnych interesów z UE nie licząc utrzymywania jego ekonomii (będącej w stanie chronicznego załamania od sześciu lat), przez kroplówkę finansową kredytów które twój stepowy bantustan otrzymuje m. in. od unijnych instytucji :)

HaHa
sobota, 27 czerwca 2020, 23:19

Cała wasza wymiana handlowa z Niemcami kształtuje się na poziomie 65 mld Euro rocznie gdy między Polską a Niemcami wychodzi powyżej 120 mld Euro. Porównaj sobie teraz liczbę mieszkańców i powierzchnię Polski i Rosji a uświadomisz sobie w jakim bantustanie mieszkasz. Chwalisz się Siemensem i Mercedesem? Przecież to tylko montownie. Rozumiem że to dla ciebie powód do dumy. Będziecie klepać tylko na azjatycki rynek. Tak dokładnie na azjatycki, bo nie dostaniecie certyfikatu produkcji na rynek europejski z powodu jakości. I na koniec najlepsze. Udowodnij mi że pochodzę z Ukrainy (domniemuję że z tym stepem to aluzja do Ukrainy). Bo ja bez najmniejszego problemu udowodnię ci że jesteś kacapim trollem cytując twoje własne wypowiedzi.

HeHe
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:54

Po pierwsze to udowodnić możesz mi tylko niezależność moich poglądów w przeciwieństwie do twoich, sterowanych jedynie słuszną linią propagandową twojej "batkiwszczyny" i to niezależnie od tego jakim jesteś chachlim trollem - z Ukrainy czy "naszym" - wychowanym w tym kraju (osobiście optuję za tym drugim). Po drugie - fabryki w Rosji o których piszę są FABRYKAMI i to ogromnymi a nie montowniami i ze względu na cła "klepać" będą faktycznie do Azji (m. in. na rynek chiński i japoński - ma więc to zerowy związek z jakością ich produktów). Po trzecie i najlepsze - pochwal się teraz swoją "batkiwszczyną" i jej "osiągnięciami" a po raz n-ty uświadomisz czytelnikom jaki to stepowy i w dodatku banderowski bantustan.

HaHa
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:42

Każdy kto przeczyta twoje wypociny stwierdzi że nie ma w nich za grosz niezależności. Są tendencyjne i w stu procentach ukierunkowane na obronę rosyjskich interesów i to w ordynarny sposób. Fanatyk z sekty to przy tobie ostoja obiektywizmu. Jest to niepodważalny dowód na to że jesteś kreml-botem. A skoro twierdzisz że pochodzę z Ukrainy to proszę o dowód na to że bronię tu gdziekolwiek ukraińskich interesów. Fabryki o których piszesz są MONTOWNIAMI w których pracę znajdzie ok 1000 osób i można to zweryfikować nawet w rosyjskich mediach więc twoje łgarstwa mają bardzo krótkie nogi. I do twojej wiadomości. To że powtarzasz kłamstwa setki razy wcale nie sprawi że ktoś wie uwierzy :) I jeszcze raz. Czekam na niepodważalny dowód że jestem Ukraińcem.

HeHe
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 16:53

Mój niepodważalny dowód na to, że jesteś Ukraińcem jest twój ordynarny atak na kogoś kto ma zdanie inne niż twoje. Komuś takiemu automatycznie wmawiasz bycie Rosjaninem lub wręcz obrzucasz obelgami o trollowane. Spójrz na swoje powyższe komentarze i zorientuj się kto pierwszy i komu zrobił taki zarzut. Moim niepodważalnym dowodem na to, że jesteś "naszym" Ukraińcem" (tu urodzonym i wychowanym) jest właśnie powyższe bo to sugerowanie komuś rosyjskości i obrzucanie go obelgami trolla jest typowym mechanizmem działania ukraińskich trolli na tym i innych polskich portalach informacyjnych. Poza tym nowa FABRYKA Mercedesa w Rosji nazywa się "Moscovia" i jest 40 km od Moskwy. Proponuję artykuł we "Wprost" z 4.04.2019 pod tytułem który takich jak ty wyprowadza z równowagi - "Mercedes-Benz i Władimir Putin ręka w rękę". Tak więc nie usiłuj kłamać :)

