Schröder: sankcje USA na Nord Stream 2 kończą współpracę transatlantycką

1 lipca 2020, 12:21
840_472_matched__qbprnl_1216527771688c33ecfacc
Fot. Tim Reckmann / Flickr

Były kanclerz Niemiec, a obecny pracownik rosyjskiego sektora energetycznego Gerhard Schröder stwierdził, że sankcje USA na gazociąg Nord Stream 2 to „koniec partnerstwa transatlantyckiego”.

Jak podaje niemiecki dziennik Handelsblatt, były kanclerz wygłosił te słowa podczas przesłuchania przed komisją gospodarki i energetyki Bundestagu. „Sankcje przeciwko sojusznikowi w ramach NATO podczas załamania gospodarczego to celowe kończenie partnerstwa transatlantyckiego - stwierdził Schröder.

Według byłego kanclerza, amerykańskie restrykcje to „atak na europejską gospodarkę” i uderzenie w suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne Zachodniej Europy.

Schröder odnosił się do zapowiedzi nałożenia sankcji USA na gazociąg Nord Stream 2, które wyszły ze strony polityków republikańskich i demokratycznych. W czwartek 4 czerwca dwoje amerykańskich senatorów (Republikanin Ted Cruz oraz Demokratka Jeanne Shaheen) przy wsparciu kilku innych polityków obu partii przedstawili projekt ustawy, który rozszerza i doprecyzowuje działanie sankcji USA wymierzonych w gazociąg Nord Stream 2.

Projekt nowych sankcji rozszerza zakres oryginalnych, już obowiązujacych obostrzeń z ustawy Protecting Europe's Energy Security Act (PEESA), poszerzając go o: „statki zaangażowane we wszystkie czynności związane z układaniem rur” podmioty, które „ułatwiają dostarczanie takich statków”, podmioty, które „świadczą usługi ubezpieczeniowe, portowe lub łącznościowe dla takich statków” oraz na „jakiekolwiek spółki, które zapewniają certyfikację gazociągu Nord Stream 2 celem oddania go do użytku”.

W tym momencie budowa projektu Nord Stream 2 jest wstrzymana, a samo przedsięwzięcie opóźnione o pół roku - wszystko za sprawą m. in. Sankcji USA nałożonych na mocy PEESA oraz działań Danii, które opóźniały prace.

KomentarzeLiczba komentarzy: 124
Protadek
czwartek, 9 lipca 2020, 22:50

Do HeHe. " Czas nie stoi w miejscu". Nie do końca. Dla obiektów w bezruchu , czas płynie w tempie 60 sekund na minutę. Dla obiektów w ruchu czas płynie inaczej. Im obiekt szybciej przemieszcza się w przestrzeni , tym wolniej w czasie. Przy prędkości 299 792 458 m/s , T 0.

Stary Grzyb
środa, 1 lipca 2020, 18:08

"Sankcje przeciwko sojusznikowi w ramach NATO podczas załamania gospodarczego to celowe kończenie partnerstwa transatlantyckiego - stwierdził Schröder. Według byłego kanclerza, amerykańskie restrykcje to „atak na europejską gospodarkę” i uderzenie w suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne Zachodniej Europy." Jakiś czas temu pisałem, że nie ma czegoś, czego zeschroederyzowana część niemieckich "elit" nie byłaby gotowa złożyć na ołtarzu swoich prywatnych korzyści materialnych, płynących z Kremla. No i proszę - jednoznacznie wypowiedział się twierdząco osobnik, od którego całe zjawisko wzięło swoją nazwę. Na marginesie - Putin musi prowadzać to towarzystwo na krótkiej smyczy, skoro Schroeder bez zająknięcia stwierdza, że "kończeniem partnerstwa transatlantyckiego" oraz "naruszaniem suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego Zachodniej Europy" jest nie wprzęganie się w rydwan rosyjskiej polityki imperialnej i realizacja rosyjskich interesów wbrew oczywistym, elementarnym interesom całej Europy, nie tylko Zachodniej, ale jest nim przeciwdziałanie samobójczemu dla Europy uzależnianiu się od rosyjskiego gazu i karmienie kremlowskiej bestii, celem obrony Europy przed którą partnerstwo transatlantyckie w ogóle powstało. Naprawdę skrajny przykład sprzedajności osobnika, który był kiedyś kanclerzem Niemiec. Swoją drogą, oby Amerykanie okazali się konsekwentni i żelazną ręką przypomnieli schroederopodobnym, kto tu rządzi - narzędzia mają, a całej zeschroederyzowanej ferajnie ostre "naprostowanie" jest potrzebne bardziej, niż świeże powietrze.

