Kurtyka: Wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

22 września 2021, 09:21
1080px-Michał_Kurtyka_at_European_Economic_Congress_2017_(33801241133)
Fot. gov.pl
Energetyka24
Energetyka24

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.

Szef MKiŚ pytany był na antenie radiowej Jedynki o przyczynę wysokich cen energii. W odpowiedzi ocenił, że sytuacja na europejskim rynku jest "niewątpliwie wyjątkowa", a jej źródła związane są z wielokrotnym wzrostem cen gazu w ciągu ostatniego roku.

"Dlaczego ten gaz jest taki drogi? Dlatego, że w Europie Zachodniej upowszechniły się odnawialne źródła energii, zresztą u nas też one bardzo szybko rosną, ale tym źródłem, które domyka system w Europie Zachodniej jest właśnie gaz. Czyli to cena gazu kształtuje cenę na całym europejskim rynku energii" - powiedział.

"My coraz częściej słyszeliśmy sygnały o tym, że ten wzrost cen gazu nie jest przypadkowy, że on ma źródła w takiej świadomej polityce największego dostawcy ze wschodu gazu do Europy, który w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, na to, aby jak najszybciej uruchomić gazociąg północny, czyli Nord Stream 2. W związku z tym uważamy, że jest to polityka, która niestety przypomina nam najgorsze czasy, jeżeli chodzi o wykorzystywanie gazu do wpływania na politykę europejską" - dodał minister.

Reklama
Reklama

Zaznaczył, że Polska konsekwentnie podkreślała wobec sojuszników w UE, że Nord Stream 2 jest niebezpieczny dla bezpieczeństwa energetycznego. "A teraz widzimy, że on może być już szkodliwy dla bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w Europie, zanim nawet fizycznie został oddany do użytku i zanim fizycznie popłynie w nim gaz" - powiedział.

Szef MKiŚ poinformował, że wyjątkowa sytuacja na europejskim rynku energii będzie jednym z tematów rozmów podczas rozpoczynającego się w środę dwudniowego spotkania ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC). Gospodarzami szczytu są minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz energii USA Jennifer Granholm. W szczycie biorą udział delegacje 24 państw europejskich (Europa Środkowa plus Bałkany Zachodnie), z USA oraz KE, w tym unijna sekretarz ds. energii Kadri Simson.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 59
Austriak dr inz
piątek, 24 września 2021, 11:49

Azoty (tarnowskie) buduja w Policach najwieksza fabryke polimerow, ktorymi maja zasypac cala Europe. Jak wiadomo polimery te produkuje sie z weglowodorow. Azoty produkuja z gazu z rurociagu Jamal. Niedlugo Jamal zostanie zamkniety. Wtedy fabryka w Policach bedzie musiala produkowac na gazie z Norwegii, USA i Kuwejtu. Ciekawym jak wykonkuruja w zachodniej Europie i Ameryce polimery z niemieckiego BASFu, czy chemicznych koncernow Francji i Holandii gdy te przez NS2 beda dostawac gaz po 220 dolarow.

Davien
piątek, 24 września 2021, 14:27

Biorąc pod uwage że gaz z USA i Norwegii jest tańszy od waszego rosyjskiego to wyjda na tym lepiej:)

piątek, 24 września 2021, 20:24

Komu ty chcesz te ciemnote wciskac? To dlaczego na wiosne Amerykanie zerwali kontrakt, a miesiac pozniej inni Amerykanie zawarli nowy kontrakt ale.na ceny 80% wyzsze niz poprzednie. Zreszta ceny tych kontraktow sa publikowane. Koszty gazu z Norwegi to inwestycja wlasna i dopiero w przyszlosci okaze sie jak sie to oplaci. Ale skoro Niemcy, Holendrzy biora gaz z Rosji a nie z Morza Polnocnego to nie moze to byc az taki dobry biznes.

Austriak dr inz
piątek, 24 września 2021, 20:14

Do poczytaj sprawozdania prezesow tarnowskich Azotow. Gaz rosyjski nie jest moj bo.moj ojciec pracowal 40 lat w Tarnowskich Azotach. A moich.dwoch in wujow budowalo Azoty za Moscickiego przed Ii Wojna Swiatowa. Polske znam..lepiej niz ty.

qwert
piątek, 24 września 2021, 19:11

Nie kompromituj się

Niuniu
środa, 22 września 2021, 22:56

Buczacza - 100% racji. Za rok będziemy mieli BP i prawie 10 mld m3 gazu z Norwegii. A teraz pytanko: Po ile dziś jest gaz z Norwegii który możemy kupić? Bo gaz z ruskiej rury który kupujemy na podstawie wrednej długoterminowej umowy jest zdaje się w okolicach 220 dolarów za 1000m3. No Panowie - nie ma co sie wstydzić. Po ile jest dziś gaz z Norwegii?

