• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

KE chce przedyskutować z krajami członkowskimi porozumienie ws. Nord Stream 2

Fot. LIBER Europe / Flickr
Fot. LIBER Europe / Flickr

Komisja Europejska chce omówić z krajami członkowskimi porozumienie Waszyngtonu i Berlina ws. Nord Stream 2. Chodzi o zapewnienie, aby jego realizacja była zgodna z polityką UE wobec Ukrainy - poinformowały służby prasowe KE.

KE zapewnia, że celem konsultacji jest upewnienie się, że wdrożenie umowy będzie skoordynowane z polityką Wspólnoty wobec Kijowa.

Przypomnijmy, że w lipcu br. Niemcy i USA zawarły porozumienie, które powszechnie uważa się za formalne „zielone światło” dla ukończenia budowy kontrowersyjnego rurociągu Nord Stream 2. Zawiera ono szereg obietnic, których realizacja ma pomóc w minimalizowaniu negatywnych skutków magistrali - m.in. wsparcie dla utrzymania tranzytu przez Ukrainę czy środki inwestycyjne. 

Reklama
Reklama

Berlin zobowiązał się ponadto, że jeśli Rosja po raz kolejny użyje energii jako narzędzia nacisku, to będzie dążyć do nałożenia sankcji na poziomie europejskim. Pierwotnie mówiono w tym kontekście również o możliwym wstrzymaniu przepływu gazu przez Nord Stream 2, ale niedawne doniesienia Bloomberga podają w wątpliwość te zapewnienia. 

Eksperci wskazują, że uruchomienie NS2 spowoduje poważne straty - ekonomiczne, geopolityczne i w zakresie bezpieczeństwa. Niestety jako znacznie mniej realne jawią się zapewnienia dot. wsparcia dla Ukrainy oraz regionu. Ich charakter jest nieostry, niewystarczający i stwarza ogromne pole do wygodnych interpretacji - niestety kosztem Europy Środkowo-Wschodniej.

Komentarze