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 18:47

Kupowanie gazu od tego od kogo się chce nie jest "wprzęganiem się w rydwan rosyjskiej polityki imperialnej" a próba zabraniania komuś kupowania gazu od tego od kogo chce on go kupować jest właśnie atakiem na europejską gospodarkę i uderzeniem w europejską suwerenność i choćbyś sprowadził ze Stanów indiańskich szamanów to i tak nie uda ci się zaczarować rzeczywistości. Poza tym niemieckie elity robią coś co nie mieści się w głowach takich jak ty - dbają o interesy ekonomiczne swojego kraju. Dla takich jak ty dbanie o takie interesy swojego kraju jest NIEWYOBRAŻALNE i musi być spowodowane "swoimi prywatnymi korzyściami materialnymi płynącymi z Kremla". Do takich jak ty nie dociera prosta zależność - właśnie dlatego, że niemieckie elity robią to co jest dobre dla Niemiec ten kraj jest światową gospodarczą potęgą i lokomotywą Europy. Tak więc "naprostowanie" i świeże powietrze potrzebne jest tobie a nie "całej zeschroederyzowanej ferajnie".

gonić pastuchów
środa, 1 lipca 2020, 20:29

Ależ mniej emocji i podniet bo jeszcze nie daj Boże zawalu dostaniesz. Bezsilna frustracja zawsze jest emocjonalna ale dla dobra własnego zdrowia wyhamuj. Spróbuj może zwroty "karmienie kremlowskiej bestii" i "żelazną ręką przypomnieli schroederopodobnym, kto tu rządzi" powtarzaj z przerwami oddzielonymi głębokimi oddechami. Po kilku godzinach może w końcu zrozumiesz, że choćbyś nie wiadomo jak zaklinał rzeczywistość to USA to upadający hegemon i z miesiąca na miesiąc coraz mniej może (i nawet jakbyś się maksymalnie spiął i osobiście odlał ze złota pomnik "wielkiego Ronalda Regana". Teraz to już byłby to tylko biblijny "złoty cielec").

Jimbo
czwartek, 2 lipca 2020, 10:24

Retoryka Starego Grzyba nieodmiennie przypomina mi teksty "Trybuny Ludu" z lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przewodnia linia Partii w niezmiennej postaci tylko przebiegunowana.

Alchemik
czwartek, 2 lipca 2020, 09:59

Naprodukowałeś się, mniej emocji i podniet kolego, bo jeszcze nie daj Boże zawału dostaniesz. Fakt jest taki, że już od jakichś 20 lat słyszę, że USA lada chwilę upadnie... tylko jakoś upaść nie może.

GB
środa, 1 lipca 2020, 23:26

Tylko widzisz wbrew zakleciom Moskwy projekt NS2 zatrzymały amerykańskie sankcje. Takie są fakty.

gazni
piątek, 3 lipca 2020, 13:53

i mają wydźwięk również w innych kwestiach gospodarczych - Rosjanie mają problem z budową dużych turbin gazowych. Ban na technologię z racji okupacji Krymu zrobił swoje.

czytelnik D24
wtorek, 7 lipca 2020, 15:08

Dlatego ukradli turbiny Siemensa z innej budowy na terenie Rosji żeby dostarczyć je na Krym.

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 12:56

Amerykańskie sankcje zatrzymały projekt chwilowo. Czas nie stoi w miejscu.

GB
czwartek, 2 lipca 2020, 16:43

Jakie chwilowo? Mija już z 7 miesięcy jak Gazprom nie położył nawet metra rury NS2.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 11:41

A cóż to jest 7 miesięcy? Zgodnie z tym co napisałem powyżej - amerykańskie sankcje zatrzymały dokończenie NS 2 chwilowo.

