Rosyjskie media: Budowa Nord Stream 2 zostanie wznowiona 15 stycznia

7 stycznia 2021, 16:48
moscow-2105606_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


15 stycznia wznowione zostanie układanie gazociągu Nord Stream 2 - podała w czwartek rosyjska agencja TASS, powołując się na komunikat Duńskiej Agencji Energii. Strona duńska poinformowała, że taki harmonogram prac otrzymała od operatora projektu.

Operator, spółka Nord Stream 2 AG, przekazał Duńskiej Agencji Energii nowy harmonogram prac w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Przedstawienie takiego harmonogramu jest warunkiem kontynuowania projektu - podaje TASS.

"Wczoraj (6 stycznia) Duńska Agencja Energii otrzymała grafik dalszej budowy Nord Stream 2. Planowane jest wznowienie 15 stycznia 2021 r. prac w wodach duńskich przy układaniu gazociągu" - głosi komunikat służb prasowych duńskiego regulatora.

Wznowienie prac 15 stycznia 2021 r. zapowiadał wcześniej rosyjski portal gospodarczy RBK. Informował on, że tę datę podała Duńska Agencja Morska w komunikacie dla jednostek pływających. Prace przy układaniu dwóch nitek brakującego odcinka Nord Stream 2 będzie prowadził rosyjski statek Fortuna.

Rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na dane serwisu MarineTraffic, śledzącego ruch jednostek morskich, podała w środę, że inny rosyjski statek wymieniany w kontekście dokończenia układania Nord Stream 2 - Akademik Czerski - powrócił, po postoju w pobliżu Kaliningradu, w rejon budowy gazociągu. Akademik Czerski był już w rejonie budowy, czyli niedaleko Bornholmu, przez kilka dni na początku grudnia 2020. Później jednak powrócił na wody rosyjskie i zakotwiczył niedaleko Kaliningradu - relacjonowała RIA Nowosti.

image

 

Odcinek Nord Stream 2 przebiegający w wodach Danii na południe od Bornholmu ma zostać połączony z krótszym odcinkiem, przebiegającym przez wody Niemiec, który - jak utrzymuje operator magistrali - został ukończony w ostatnich dniach grudnia 2020 r.

Pod koniec 2019 rok, wobec groźby sankcji USA, szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami.

Poza rosyjskim Gazpromem w finansowaniu budowy Nord Stream 2 uczestniczy pięć zachodnich spółek energetycznych - niemieckie Uniper i Wintershall DEA, austriacka OMV, francuska Engie i Royal Dutch Shell.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
gonić pastuchów
piątek, 8 stycznia 2021, 11:32

No i czas najwyższy. Niech w końcu ułożą i skończy się ten cały cyrk w mediach. Tylko wtedy inteligentni inaczej popadną w depresję. Ale w sumie to tak trzymać i wzmacniać.

sobota, 9 stycznia 2021, 18:41

Rozumiem że gazociąg, który omija Polskę jest według ciebie super i należy trzymać za niego kciuki, nie mam pytać. A także z innej becxy to ns2 powinien już istnieć od dwóch lat.

Z gor Alp
sobota, 9 stycznia 2021, 21:49

Dokladnie. My w Alpach z utesknieniem czekamy na ruski gaz

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 18:40

To jeszcze poczekacie :)

Tweets Energetyka24