Wodór popłynie przez Nord Stream 2? Niemiecki polityk nie wyklucza

1 grudnia 2020, 15:52
wodór flickr
Fot. nord-stream.com

Dyrektor w Federalnym Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Republiki Federalnej Niemiec (BMU) Karsten Zach podczas konferencji klimatycznej w Centrum Energetycznym Skołkowo powiedział, że Niemcy widzą perspektywy współpracy z naszym krajem przy tworzeniu infrastruktury do transportu wodoru wzdłuż Nord Stream 2. 

Jednocześnie wyjaśnił, że oczywiście będzie okres przejściowy. Jednak w dłuższej perspektywie więcej  wodoru będzie dostarczanych przez Nord Stream 2 - donosi TASS.

Zdaniem Zacha w dzisiejszych czasach w krajach zachodniego świata coraz więcej konsumentów interesuje się wodorem. I tu, zdaniem niemieckiego ministra, perspektywy współpracy Niemiec z Federacją Rosyjską są imponujące.

Reklama

Reklama

"Wspomnieliśmy już o rurociągu Nord Stream 2, a Rosja jest największym dostawcą energii. A skoro popyt przesunie się w kierunku wodoru, w interesie Moskwy i Berlina, a także innych krajów UE jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury i systemu wsparcia dla tego sektora energetycznego" - podsumował Zach.

Wcześniej informowano, że prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 powinny zostać wznowione na początku grudnia.

"W tym roku planujemy wznowić układanie rur statkiem zakotwiczonym w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Nazwijmy konkretny statek, który będzie używany później. Na tym etapie plan przewiduje ułożenie 2,6 km odcinka na każdej z nitek gazociągu" - powiedział operator projektu Nord Stream 2 AG.

Przypominamy, że budowa Nord Stream 2 została wstrzymana ze względu na odmowę kontynuowania układania rur przez szwajcarską firmę Allseas pod groźbą sankcji USA w grudniu 2019 r. Zostały one rozszerzone w październiku 2020 r. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
To fakt
czwartek, 3 grudnia 2020, 02:50

Nord Stream2 nie popłynie nawet maslanka. Amerykanie już powiedzieli. Co myślą o tym szkodliwym gazociągu.

No
czwartek, 3 grudnia 2020, 12:14

Zdziwisz się

HeHe
czwartek, 3 grudnia 2020, 10:40

Maślanka z pewnością nie bo przez NS2 popłynie gaz lub wodór. Amerykanie mogą sobie mówić nawet dużo więcej co myślą o tym projekcie a on i tak zostanie uruchomiony :)

GB
czwartek, 3 grudnia 2020, 12:40

Nic nie popłynie dopóki USA nie zrezygnuje z sankcji. Rosja nie ma jednostek morskich żeby ukończyć gazociąg. Jeśli tego nie wiesz to nie wystarczy sam Akademik Czerski. Potrzebne są także statki utwardzajace grunt pod rurami, a później przykrywajece rury kamieniami, ziemią itp. A to dlatego że jest płytko, a tam sa rzucane kotwice przez kutry rybackie itp. Firma Allseas oprócz statku do kładzenia rur miała też statki do wymienionych robót. A Rosja nie ma.

HeHe
czwartek, 3 grudnia 2020, 16:36

W projekt zaangażowana jest nie tylko Rosja :) "Niemiecki dziennik Bild podał, że władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Meklenburg-Vorpommern) chcą stworzyć fundusz klimatyczny, który pozwoli ominąć sankcje USA wobec Nord Stream 2. Fundusz miałby uznać sporny gazociąg za kluczowy element ochrony środowiska w owym landzie i powołać spółkę, której zasoby będą wykorzystywane do dokończenia go. Firmy niemieckie będą wówczas z punktu widzenia prawda świadczyć usługi na rzecz funduszu, a nie spółki Nord Stream 2 AG, ale faktycznie pomogą dokończyć gazociąg".

GB
czwartek, 3 grudnia 2020, 21:13

W jaki sposób ten fundusz osloni taką norweska firmę certyfikującą przed sankcjami amerykańskimi? I nie ma znaczenia z kim firmy podpiszą umowy jeśli ostatecznym beneficjentem będzie NS2.

No
czwartek, 3 grudnia 2020, 16:01

Ma. Już 5 tego zaczynają. Sankcje to tylko zwolniły. Błędem jest myślenie że Niemcy Ruskim robią jakąś łaskę. Zrezygnowali z węgla, atomu. Teraz nie mają wyjścia. Amerykański jest za drogi. Tylko nas stać na takie fanaberie

GB
czwartek, 3 grudnia 2020, 21:09

Mają pozwolenie tylko na 2,6 km na niemieckich wodach. I nic więcej. Najważniejszy i najdłuższy jest odcinek duński, a do tej pory nawet nie przedstawili Danii planów dalszej budowy.

HeHe
czwartek, 3 grudnia 2020, 23:29

Jeżeli zbudują 2,6 km to nie po to aby nie zbudować reszty.

GB
piątek, 4 grudnia 2020, 10:21

Wszystko to jest działaniem PR dla własnego społeczeństwa. I nie mają szans na zbudowanie reszty.

HeHe
piątek, 4 grudnia 2020, 15:41

Jaki PR i po co? Po prostu nie tylko elity polityczne ale także gospodarcze Rosji i Niemiec są zdeterminowane aby wbrew próbom amerykańskiego szantażu uruchomić NS2 i pisanie, że "nie mają szans" tego zrobić jest zaklinaniem rzeczywistości.

HeHe
piątek, 4 grudnia 2020, 11:47

Zaklinasz rzeczywistość. Jaki PR i po co? Po prostu nie tylko elity polityczne ale także gospodarcze Rosji i Niemiec są zdeterminowane aby wbrew próbom amerykańskiego szantażu uruchomić NS2 i pisanie, że "nie mają szans" tego zrobić jest właśnie zaklinaniem rzeczywistości.

Buczacza
środa, 2 grudnia 2020, 11:23

Niech budują i wysyłają ! W prawdzie ostatnio coś słabo to idzie ! Tym bardziej niech inwestują !

No
czwartek, 3 grudnia 2020, 16:03

Kryzys na świecie. Ciepłe zimy. Zapotrzebowanie na gaz na razie zmalało. Mają więc czas.

GB
piątek, 4 grudnia 2020, 10:21

Nieprawda. Europa i świat przechodzi na OZE.

średni grzyb
wtorek, 1 grudnia 2020, 22:34

Brawo wodór i brawo Niemcy. Tak trzymać i wzmacniać.

HeHe
środa, 2 grudnia 2020, 03:36

Rosyjski wodór z gazu ziemnego. Brawo ekologiczne Niemcy

scoti
czwartek, 3 grudnia 2020, 10:13

jaka ekologia Ci przeszkadza?

Tweets Energetyka24