GB
piątek, 3 lipca 2020, 20:22

Nie chwilowo tylko na stałe.

HeHe
sobota, 4 lipca 2020, 02:54

Chwilowo, chwilowo i teraz jest to już oczywiste.

GB
sobota, 4 lipca 2020, 19:07

Co takiego się zmieniło realnie że to oczywiste? Oczywiste jest to że na dziś USA i Dania ośmieszyły i upokorzyly Rosję, bo budowa NS2 została wstrzymana. I póki co nic nie wskazuje na to że NS2 zostanie ukończony. Jakieś zapowiedzi Rosji zupełnie nie mają pokrycia w faktach, bo inaczej Akademik Czerski od 2 miesięcy pracowalby, a on stoi w porcie. I jest zabawnie po przybył z Dalekiego Wschodu i stoi... Normalnie kabaret z Rosji.

Dziadek Mróz
piątek, 3 lipca 2020, 23:45

Ty bałwanku naprawdę w to wierzysz? A w Św. Mikołaja też?

gonić pastuchów
środa, 1 lipca 2020, 16:46

Bardzo mądre słowa Schrödera. A i miauczenie tutejszych fanbojów bezcenne.

Kiks
środa, 1 lipca 2020, 19:21

Mądre? Prosty człowiek, który bez krępacji zawsze mówił, że jego jedynym marzeniem było być bogatym.

GB
środa, 1 lipca 2020, 17:55

To przecież Schroder płacze w bezsilnej złości...

HeHe
środa, 1 lipca 2020, 23:02

Chciałbym tak jak on "płakać z bezsilnej złości" :) Pisząc poważnie to w tonie podobnym do jego mówią najważniejsi politycy niemieccy a to już wyklucza "bezsilną złość" Schroedera.

Kiks
czwartek, 2 lipca 2020, 02:00

Bo to bezsilność. Odpowiedz sobie, dlaczego nocha boi się pokazać w Niemczech. A jak będzie skakał to pozostanie mu tylko mieć konto w ruskim banku. Żaden cywilizowany bank nie odważył się mu otworzyć nowego.

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 13:03

Nikt nie boi się pokazać w Niemczech - a na pewno nie Schroeder który był tam na przesłuchaniach przed Bundestagiem i bywa w Niemczech bardzo często. Z pewnością będzie "skakał" a pomimo to konto otworzył by mu z wielką chęcią PKO BP :)

GB
czwartek, 2 lipca 2020, 16:45

No jak wejdą sankcje zakładane przez USA to może, zaznaczam może znajdzie się jakiś bank w Rosji, który założy konta wyższemu kierownictwu Gazpromu. Tylko czy jakiś bank będzie chciał z takim bankiem współpracować to wątpie.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 00:23

Takich sankcji USA nawet nie zakłada. To tacy jak ty tylko mają na nie nadzieję :)

GB
piątek, 3 lipca 2020, 10:21

Zakłada lepsze (znaczy gorsze dla Gazpromu), bo mogą pod nie podlegać nie tylko pracownicy Gazpromu ale i urzędnicy państwowi. I właśnie to wywołało wściekłość Niemców.

GB
środa, 1 lipca 2020, 23:28

To płacz. Politycy niemieccy już w grudniu 2019 mówili podobnie. I na gadaninie się skończyło.

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 13:48

Kiedyś tak mówiło przede wszystkim AfD a teraz to samo mówi Bundestag i niemieckie władze a to ZASADNICZA różnica. Poza tym jak do tej pory niemiecka reakcja nie jest potrzebna bo Amerykanie tylko GROŻĄ nowymi sankcjami.

GB
czwartek, 2 lipca 2020, 16:47

Zgadza, się Amerykanie grożą, bo obecne sankcje zatrzymały budowę NS2. Nie zauważyłeś że budowa stoi? Jak ruszy i o ile ruszy to i sankcje się uchwali, z datą grudzień 2019.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 11:42

NS 2 zostanie dokończony pomimo sankcji.

czytelnik D24
wtorek, 7 lipca 2020, 15:26

Skoro zostanie dokończona "pomimo sankcji" to dlaczego stoi w miejscu? Twoje brednie wymagają gigantycznej ilości wiary którą przejawiają tylko fanatycy w sektach.

