• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kolejne zatrzymania i areszty za oszustwa podatkowe przy dystrybucji gazu

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Policjanci CBŚP na polecenie Prokuratury Okręgowej w Sieradzu zatrzymali trzy kolejne osoby mające związek z grupą przestępczą zajmującą się m.in. zmianą przeznaczenia gazu z grzewczego na gaz do napędu pojazdów - poinformowały we wtorek PAP Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Według śledczych, grupa mogła działać od kilku lat na terenie kilku województw. Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka CBŚP nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, jej członkowie wprowadzali do obrotu po konkurencyjnych cenach gaz grzewczy, jako gaz LPG do samochodów. "Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej" - podała policjantka.

Dodała, że sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi z grupą podmiotami, w tym stacjami LPG "najczęściej odbywała się bez faktur VAT, lub ilość zakupionego gazu, jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona".

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, w ciągu pół roku Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony o co najmniej 3,3 mln zł. "Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej" - powiedziała policjantka.

Do pierwszych akcji, w których wzięło udział 260 śledczych, doszło w listopadzie 2019 r., gdy policjanci CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z łódzkiej oraz śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej i z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali 11 osób.

Do kolejnych zatrzymań doszło w minionym tygodniu. "Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie woj. mazowieckiego. Wtedy to zatrzymano trzech podejrzanych, przeszukano ich miejsca zamieszkania i użytkowania, zabezpieczając przy tym dokumentację, która jest poddawana dokładnej analizie" - poinformowała rzeczniczka CBŚP.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Ewa Bialik wskazała, że jednym z zatrzymanych jest prezes zarządu spółki zajmującej się dystrybucją gazu, który założył zorganizowaną grupę przestępczą i nią kierował. "Pozostałe dwie zatrzymane osoby to ścisłe kierownictwo spółek zamieszanych w przestępczy proceder" - dodała.

Prokurator podkreśliła, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące ich działalności w zorganizowanej grupie przestępczej oraz "zbrodni wystawiania nierzetelnych faktur", jak również przestępstw karnoskarbowych. "Wobec wszystkich podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumenty prokuratora i aresztował tych podejrzanych na trzy miesiące" - podała rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Za zarzucane im czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło:
PAP

Komentarze