Reklama

Gaz

Biden będzie przekonywał Niemców do porzucenia Nord Stream 2

Fot. jlhervàs / Flickr
Fot. jlhervàs / Flickr

Joe Biden chce wykorzystać wszelkie narzędzia, aby przekonać partnerów do rezygnacji z projektu Nord Stream 2- powiedział Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu, podczas przesłuchania w Senacie.

„Prezydent elekt ma silne przekonanie, że Nord Stream 2 to zły pomysł” - mówił Blinken. „Muszę przyjrzeć się obowiązującym przepisom, aby powiedzieć co jeszcze możemy zrobić, żeby zapobiec ukończeniu budowy” - kontynuował.

Przyszły sekretarz stanu podkreślał, że USA będą starały się namówić zaangażowane strony do wstrzymania poparcia dla projektu, ale „jeśli to nie zadziała, będziemy musieli poważnie rozważyć narzędzia, które nie zostały jeszcze wykorzystane”.

Reklama
Reklama

Zdaniem Blinkena jest to również kierunek pożądany przez Joe Bidena - który najpierw chciałby spróbować „przekonać przyjaciół i partnerów, w tym Niemców”, aby nie forsowali budowy rurociągu.

Joe Biden jeszcze jako wiceprezydent wielokrotnie przestrzegał przed rosnącym uzależnieniem Europy od rosyjskiego gazu. Zwracał uwagę, że dzięki Nord Stream 2 Rosja będzie mogła ominąć Ukrainę jako kraj tranzytowy i w ten sposób wpływać niekorzystnie na jej sytuację budżetową. Zdaniem dzisiejszego prezydenta-elekta wraz ze wzrostem wolumenów rosyjskiego gazu w Europie, coraz trudniej będzie realizować procesy dywersyfikacyjne. Podczas spotkania ze szwedzkimi władzami w 2016 roku Biden miał nawet naciskać na rząd Stefana Löfvena, aby zablokował realizację inwestycji.

Komentarze