HaHa
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:35

To że cię atakuję nie jest żadnym dowodem na to że jestem Ukraińcem. Powiem więcej. Mój atak na ciebie nie dowodzi kompletnie niczego nt. mojego pochodzenia, a zarzut kieruję do ciebie bo twoja cała twórczość to zahaczająca o wściekłość jakiegoś furiata obrona rosyjskich interesów. Gdyby to było na żywo to pewnie już byś leciał z siekierą albo nożem. I tak - to jest niepodważalny dowód na to że jesteś kreml-botem. I nadal twierdzę że kłamiesz odnoście fabryki bo to jest montownia (taka jakich wiele w Polsce) SUVów oraz limuzyn klasy E. Na klasę S nie spełniacie rygorów co do jakości produkcji. Podsumowując jak do tej pory nie przedstawiłeś ani jednego rzetelnego dowodu na moje rzekomo ukraińskie pochodzenie a muszę przyznać że zasób zapożyczonych z ukraińskiego słów, których ja nie znam masz spory. Zresztą co tu gadać. Tacy jak ty robią to na wszystkich możliwych forach krajów UE. Kto przeciwko nam ten Ukrainiec bo przecież propaganda głosi że wszyscy Was kochają. Buahahah XD

HeHe
wtorek, 30 czerwca 2020, 01:21

Dowodem na to, że jesteś Ukraińcem nie jest to, że mnie atakujesz ale to W JAKI SPOSÓB to robisz. Jeszcze raz - spójrz na powyższe komentarze i zobacz kto i kogo jako pierwszy nazwał ruskim lub Ukraińcem i znieważył nazywając trollem. W związku z tym przypominam ci stare polskie powiedzenie mówiące o tym, że to złodziej najgłośniej drze się - "łapać złodzieja". Nie chrzań też o "zahaczającej o wściekłość twórczości jakiegoś furiata w obronie rosyjskich interesów" bo sam po mojej opinii o tym, że "Pani Merkel zamierza bronić niemieckich oraz szerzej europejskich interesów" wściekle rzuciłeś się pisząc do mnie "TWOIM bantustanem" oraz bredząc coś o wracających do rzekomych "nas" pustych ciężarówkach. Widać, że pozytywna opinia o postępowaniu kanclerz Merkel wyprowadziła cię z równowagi powodując opisany atak agresji i w tym miejscu odwrócę twoją argumentację o 180 stopni. Tacy jak ty na forach dyskusyjnych stosują typowy chwyt - kto przeciwko nam ten ruski i w dodatku troll bo przecież propaganda głosi, że wszyscy was Ukraińców kochają :)

HaHa
wtorek, 30 czerwca 2020, 11:41

"Dowodem na to, że jesteś Ukraińcem nie jest to, że mnie atakujesz ale to W JAKI SPOSÓB to robisz" _______Ciekawe że doszedłeś do takiego wniosku a nie że np jestem Aborygenem albo Koreańczykiem. Każdy kto przeczyta twoje pierwsze zdanie uzna cię za czubka. Reszta to tylko odbijanie piłeczki. Wiesz trollu co jest w tobie najlepsze? Sam niszczysz własną wiarygodność tego typu wypowiedziami a jeżeli dodać do tego sterty kłamstw i manipulacji które rozpowszechniasz to mamy twój kompletny obraz.

HeHe
wtorek, 30 czerwca 2020, 13:38

Oczywiście - zostanę uznany za czubka bo ogólnie znany jest fakt żywego zainteresowania jakie przejawiają projektem NS 2 Aborygeni i Koreańczycy którzy na polskich stronach informacyjnych wymyślają dyskutantom od ruskich trolli. Oczywista przy tym dla każdego jest także absolutna obojętność z jaką przyglądają się NS 2 Ukraińcy którzy nie mają nic wspólnego z opisaną powyżej paskudną aktywnością Aborygenów i Koreańczyków :) W świetle powyższych kpin napisz w jakiż to sposób ty zdiagnozowałeś moją "rosyjskość" i to, że jestem trollem bo to przecież ty jako pierwszy tak mnie nazwałeś. "Najlepszy" to jest denny absurd którym się posługujesz usiłując zrobić z niego narzędzie swoich manipulacji a jeszcze lepszy jest ich żałosny wynik z czego nawet nie jesteś w stanie zdać sobie sprawy.

HaHa
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:35

Twoją rosyjskość diagnozuję na podstawie obrony rosyjskich interesów oraz propagandowej działalności na szkodę Polski. A upadkiem NS2 zainteresowani są tyle samo Ukraińcy co Polacy oraz inne kraje Europy Środkowej (min Litwa, Łotwa i Estoina) w których Rosja ma monopol na węglowodory. Koniec tematu.

