Gazprom sprzedał do Turcji rekordową ilość gazu

16 listopada 2020, 13:48
CJOHE4dCIVbLABphQSB7N0yvuVGFu5bc
Fot. www.kremlin.ru

Gazprom ustanowił nowy rekord w zakresie sprzedaży gazu ziemnego do Turcji - twierdzą rosyjskie media, powołując się na dane Federalnej Służby Celnej.

We wrześniu br. Rosjanie wysłali do Turcji 1,9 mld m3 gazu - to najlepszy miesięczny wynik od stycznia i znacznie więcej, niż w analogicznym okresie roku 2019 (1 mld m3). 

W szerszym ujęciu, obejmującym trzy pierwsze kwartały, dane eksportowe nie prezentują się jednak już tak okazale. Od stycznia do września 2020 Rosjanie sprzedali nad Bosfor 8,854 mld m3, czyli aż 25% mniej r/r.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, wśród najważniejszych należy wymienić anachroniczny charakter umów pomiędzy Turcją i Rosją. Cena gazu indeksowana jest do notowań ropy naftowej w taki sposób, że opóźnienie wynosi 6-9 miesięcy. Oznacza to, że przez większość roku ceny w ramach długoterminowego kontraktu z Gazpromem były znacznie wyższe od notowań dostaw spotowych. W tej sytuacji wiele firm decydowało się na zapłacenie Rosjanom kar (za nieodebranie surowca) i równoczesny zakup gazu od innych dostawców.

Dla Gazpromu rynek turecki jest bardzo istotny, tradycyjnie uważa się go za drugi najważniejszy po niemieckim. W tym kontekście warto odnotować, że kiepska passa Gazpromu w Turcji trwa już od pewnego czasu. Doskonale obrazują ją liczby z ostatnich kilku lat: w 2017 Turcja zakupiła 29 mld m3 rosyjskiego gazu, w 2018 - 24 mld m3, zaś w 2019 zaledwie 15,5 mld m3. 

Równocześnie w ubiegłym roku Turcja zwiększyła import LNG o 13% do 9,1 mln ton. Największymi dostawcami były Algieria (4,3 mln ton), Katar (1,8 mln), Nigeria (1,8 mln) i Stany Zjednoczone.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Buczacza
wtorek, 17 listopada 2020, 18:09

Śmieszne jak zawsze po lekturze komentarzy. Amerykanie nigdy nie sprzedadzą tyle gazu czy ropy w Europie co onuce. Z prostej przyczyny nie muszą! Ba nawet nie są w stanie. Musieliby wydobywać 2-3razy więcej. Wystarczy,że dzięki im będzie konkurencja? Czyli coś czego kartoszki nie rozumieją. Do tego oczywiście możliwość wyboru. Czyli coś czego kartoszki też nie rozumieją. I wystarczy właśnie to obserwujemy! Skutki już widać. Przy okazji mało kto zwraca uwagę. W Holandii od dłuższego czasu każdy nowo wybudowany dom jest bez instalacji gazowej? Takie prawo UPS.....

Buczacza
wtorek, 17 listopada 2020, 10:00

Mam wrażenie,że nikt średnio inteligentny na tym forum. Nie sądzi ,że jankesi sprzedadzą więcej gazu do Europy czy do Turcji niż onuce. Powtarzam średnio inteligentny ! Zadaniem jankesów jest tylko stworzenie konkurencji i zupełnie nowych możliwości. I z tego doskonale się wywiązują . Bo fakty są takie ,że sprzedaż onucom spada a lng rośnie. Mało tego dzięki jankesom onuce musiały spuścić z tonu z cen z umów takich jakich jeszcze do niedawna podpisywali np.z nami. Na koniec sami tak się za kiwali ,że dzisiaj płacą ukraińcom za gotowość. Na koniec średnio inteligentny to rozumie?

Niuniu
poniedziałek, 16 listopada 2020, 16:25

To ile LNG Turcja kupiła w USA? Podajecie dane dla innych dostawców a dla Amerykanów nie - dlaczego? Znów tajemnica handlowa?

HeHe
poniedziałek, 16 listopada 2020, 20:36

Chyba wszystko co dotyczny LNG z USA jest u nas "tajemnicą handlową" ale wiadomo, że na rynku tureckim amerykańskie LNG "ciągnie ogony".

MacGawer
poniedziałek, 16 listopada 2020, 19:55

Jak ktoś zechce to znajdzie odpowiednie informacje. W 2019 Turcja sprowadziła z USA 1.2 mld m3 gazu czyli ok. 10% zakupionego LNG. Najwięcej (ok. 50%) kupowała z leżacej rzut beretem Algierii. Jak poczekasz kilka miesiecy będziesz miał kompletne dane za 2020r. Naprawdę musisz wszędzie szukać antyrosyjskiego spisku bo tekst traktuje akurat o FR, a nie USA?

po trzecie sankcje
poniedziałek, 16 listopada 2020, 16:21

FR miała też 3 kolejne ważne rynki w Europie: Włochy, UA i PL. UA zrezygnowała, a w PL biznes coraz mniej zyskowny i powoli się kończy...

Tweets Energetyka24