Reklama

Gaz

Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu do Europy z wykorzystaniem TAP

Południowy Korytarz Gazowy / Fot. BP
Południowy Korytarz Gazowy / Fot. BP

Azerbejdżan rozpoczął komercyjne dostawy gazu ziemnego do Europy z wykorzystaniem Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) - poinformowało tamtejsze ministerstwo energii. Azerowie „zaatakowali” tym samym lukratywny rynek zdominowany dotychczas przez Rosjan - zauważa agencja  Reutera.

Rosja kontroluje obecnie 34% europejskiego rynku gazu i jak zapewniają jej przedstawiciele nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. FR zamierza zwiększyć w przyszłym roku wolumen surowca przesyłanego do Europy do ok. 183 mld m3. Przewiduje się, że wynik za bieżący rok wyniósł 171-172 mld m3.

Gazociąg Transadriatycki stanowi część Południowego Korytarza Gazowego. Jest to projekt o wartości 40 miliardów dolarów, rozciągający się na odcinku 3500 km. Przedsięwzięcie ukierunkowane na transport azerskiego gazu do Europy ma wsparcie Komisji Europejskiej.

Reklama
Reklama

W pierwszym etapie Azerowie zamierzają dostarczać do Europy 10 mld m3 - 8 mld m3 do Włoch i 2 mld m3 do Grecji i Bułgarii.

„Południowy Korytarz Gazowy wzmocni system globalnego bezpieczeństwa energetycznego. Połączył on region Morza Kaspijskiego z Europą” - czytamy w komunikacie ministerstwa, cytowanym przez Reutersa.

Udziałowcami TAP są BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagas (16%) i Axpo (5%).

Reklama

Komentarze

    Reklama