Dziesiątki miliardów kary dla Gazpromu od UOKiK-u. Chodzi o Nord Stream 2

7 października 2020, 10:16
nord stream 2
Fot. nord-stream.com
Energetyka24
Energetyka24

- Materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy umyślnie naruszyli prawo - poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, odnosząc się do decyzji Urzędu ws. Nord Stream2. Dodał, że uruchomienie NS2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski.

W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Prezes UOKiK nałożył we wtorek ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2.

UOKiK przypomniał, że dwa lata temu postawiono w tej sprawie zarzuty sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Jak mówił w środę prezes UOKiK: "Nie znalazłem żadnych okoliczności łagodzących. Działania sześciu spółek wywarły negatywny wpływ na konkurencję na rynku gazu ziemnego w Polsce, który odgrywa ogromną rolę dla całej gospodarki, w tym sytuacji gospodarstw domowych".

Jego zdaniem uruchomienie NS2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski, wysoce prawdopodobny jest również wzrost cen surowca, którym zostaną obciążeni polscy konsumenci. "Realizacja tej inwestycji zwiększa zależność ekonomiczną od rosyjskiego gazu nie tylko Polski, ale i innych krajów europejskich. Pod względem bezpieczeństwa energetycznego przedsięwzięcie to dzieli Europę na dwie części, z granicą na Odrze. Zadziwia brak zrozumienia tej kwestii przez zachodnie koncerny, biorące udział w przedsięwzięciu naruszającym nie tylko konkurencję na rynku, ale również europejskie bezpieczeństwo energetyczne" - zaznaczył.

Dlatego nałożone kary - jak podkreślił - mają zarówno nakłonić strony do przestrzegania prawa, jak i zniechęcić w przyszłości inne podmioty do podobnych zachowań naruszających prawo antymonopolowe.

"W tym wypadku niezbędne było również zastosowanie innych środków prawnych, tak by przywrócić stan sprzed dokonania koncentracji. Skorzystaliśmy ze wszystkich przysługujących nam narzędzi" – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Equalizer
środa, 7 października 2020, 18:23

Ostro. Bardzo ostro. Skubać Gazprom jak się da.

Tarnowiaczek ci ja (z Wislan)
środa, 7 października 2020, 23:48

przeciez Gazprom moze zrezygnowac z NS2 i kupic 150 gazowcow ktore dnim i noca bedy sunac po Baltyku. A i tak gaz w ten sposob dostarczany bedzie tanszy od amerykanskiego i kuwejckiego. W EWuropie gaz reuski nie ma konkurenta. Jezeli sie ma takie zasoby jak Rosja i w takim miejscu jak Rosja to sie nie ma konkurencji. Nawet Japonia ciagnie ruski gaz z Sachalinu. Zwlaszcza po katastrofie w Fokuszimie. A gdzie Chiny i Indie ktore pomalu rezygnuja z wegla? Czym go zastapia? Te 3 miliardy ludzi? Tylko gazem z Rosji.

GB
czwartek, 8 października 2020, 10:16

Jasne... Gazprom nie ma pieniędzy na takie inwestycje bo traci na niskiej cenie gazu, stracił pieniądze w NS2, Siła Syberii nie jest rentowna, gazociąg do Turcji także. A do tego rosyjski budżet wysysa pieniądze z Gazprom (i innych tego typu firm).

Faig
środa, 7 października 2020, 17:00

Odpowiedź w bajce Iwana Kryłowa " Słoń i Moska"

tyu
środa, 7 października 2020, 14:50

Brawo my! Dobra robota!

hej
środa, 7 października 2020, 13:26

O ile wiem to Polska sama zadeklarowała rezygnację z rosyjskiego gazu, ma ona być osiągnięta w 2022 roku.

Davien
czwartek, 8 października 2020, 18:09

Polska rezygnuje z umów długoterminowych z Rosja i tyle, zwyczajnei nei przedłuza kończacej sie umowy.

Tarnowiaczek ci ja (z Wislan)
środa, 7 października 2020, 23:52

A jeszcze wczesniej Rosja zamknie Rurociag Przyjazni. I polskie koncerny beda musialy wozic r ope z Rosji tankowcami jak Litwa do Mozdzejek

Davien
czwartek, 8 października 2020, 18:09

I co im to da poza całkowita utrata wiarygodnosci i brakiem mozliwosci sprzedazy swoich surowców na Zachód?

GB
czwartek, 8 października 2020, 10:14

Jasne... Rosja wszystko może tylko kasy jej brakuje na wszystko. A po drugie Polska powoli dywersyfikuje dostawy ropy i w końcu będzie tak że ropa rosyjska nie będzie miała znaczenia. A po trzecie Rosja nie zamknie rurociągu Przyjaźń bo nim przesyła ropę także do Niemiec. Za to Polska owszem może to zrobić...

Kiks
środa, 7 października 2020, 15:24

Gotowość to nie to samo co brak możliwości.

mzs
środa, 7 października 2020, 13:13

To teraz zacznie się zajmowanie aktywów w EU na poczet kary. Ciekawi mnie co zostanie zajęte Gazpromowi który ostatnio nie ma dobrej passy.

GB
środa, 7 października 2020, 16:48

Tu trzeba mieć prawomocny wyrok sądu i respektowanego w UE. Ale załóżmy że taki będzie - Gazprom ma sporo zbiorników w Niemczech można by je przejąć.

Tweets Energetyka24