Davien
piątek, 24 września 2021, 14:27

Jakieś 30-40% taniej niz wasz zasiarczony gaz z Rosji.

qwert
piątek, 24 września 2021, 19:12

Zasiarczony gaz !!!? I znowu wtopa : ))))))))

Davien
sobota, 25 września 2021, 15:35

Wow to nie pamietasz ostatnio?

qwert
niedziela, 26 września 2021, 14:49

Pamiętam zasiarczoną ropę,

czwartek, 23 września 2021, 12:56

Gdzie ty widziałeś rosyjski gaz po 220 dolarów? Obecnie jego cena to ponad 500 USD.

Austriak
piątek, 24 września 2021, 10:31

I to jest sedno sprawy , ze Niemcy , Holandia, Austria, Czechy, Francja dostana najtanszy gaz na swiecie przez rure, bo w nia zainwestowaly. A zwlaszcza USA sa wsciekle ze przemysl niemiecki ktory mocno siedzi na rynku amerykanskim bedzie przez to.komlurencyjny do amerykanskiego. I robia z rury sprawe polityczna bo im innych brak

piątek, 24 września 2021, 14:28

Ech wy w Austrii to zawsze tylko kolaboracja z Rosja i Niemcami....

Austriak dr inz
niedziela, 26 września 2021, 22:28

wyscie tez Wernera von Brauna uzywali...

Austriak dr inz
piątek, 24 września 2021, 20:27

A wiesz ze od nas dobrowolnie nawet Sowjeci wyszli. Wczesniej niz byli powinni..

Davien
sobota, 25 września 2021, 15:36

Wyszli bo neutralna Austria była im na reke ponieważ rozbijała jedność Zachodu i NATO w razie rosyjskeij inwazji:)

Austriak dr inz
niedziela, 26 września 2021, 22:27

To jest dla mnie jasne, ze dla anglosaskiego (obecnie amerykanskiego a kiedys brytyjskiego) ten jest tylko dobrym sojusznikiem kto sie daje doic do cna: jak np.prawioe cxala Ameryka Lacinska. Kraje neutralne jak Austria Finlandia czy jak chce tego Orban dla Wegier sa natychmiast wrogiem USA. Chyba ze jak Szwajcaria czy Szwecja sa tak zalezne od USA jak Haiti. USA w walce z komuna jechala caly czas na idei ze komuna zbankrutuje i USA te kraje przejma bez wystrzalu i beda lupic jak Ameryke Lacinska a ludy Rosji i Azji Srodkowej potraktuja jak Indian amerykanskich. Idea dosc prosta. Poniewaz w pewnym momencie Sowjeci byli juz przyciskani finansowo wyscigiem zbrojen, poprzez owczesnego polskiego ministra spraw zagranicznych tez Zyda Adama Rapackiego zaproponowali rzecz nieprawdopodobna: strefe zdemilitaryzowana i neutralna: miala ona obejmowac zjednoczone Niemcy i prawie wszystkie kraje komunistyczne w Europie Srodkowej. USA sie naturalnie nie zgodzily. I w pewnym sensie dostali co chcieli: Zwiazek Radziecki zbankrutowal. Aby byle kraje komunistyczne nie staly sie Finlandia lub Austria zorganizowano rozne rewolucje jak np. w Polsce Solidarnosc by przejac Polske na wieczne uzytkowanie. Natomiast zarowno z Rosja a tym bardziej Chinami top nie zadzialalo: Rosja okazala sie byc ekonomicznie nie dop zabicia. O Chinach nawet nie bede wspominal. Czasy sie zmienily: Rosja stala sie globalnym dostawca surowcow a Chiny globalna fabryka i globalnym technologiem. Tak jak prawa ekonomi zniszczyly komunizm, tak rowniez i prawa ekonomii niszcza teraz USA. Bo tak dlugo jak dlugo pracownik w Chinach czy w Rosji bedzie mniej zarabial niz pracownik USA tak dlugo USA beda tracic rynki zbytu. Nie wspomne o luksusowym systemie socjalnym Europy Zachodniej: Niemcy,Austria, Szwajcaria, Benelux Skandynawia. Jest jasne ze oni nie maja szans nie tylko z Chinami ale i z USA. I nie maja im co zaproponowac by ich zmusic do wspolpracy za uczciwych zasadach. Jedynie co pozostaje to bliska z Rosja i Azja Srodkowa i Indochinami. Tam USA nie ma wstepu. Te kraje a zwlaszcza Rosja potrzebuje zachodniej technologii, a Zachodnia Europa potrzebuje dodatkowego rynku zbytu i tanich surowcow. Na ostatnim zgromadzeniu ONZ Biden ominal wogole Europe. Czyli pomysly Trumpa nie byly pomyslami Trumpa tylko polityczuna tendencja w USA, wymuszona sytuacja gospodarcza USA. Obojetnosc USA w stosunku do Europy oznacza rowniej przyzwolenie na blizsza wspolprace z Rosja i niegrzeczna dla USA Azja.Bylo to jasne od dawna dla politykow niemieckich, francuskich i naprzyklad takiego Orbana. Polska sprzedana przez Solidarnosc KOR, Wojtyle USA trzyma sie kurczowo USA i Izraela. I musi zaczac zbierac owoce tegpo faktu. Ale nie zdola reszcie Europy narzucic swojego amerykanskiego punktu widzenia.

