• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kwieciński: ceny gazu dla odbiorców indywidualnych prawie o 1/5 niższe niż pięć lat temu

Odbiorcy indywidualni płacą w tej chwili za gaz prawie o 1/5 mniej za gaz niż to było pięć lat temu - powiedział we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że od 1 lipca ceny gazu dla takich odbiorców spadają o 10,6 proc.

Jak zaznaczył Kwieciński na antenie Polskiego Radia 24, mamy pierwszy raz tak dużą, bo dwucyfrową obniżkę cen gazu dla odbiorców indywidualnych. "Od 1 lipca ceny gazu dla odbiorców indywidualnych spadają o 10,6 proc." - przypomniał. Zaznaczył, że jeśli to porównamy do cen, jakie płaciliśmy jeszcze w grudniu zeszłego roku to jest to zwrot nawet o 13 proc. "A jeśli popatrzymy na ostatnie pięć lat, kiedy za gospodarkę odpowiada PiS, to te ceny spadły nawet o prawie 18 proc." - powiedział.

Kwieciński zwrócił uwagę, że w przypadku wielu gospodarstw domowych pozycja związana z gazem, który wykorzystujemy np. do ogrzewania domów, wody czy używamy w kuchenkach jest najwyższą w budżetach. "Odbiorcy indywidualni płacą w tej chwili za gaz nawet o 1/5 mniej za gaz niż to było pięć lat temu" - wskazał. Dodał, że w tym czasie przeciętne gospodarstwo domowe, które ma domek jednorodzinny i wykorzystuje gaz do ogrzewania wody zyskuje 1744 zł. 

Szef PGNiG przyznał, że jest to możliwie m.in dzięki temu, że ceny gazu na rynkach światowych również spadają. "Ale też dzięki temu, że dobrze zarządzamy spółką" - mówił.

Przypomniał, że na mocy aneksu zawartego do kontraktu jamalskiego, od 1 lipca br. Gazprom zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz od 1 listopada 2014 r. "Oczekuję, że nasza umowa zostanie zrealizowana" - powiedział Kwieciński. (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze