Reklama

Gaz

Analitycy: w 2020 Gazprom eksportuje do Europy mniej gazu

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

Wiele wskazuje na to, że w bieżącym roku Gazprom będzie zmuszony do zmniejszenia dostaw gazu dla europejskich klientów - uważają analitycy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy poszukiwać w ciepłej zimie, wyższym niż zwykle zapełnieniu magazynów oraz niepewności co do popytu w nadchodzących miesiącach.

Według danych Gas Infrastructure Europe wczoraj wskaźnik wykorzystania europejskich mocy magaznowych wynosił 55,88% - w porównaniu do 40,26% rok temu.

Aleksiej Griwacz, zastępca szefa rosyjskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego zwraca uwagę, że zapełnienie magazynów jest na rekordowym poziomie. Dziesięcioletnia średnia dla tego okresu wynosi bowiem ok. 36%.

Europejscy obiorcy wtłoczyli do PMG więcej surowca, niż zwykle, ponieważ obawiali się, że Rosja po raz kolejny wykorzysta gaz jako narzędzie polityki i zakręci kurek Ukrainie, aby zmusić ją do ustępstw. Stopień zapełnienia wyniósł pod koniec roku 98%, czyli 12% więcej, niż w 2018.

Na powyższe nakłada się niepewność związana z gospodarczymi skutkami pandemii, która może w istotnym stopniu ograniczyć popyt na energię - uderzając tym samym w plany eksportowe rosyjskiego monopolisty.

Komentarze