Reklama

Gaz

Jaceniuk: W ciągu 10 lat zrezygnujemy z rosyjskiego gazu

  • Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Arsenij Jaceniku zapowiedział, że w ciągu 10 lat Ukraina zamierza całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego gazu ziemnego.

„Całkowita energetyczna niezależność to cel, który zamierzamy zrealizować w ciągu najbliższych 10 lat” – powiedział premier w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji.

Jaceniuk wyjaśnił, że w tym czasie jego rząd zamierza wdrożyć mechanizm zachęcający do inwestycji w krajowy sektor gazowy. Ponadto, za sprawą odpowiednich reform, znacznej poprawie ma ulec efektywność energetyczna. „Dzięki dostawom rewersowym udało nam się obniżyć zależność od rosyjskiego gazu z niemal 100% do poziomu ok. 30%" – dodał ukraiński premier.

Kijów liczy na pozytywne rozstrzygnięcie pozwu, który wytoczył Gazpromowi przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie. Ukraina domaga się 16 mld dolarów rekompensaty za zawyżone ceny gazu.

Arsenij Jaceniuk w wywiadzie podniósł także kwestię związane z gazociągiem Nord Stream II. Polityk apeluje do Unii Europejskiej, aby zapobiegła budowie  gazociągu, który pozbawi Ukrainę zysków z tranzytu, szacowanych na 2 mld $ rocznie. 

Zobacz także: Wysadzono linie energetyczne na Krymie

Zobacz także: Przywódcy UE nie chcą "płacić Ukrainą" za sojusz przeciwko ISIS

Reklama

Komentarze

    Reklama