HeHe
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:57

Mój niepodważalny dowód na to, że jesteś Ukraińcem jest twój ordynarny atak na kogoś kto ma zdanie inne niż twoje oraz to, że komuś kto ma zdanie inne od twojego automatycznie wmawiasz bycie Rosjaninem lub wręcz obrzucasz obelgami o trollowane. Spójrz na swoje powyższe komentarze i zorientuj się kto pierwszy i komu zrobił taki zarzut. Moim niepodważalnym dowodem na to, że jesteś "naszym" Ukraińcem" (tu urodzonym i wychowanym) jest właśnie powyższe bo to sugerowanie komuś rosyjskości i obrzucanie go obelgami trolla jest typowym mechanizmem działania ukraińskich trolli na tym i innych polskich portalach informacyjnych. Poza tym nowa FABRYKA Mercedasa w Rosji nazywa się "Moscovia" i jest 40 km od Moskwy. Proponuję artykuł we "Wprost" z 4.04.2019 pod tytułem który takich jak ty wyprowadza z równowagi - "Mercedes-Benz i Władimir Putin ręka w rękę". Tak więc nie usiłuj kłamać.

szkoda czasu na trolla
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 20:11

Daj sobie "chłopie" z nim spokój. Szkoda czasu.

Do czego to doszło? Szok. Może jeszcze da się ten "system" sanować.
piątek, 26 czerwca 2020, 22:17

O upadku polskiego systemu edukacji jednoznacznie świadczy poniższa statystyka: sześć komentarzy (na g. 20.15-oczywiście czasu "realnego" a nie D24), sześciu bezrefleksyjnych miłośników pastuszków bydła rogatego-ponoć mieszkańców Europy i obywateli UE i ani jednego racjonalnego komentarza.

Kiks
sobota, 27 czerwca 2020, 00:52

Gdyby nie te pastuchy dalej Niemcy by były podzielone, a ty być może byś był pod ich butem. Rura NS2 to rosyjsko-niemiecki deal. Kupić tanio gaz od ruskich i sprzedać drożej Europie. Ot cała tajemnica.

Pan Ferdek
sobota, 27 czerwca 2020, 22:53

A kto kupi od Niemców ten gaz "drożej" skoro wszyscy "wasale" mają mieć supertanie amerykańskie LNG?

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 19:35

Zasadniczy błąd w ocenie wydarzeń historycznych. Gdyby nie Gorbaczow i jego zgoda na zjednoczenie Niemiec to Niemcy dalej byłyby podzielone a "pastuchy" nie mogłyby niczego w tej sprawie zrobić.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:31

No uśmiałęm sie:)) Ale wiesz Heheszku ze jak wasz ZSRS zdechł i UW sie rozpadł to Niemcy i tak by sie zjednoczyły bo w tym gułagu pod nazwa NRD nikt by nie został:)

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 00:53

Przecież gdyby nie Gorbaczow to twoja batkiwszczyna nadal byłaby Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką :) ZSRR jest twój a nie nasz.

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 19:31

Bzdura. Firmy zaangażowane w budowę to firmy z całej zachodniej Europy a więc nie ma mowy o niemieckim zarobku na sprzedaży gazu.

niedziela, 28 czerwca 2020, 00:48

AllSeas który zrezygnował po zapowiedzizankcji, też się liczy?

najszybszy rosyjski zegarek
sobota, 27 czerwca 2020, 23:20

Nie z całej Zachodniej Europy tylko kilka firm z kilku krajów.

HeHe
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:59

Są to największe firmy energetyczne z Niemiec, Austrii, Francji oraz Holandii.

najszybszy rosyjski zegarek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:36

Czyli CZTERY kraje a nie cała Zachodnia Europa. Skończ już bredzić.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 00:47

Nie wypisuj bzdur. Kraje z których pochodzą te firmy to jądro Unii. Niemcy, Austria, Francja i Benelux.

najszybszy rosyjski zegarek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:22

No no. 4 kraje na 27.

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 17:20

Otóż Benelux to Belgia, Holandia i Luxemburg. "Gratuluję" znajomości geografii :)

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:31

I wg ciebei to cała Europa?? No gratuluje nauki sowieckiej geografii:))

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 00:49

Cała zachodnia Europa z wyjątkiem Szwajcarii i Wlk. Brytanii. A czego cię uczyli w szkole z wykładowym ukraińskim? :)

Tweets Energetyka24