GB
piątek, 3 lipca 2020, 20:24

A niby w jaki sposób? Gdyby tak było to budowa trwała by od przybycia Akademika Czerskiego na Bałtyk, czyli od maja 2020 roku. A tu się nic nie dzieje.

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 11:25

Poprzednio takie stanowisko zajmowało tylko AfD a teraz jest to stanowisko wszystkich partii politycznych Niemiec reprezentowanych w Bundestagu. Możesz jednak próbować nadal zaklinać rzeczywistość.

GB
czwartek, 2 lipca 2020, 16:48

Stanowisko partii politycznych Niemiec nie ma znaczenia, bo budowa NS2 stoi.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 00:24

Ma zasadnicze znaczenie bo dzięki takiemu stanowisku budowa NS 2 będzie dokończona.

GB
piątek, 3 lipca 2020, 10:22

O zakończeniu budowy NS2 to już od dawna słyszę z gadaniny zwolenników NS2. Ale widzę co innego - budowa stoi.

HeHe
piątek, 3 lipca 2020, 11:43

Teraz widzisz to ale co innego zobaczysz.

GB
piątek, 3 lipca 2020, 20:26

Co niby i kiedy zobaczę? USA i Dania ośmiesza Rosję, to widać dokładnie.

HeHe
sobota, 4 lipca 2020, 02:57

Rosja i zachodnia Europa w tej sprawie mają takie same stanowisko a USA samo się ośmiesza miotaniem groźbami jeżeli nie może wygrać w uczciwym współzawodnictwie.

GB
sobota, 4 lipca 2020, 18:28

Ale co niby zobaczę? Akademik Czerski już dwa miesiące jest na Bałtyku i metra rury nie położył. Kiedy zacznie?

HeHe
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:25

Z tym pytaniem pisz do Schroedera i Merkel. ależ ty jesteś przerażony :)

czytelnik D24
wtorek, 7 lipca 2020, 15:29

Przerażony to ty jesteś a raczej zrezygnowany i nieudolnie ukrywasz to pod płaszczykiem zwykłego ignoranta. Przykro mi ale twoja wiara w tym wypadku cudów nie uczyni.

gonić pastuchów
środa, 1 lipca 2020, 20:15

Ty faktycznie masz problem ze zrozumieniem stosunkowo prostych faktów.

gonić brudasów ze wschodu
wtorek, 7 lipca 2020, 15:32

jakoś żadnych faktów nie przedstawiłeś - jedynie spekulacje i pobożne życzenia. Do faktów droga daleka.

GB
środa, 1 lipca 2020, 23:29

Stosunkowo proste fakty są takie że amerykańskie sankcje zatrzymały budowę NS2. No ale widocznie ty żyjesz w innej rzeczywistości.

HeHe
środa, 1 lipca 2020, 20:09

Chciałbym tak "płakać z bezsilnej wściekłości" jak Schroeder :) Pisząc poważnie to widać już, że Schroeder i Berlin mówią jednym głosem a więc to nie jest "bezsilna wściekłość".

HaHa
wtorek, 7 lipca 2020, 15:33

Jest. Po prostu ujada ten niemiecki sprzedawczyk przechrzczony na rosyjskiego oligarchę bo nic innego nie może.

środa, 1 lipca 2020, 17:43

mądre.... pracownik gazpromu się wypowiada o współpracy transatlantyckiej, czyli czymś co go nie dotyczy.

Urko
środa, 1 lipca 2020, 17:43

Zapominasz tylko w której jesteśmy drużynie. Polska nie gra dla Europy i w tej całej Unii Europejskiej robimy za Judasza...

czwartek, 2 lipca 2020, 12:06

Niemcy nie robią za judasza sprzedając turbiny na okupowani Krym w czascie obowiązywania sankcji które sami uchwalili? Albo pozwalając na powrót Rosji do Rady Europy?

Kdk
czwartek, 2 lipca 2020, 05:10

A może to Niemcy grają przeciwko Europie? Dla taniego gazu i osobistych korzyści finansowych?