qwert
czwartek, 23 września 2021, 20:44

Kontraktowy 220

piątek, 24 września 2021, 01:59

kontraktowy jest indeksowany do cen ropy.

Austriak dr inz
piątek, 24 września 2021, 20:29

A poniewaz odchodzi epoka ropy a zaczyna sie epoka gazu, ceny indeksowane do ropy beda coraz nizsze.

sobota, 25 września 2021, 15:37

Wow a jakim cudem jak ceny ropy rosna??

Austriak dr inz
niedziela, 26 września 2021, 22:39

To jest tylko chwila ktora sie za moment skonczy. A skonczy sie wtedy jezeli na rynku pojawi sie ilosc gazu ktory te rope zastapi. Mysle ze 5 lat to nastapi. Bo na zastapienie wegla gazem to wedlug Bloomberga i Oilprice trzeba czekac z 35 lat. Przedewszystkim chodzi o uruchomienie mocy produkcyjnych w Rosji i Iranie. Przeciez gaz jest bardziej ekologiczny a pozatym ma te same zalety co weglowodory ciezkie. Przeciez za pare lat zostanie wprowadzony zakaz silnikow spalinowych na weglowodory ciezkie. Np. w Iraku nie zostal ani jeden koncern naftowy zachodni: ostatnio wycofal sie Shell a wycofuje sie i rosyjski Lukoil. Powod: nie oplaca sie!! Weszly w to miejsce koncerny naftowe chinskie! To jak z Afganistanem: weszly USA a przejmuja Chinczycy. Widocznie za miske ryzu dziennie oplaca sie sie Skosnookim.

qwert
piątek, 24 września 2021, 16:38

Na własne życzenie mamy ceny rynkowe

ciekawy
czwartek, 23 września 2021, 12:53

Duża ilość "gazu z Norwegii" będzie pochodziła ze złóż na które PGNiG wykupiło ponad 30 koncesji.

a
czwartek, 23 września 2021, 09:50

a skąd te 10 mld z Norwegi? góra 3 z własnych koncesji a pozostały to skąd jak wszystko rozparcelowane a zasoby maleją i za chwile eksploatacja zacznie maleć

Buczacza
środa, 22 września 2021, 19:47

I dlatego już wkrótce będzie BP. Ktoś musi zrobić wyłom w tym temacie. Pgad co sądzisz o tym...

złośliwy
środa, 22 września 2021, 18:27

Czyli znowu cierpimy przez Ruskich :)?A,i Niemców :).Boże, kto to kupuje?Poza Davien&co.

rob ercik
środa, 22 września 2021, 17:36

Tik tak, jak zwykle przypomnę że nic nie stoi na przeszkodzie by kupić bardzo dużo bardzo taniego LNG z USA czy Kataru i problem wysokich cen gazu z FR ( 30% rynku UE ) zostanie rozwiązany

Davien
piątek, 24 września 2021, 14:30

No popatrz i kupujemy w Polsce tanszy od waszego kiepskiego gazu gaz z USA czy kataru?:)

Austriak dr inz
sobota, 25 września 2021, 11:24

a Ukrainie jako pomoc podrzucacie ruski gaz z Niemiec. Od tego cyrku dostaniecie pomieszania zmyslow niedlugo

ciekawy
środa, 22 września 2021, 19:45

No tak. Najpierw celowo stworzyliście ten problem towarzyszu a teraz będziecie go bohatersko rozwiązywać.

rob ercik
czwartek, 23 września 2021, 17:15

Tanie LNG z USA to problem?

Karl Frank
czwartek, 23 września 2021, 12:20

Indie ktore maja zawsze kompleksy w stosunku do Chiny tez pewnie zaraz oglosza to samo co Chiny. I wtedy bedzie drugi nienasycony odbiorca gazu ziemnego. Europa nie dostanie ani grama gazu od innych. Tylko od Ruskich ale przez rury i to po cenach ktore beda dyktowac Ruscy. Bo po co sprzedawac komus towar taniej jak gdzie indziej mozna zarobic lepiej.

