Reklama

Gaz

Austria wierzy w ukończenie budowy Nord Stream 2

Fot. Pixabay / ilustracyjne
Fot. Pixabay / ilustracyjne

Wiedeń wyraził nadzieję, że pomimo sankcji USA budowa gazociągu Nord Stream 2 zakończy się sukcesem - poinformował rosyjski ambasador w Austrii.

„Tutaj rozumieją, że projekt jest opłacalny ekonomicznie dla Austrii i oczekują, że budowa gazociągu zostanie ukończona zgodnie z ramami kontraktowymi - pomimo nielegalnych sankcji USA, które realizują ściśle egoistyczne cele” - mówił Dmitrij Lubinski. 

Ambasador dodał, że zgodnie z obowiązującymi umowami w okresie styczeń - wrzesień do Austrii dostarczono 8,8 mld m3 rosyjskiego gazu. 

30 grudnia br. ukończono budowę Nord Stream 2 w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej. 

Reklama
Reklama

Nieco wcześniej Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, stwierdził, że  Amerykanie dopuścili się „kowbojskiego” ataku na projekt Nord Stream 2. Słowa te były bezpośrednio związane z doniesieniami Reutersa, mówiącymi, że administracja Donalda Trumpa zamierza przyjąć w najbliższym czasie nowy pakiet sankcji skierowanych przeciwko NS2. 

Projekt Nord Stream 2 obejmuje budowę rurociągu biegnącego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie i posiadającego przepustowość na poziomie 55 mld m3. Przeciwko jego realizacji protestują Stany Zjednoczone, Polska, Ukraina oraz inne kraje regionu. W grudniu 2019 z powodu sankcji układanie rur wstrzymała szwajcarska firma Allseas, prace zostały częściowo wznowione dopiero po roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama