• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Dania przestanie wydobywać ropę i gaz? Apeluje o to rada ds. zmian klimatu

Fot. Glenn Beltz / Flickr
Fot. Glenn Beltz / Flickr

Dania powinna zarzucić plany związane z poszukiwaniem ropy i gazu na Morzu Północnym - uważa tamtejsza rada ds. zmian klimatu.

Agencja Reutera informuje, że zdaniem rady dalsze działania na rzecz wydobycia węglowodorów mogą zaszkodzić ambicjom Danii, która chce być liderem w walce ze zmianami klimatu. 

„Wiarygodność Danii jako pioniera może szybko ulec erozji, jeżeli nadal będziemy rozwijać naszą działalność związaną z ropą i gazem” - piszą członkowie rady w raporcie zleconym przez rząd.

Nie wiadomo, czy gabinet Mette Frederiksenena zastosuje się do wytycznych rady, ponieważ odmówiono komentarza w tej materii. Z kręgów rządowych płyną jednak wyraźne sygnały, że konieczna jest tutaj analiza dotycząca zarówno bezpieczeństwa energetycznego, jak i potencjalnych strat gospodarczych.

„Jeśli Dania ma objąć międzynarodowe przywództwo w obszarze klimatu, to musimy pokazać, że zielona transformacja może iść w parze z odpowiedzialnością finansową” - wyjaśnia Dan Jorgensen, minister ds. klimatu i energii.

W roku 2019 Dania wydobyła ok 30,8 mln baryłek ropy naftowej i nieco ponad 3 miliardy metrów sześciennych gazu. 

Komentarze