Jak powiedział rzecznik, podczas realizacji Projektu GIPL (Gas Interconnection Poland-Lithuania), spółka napotkała "kilka problemów technicznych", które mogą "znacząco wpłynąć na możliwość ukończenia" w zakładanym czasie, czyli do grudnia 2019 r. Gaz-System zaproponował więc nowy przebieg gazociągu po stronie polskiej. Jak dodał rzecznik obecnie trwają analizy, które maja określić optymalną trasę.
Prezes operatora Tomasz Stępień zapewnił, że nowy przebieg gazociągu pozwoli osiągnąć te same cele, co pierwotnie planowana trasa i nie wpłynie na parametry techniczne projektu po stronie litewskiej. W jego przekonaniu, modyfikacja założeń technicznych po stronie polskiej nie zmienia zakresu projektu po stronie litewskiej i nie ma wpływu na lokalizację punktu połączenia transgranicznego, która pozostaje niezmieniona.
Jednocześnie operator zapewnia, chce zbudować GIPL, który jest uznawany za jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych zapewniających bezpieczeństwo dostaw w regionie morza bałtyckiego i ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich, a tym samym całej Unii Europejskiej.
"Projekt GIPL uzyskał status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), co stanowi potwierdzenie jego kluczowej roli w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu dla państw bałtyckich, jak również zapewnianiu rozwoju rynku gazowego. Spółka GAZ-System nadal pozostaje w pełni zaangażowana w ukończenie GIPL w możliwie szybkiej perspektywie" - zapewnił Pietrasieński.
Interkonektor GIPL ma zintegrować rynki gazowe państw Bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu UE, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podnieść bezpieczeństwo dostaw gazu. Został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych projektów w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W październiku 2013 r. KE nadała mu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).
Rura ma mieć średnicę 700 mm i połączy tłocznie gazu w obu krajach – litewską tłocznię gazu Jauniunai i polską tłocznię Rembelszczyzna. Całkowita długość planowanego gazociągu wynosi 534 km, z czego około 357 km w Polsce.
Szacowana wartość projektu GIPL to 558 milionów euro, z czego na terytorium Polski 422 miliony euro, a na terytorium Litwy 136 milionów euro.
Zobacz także: Prezes Gaz-Systemu: Budowa Baltic Pipe obniży ceny gazu dla Polski [Krynica 2016]