PGNiG ma zgodę na akwizycję kolejnych złóż w Norwegii

5 stycznia 2021, 11:17
Credit_-_Harald_Pettersen_-__Statoil_-_Kvitebj%C3%B8rn_-_1218171
Fot. www.equinor.com / ilustracyjne
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Norweska administracja naftowa wydała formalne zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. Tym samym liczba koncesji, w których Spółka posiada udziały, wzrosła do 32, a nowo pozyskane złoża przyczynią się do istotnego zwiększenia wydobycia gazu przez Grupę Kapitałową PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym już w 2021 roku.

Udziały w czterech koncesjach obejmujących produkujące złoża Kvitebjørn i Valemon spółka PGNiG Upstream Norway, której wyłącznym właścicielem jest PGNiG SA, nabyła we wrześniu 2020 roku na podstawie umowy z Norske Shell. W obu nowo zakupionych złożach dominują zasoby gazu ziemnego.

Rok 2021 zaczynamy bardzo dobrym akcentem. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom mogliśmy rozwijać naszą działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym nawet w niesprzyjających okolicznościach spowodowanych pandemią. Zatwierdzone właśnie akwizycje dotyczą złóż już produkujących, a więc natychmiast przełożą się na znaczący wzrost naszego wydobycia gazu w Norwegii. Prognozujemy, że w 2021 roku produkcja PGNiG Upstream Norway sięgnie 0,9 mld metrów sześc. gazu, co oznaczać będzie niemal dwukrotny wzrost w stosunku do poziomu wydobycia w 2020 roku – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

Reklama
Reklama

Spółka PGNiG Upstream Norway szacuje, że dzięki transakcji jej średnia dzienna produkcja węglowodorów – łącznie ropy i gazu – wzrośnie skokowo o ok. 30 procent. Zgodnie z prognozą wydobycia, łączna produkcja gazu przez Spółkę wyniesie w 2021 roku 0,9 mld metrów sześc. gazu wobec ok. 0,5 mld m sześc. w 2020 roku. W latach 2023-28, a więc już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, który przez Danię połączy Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, oba nowo nabyte złoża będą dostarczać PGNiG Upstream Norway średnio ok. 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

Na złożu Kvitebjørn PGNiG Upstream Norway weszło w posiadanie 6,45 proc. udziałów, stając się partnerem koncesyjnym Equinor (operator), Petoro, Spirit Energy Norway oraz Total E&P Norge. Pozostałe do wydobycia zasoby eksploatowanego od 2004 roku złoża szacuje się na ok. 184,3 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej (boe).

W przypadku złoża Valemon wielkość przejętych przez PGNiG Upstream Norway udziałów wynosi 3,225 proc. To produkujące od 2015 roku złoże zawiera ok. 29 mln boe zasobów pozostałych do wydobycia. Operatorem koncesji jest Equinor, a partnerem, obok PGNiG Upstream Norway, Petoro.

Dodatkowo Spółka nabyła udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z obu złóż.

PGNiG Upstream Norway wydobywa już gaz ziemny i ropę naftową z 9 złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul, Ærfugl, Kvitebjørn i Valemon. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła Grupie PGNiG na zwiększenie zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z ok. 80 mln do 208 mln boe.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
sobota, 9 stycznia 2021, 16:41

Dopiero co pisano w def24 o fiasku przetargu na budowę kluczowej dla polskiego odcinka BP przepompowni. To w tym artykule pojawiły się sugestie o terminowości realizacji. jak jest tak fajnie to dla czego nigdzie nie ma publikowanego harmonogramu prac? Wtedy każdy mógłby sprawdzić polityczne deklaracje z faktami. Zostało naprawdę niewiele czasu a BP to nie rura na Mazowszu tylko skomplikowany technicznie i politycznie międzynarodowy projekt. Projekt który wcale nie jest wszędzie tak entuzjastycznie postrzegany jak twierdzi się w Polsce. Co do LNG się tu nie wypowiadam bo to inna bajka. BP ma sprowadzać do polski wg rządowych planów 8-9 mld m3 gazu rocznie . Od 2022r. Niezależnie od importu LNG. I ponieważ bardzo dużo poswięcamy miejsca i czasu na temat NS2 który właśnie został zatopiony amerykańskimi sankcjami to ponownie apeluje aby lukę medialną która teraz powstanie wypełnić informacjami o BP. Mimo wszystko BP jest dla Polski dużo ważniejszy niż los NS2. A ilość informacji i komentarzy tego zdecydowanie nie potwierdza.

Niuniu
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:45

Z artykułu wynika, że w 2022 będziemy mieli własnego gazu z Norwegii niewiele ponad 1 mld m3 rocznie. Planowany Bp który ma działać już za niecałe dwa lata (ciekawe jakim cudem) ma tłoczyć do Polski min 8 mld m3gazu z Norwegii rocznie. Skąd weźmiemy brakujące 7 mld m3 (1 mld m3 produkować będziemy z Naszych koncesji)? Norwegia raczej nie ma na dziś nadwyżek produkcyjnych gazu a to co już jest tam wydobywane w tym nasze 0,9 mld m3 gazu kupują europejscy odbiorcy - zapewne w kontraktach długo terminowych. A produkcja gazu w Norwegii spada i ma spadać. o skąd ten gaz weźmiemy? Chyba już powinniśmy mieć podpisane kontrakty na jego zakup. Jeśli tak to poproszę o więcej konkretnych informacji. I przy okazji jak tam idzie budowa BP?

czytelnik D24
czwartek, 7 stycznia 2021, 03:29

A o LNG z Kataru i USA zapomniałeś? Od kiedy to BP ma jakieś opóźnienia?

kot
środa, 6 stycznia 2021, 08:34

a co wiesz o jakiś opóźnieniach w BP? wg info prasowych idziemy wg harmonogramu

Tweets Energetyka24