Urko
czwartek, 2 lipca 2020, 18:56

Interes Niemiec to w tej chwili interes Europy. Przy słabości Francji i po ucieczce Brytyjczyków Europa jest już prawie niemiecka. To trochę tak, jakby wynik II wojny światowej uległ wypaczeniu...Jeśli chcemy funkcjonować w realiach Europy zjednoczonej przez tych samych ludzi którzy podziwiali współpracę Vichy z III Rzeszą to niestety trzeba się opowiedzieć po tej samej stronie. Przykre, ale taki jest fakt. A Rosjanie i Amerykanie? A co nam przeszkadza, że będą ze sobą konkurować i wzajemnie zbijać swoje ceny? Czy USA na prawdę potrzebuje, żeby Polska walczyła jak lew w obronie rentowności amerykańskich eksporterów LNG?

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 11:58

W zakupach gazu z Rosji biorą udział NIE TYLKO energetyczne spółki z Niemiec ale też z Austrii, Francji oraz holendersko-brytyjski Shell a to wyklucza tezę mówiącą o tym, że to Niemcy grają przeciwko Europie.

mc.
środa, 1 lipca 2020, 17:37

Dostajesz od niego "działkę" że tak się cieszysz ? Sami Niemcy są zawstydzeni tym co on zrobił.

Kiks
środa, 1 lipca 2020, 15:10

Taaa, ten to na pewno tego by chciał. Ale poruszyć temat Schroedera w Niemczech to od razu panika. Oni wiedzą, że powinien siedzieć za korupcję

HeHe
środa, 1 lipca 2020, 16:37

Nie ma wobec Schroedera CIENIA podejrzeń o korupcję bo gdyby takowe były to z pewnością sprawa dawno miałaby finał w sądzie. To Niemcy a nie Ukraina.

Kiks
środa, 1 lipca 2020, 19:20

Taaaa, poczytaj sobie. Niemieckiej literatury mnóstwo. Tylko najpierw trzeba umieć ;).

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 11:48

Taaa - i ty sobie poczytałeś to mnóstwo niemieckiej literatury :)

mc.
środa, 1 lipca 2020, 17:38

Polityk który podpisuje firmie "koncesję" a potem staje na jej czele. Jak to nazwiesz ?

HeHe
środa, 1 lipca 2020, 22:59

Jako kanclerz zrobił to w najlepiej pojętym interesie Niemiec i szerzej, całej zachodniej Europy a świadczą o tym cyfry - rekordowe 42% całości zużywanego przez zachodnią Europę pochodzi z Rosji. Przecież w obie rury NS zaangażowane są największe europejskie spółki energetyczne a nie tylko niemiecka.

GB
środa, 1 lipca 2020, 23:30

W interesie Niemiec i całej Europy jest aby Rosja nie sprzedawała nikomu gazu czy ropy. No może sprzedawać do państw afrykańskich żywność, oczywiście tanio, no i całą.

HeHe
czwartek, 2 lipca 2020, 11:18

To Niemcy i cała Europa zachodnia będą decydowały o tym co jest w ich interesie a skoro jest jak jest to znaczy, że Niemcy i zachodnia Europa uważają, że import rosyjskiego gazu jest w ich interesie :)

czwartek, 2 lipca 2020, 12:07

Zachodnia.... A wschodnia to nie europa i ma mniejsze prawa niż Rosja, któa w Unii nie jest?

GB
czwartek, 2 lipca 2020, 11:45

Nie wiem gdzie ty żyjesz, ale Europa stawia na dywersyfikacje dostaw, stąd kolejne pakty energetyczne ograniczające import gazu z Rosji.

HeHe
środa, 1 lipca 2020, 20:12

Zrobił to zgodnie z najlepiej pojętym interesem Niemiec oraz całej zachodniej Europy a najlepiej świadczą o tym cyfry mówiące o tym, że ruski gaz stanowi rekordowe 42% całości gazu konsumowanego przez Europę. W Niemczech ruski gaz to ok. 60% całości.

Kudłaty
środa, 1 lipca 2020, 17:28

On gratyfikację odbiera teraz w formie wypłaty.

czytelnik D24
środa, 1 lipca 2020, 14:36

Ten to dopiero odleciał. Udzielił mu się rosyjski klimat fikcji i fantazji.

Tweets Energetyka24