Blinken w Brukseli: Rosja podważa bezpieczeństwo UE, Nord Stream 2 w tym pomaga

24 marca 2021, 13:51
51067120148_4712d3ac8f_h
Fot. www.state.gov / Flickr

Sekretarz stanu USA Antony Blinken na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem we wtorek późnym wieczorem w Brukseli podkreślił sprzeciw Waszyngtonu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

O "krótkim" spotkaniu szefów dyplomacji USA i RFN w kuluarach trwającej w stolicy Belgii narady ministrów spraw zagranicznych państw NATO poinformował amerykański Departament Stanu. 

"Sekretarz Blinken wskazał na zaangażowanie USA we współpracę z sojusznikami i partnerami w celu przeciwdziałania rosyjskim wysiłkom na rzecz podważenia naszego zbiorowego bezpieczeństwa i w tym duchu podkreślił sprzeciw USA wobec gazociągu Nord Stream 2" - czytamy w oświadczeniu. 

Wcześniej we wtorek, przed rozpoczęciem obrad, Blinken oznajmił, że Nord Stream 2 jest zły dla Europy i potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski.

Reklama
Reklama

"Nord Stream 2 jest zły dla Europy i dla Stanów zjednoczonych. Stoi on w sprzeczności z celami bezpieczeństwa energetycznego UE. Ma potencjał, by naruszać interesy Ukrainy i Polski oraz szeregu innych bliskich partnerów i sojuszników" - ocenił sekretarz stanu USA w oświadczeniu wygłoszonym dla mediów. 

"Narusza też prawo Stanów Zjednoczonych, które wymaga od nas nakładania sankcji na przedsiębiorstwa, biorące udział w wysiłkach zmierzających do ukończenia (budowy) gazociągu" - dodał Blinken.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
zenek2105
środa, 24 marca 2021, 23:29

Jak rezygnujemy z ruskiego gazu od 2022, to w jaki sposób jego dostawy do Niemiec naruszają polskie interesy ?

HeHe
piątek, 26 marca 2021, 10:15

Od początku wiadomo, że chodzi o interesy wrogich nam neobanderowskich władz Ukrainy.

rob ercik
środa, 24 marca 2021, 15:36

Niech zaleją EU tanim gazem z USA i po problemie

klawiatura
środa, 24 marca 2021, 15:02

"Narusza też prawo Stanów Zjednoczonych, które wymaga od nas nakładania sankcji na przedsiębiorstwa, biorące udział w wysiłkach zmierzających do ukończenia (budowy) gazociągu" - dodał Blinken. Prawo koniopasów zabrania innemu krajowi robić interesy z innym krajem. To się tylko w polsce może podobać.

Tweets Energetyka24