Karl Frank
środa, 22 września 2021, 22:11

Kto zaklamuje rzecz,wistosc przegrywa. Wczoraj prezydent Chin Xi oswiadczyl ze do 2060 Chiny beda uzywac tylko czysta energie. Oznacza to ze Chiny kupia kazda ilosc gazu jaka bedzie na rynku. Myslicie ze wtedy Araby, USA i Rosja beda mialy gaz dla Europy? Zwlaszcza dla tej ktora na Rosje pluje. Dostateczna ilosc gazu dostna tylko ci ktorzy maja umowy rurowe z Rosja. Reszta a zwlaszcza Polska i Ukraina beda se mogly wlasny gaz napierdziec. A Rosja z pocalowaniem reki sprzeda gaz poza Europe.

ciekawy
czwartek, 23 września 2021, 01:58

Kolego czysta energia to bezemisyjne źródła a gaz takim źródłem nie jest bo wymaga spalania.

Austriak
czwartek, 23 września 2021, 22:37

dla Chin i Indii työlko rezygnacja z wegla to epokowy skok i ogromny wysilek spoleczny. Zobaczymy jak mala Polska bedzie robic ekologie...

Austriak
czwartek, 23 września 2021, 22:26

bezemisyjne wystarczajace zrodla energii nie istnieja. Tak wynika z fizyki. Jak Neadertalczycy palili ogniska to juz zmieniali i zanieczyszczali srodowisko. Tylko ze bylo ich malo. Dzis mamy 8 miliardow Neandertalczykow i nie wystacza jedno ognisko na 20 osobowa rodzine Neandertalczykow. Dzis musisz miec na jednego Neandertalczyka co najmniej 5 ognisk: smartfon, PC, lodowka, pralka, kuchenka itd. Pomimo kapitalistycznej propagandy przeciw komunie ze ilosc nie stanowi jakosci, dziesiejsze czas i Chiny dowodza ze jednak ilosc zaczyna decydowac o jakosci. Mam pomysl: wyslijmy wsztystkich Amerykancow na Marsa i Ksiezyc. To by znacznie odciazylo ziemie.

Davien
piątek, 24 września 2021, 14:32

Akurat najbardziej to zanieczyszcza Ziemie Rosja wiec wszystkich rosjan wysyłamy na Wenus i bedzie spokój raz na zawsze:)

Austriak dr inz geofizyk
sobota, 25 września 2021, 11:11

Z tego co mi wiadomo najbardziej zanieczyszcza wyplukiwanie weglowodorow na ogol z lupkow bo mozna i z piaskow. Ktore jest w USA a nawet w Kanadzie stosowane obecnie nagminnie. A najbardziej dewastowane jest naturalne srodowisko w Brazyli (Amazonia). To co sie dzieje z tajga i tundra w Rosji to jest pikus. A jak australijskie Rio Tinto zaczelo szukac zlota "Dakow" w Rumunii to zatruli cala Cise nie tylko rumunska ale i wegierska. Cise ktora jest pierwotna ojczyzna sandacza, bodajze najsmaczniejszej ryby.

Davien
sobota, 25 września 2021, 15:43

Polecam wyprawę nad Jezioro Aralskie czy do tajgi to zobaczysz jak Rosja "dba" o przyrode i srodowisko naturalne. A moze tak odwiedz Arzamas-6 tam dopiero mamy dbanie:)) a wydobycie z łupków wcale nei jest najbardziej zanieczyszczajace więc daruj sobie bajki sowieckiej "nauki".

Austriak dr inz
niedziela, 26 września 2021, 22:54

tak sie sklada ze moj kuzyn byl 40 lat specjalista od ochrony srodowiska w stanie Ohio. Mam wiadomosci z pierwszej reki.

Austriak dr inz
niedziela, 26 września 2021, 22:46

Problemy z geografia? Jezioro Aralskie nigdy rosyjskie nie bylo. Bylo radzieckie. A to roznica. Najpierw koczownikow iranskich potem koczownikow mongolsko-tureckich, Hunow, Tatarow i innych Turkow. Tam gdzie Rosja ma mozliwosci to z nich korzysta. Stary Lwowiak Zyrynowski zaproponowal by pomoc Ukrainie wysuszyc Dniepr. Na rosyjskich doplywach Dniepru trzeba wybudowac zapory i regulowac poziom wod na Ukraine.

piątek, 24 września 2021, 02:00

Nie istnieją? A o atomie słyszałeś?

Austriak dr inz
sobota, 25 września 2021, 11:12

pozatym weglowodory sa niezastapione jako surowiec w chemii i farmacji. Rozszczepianiem jadra tego nie zastapisz

Davien
sobota, 25 września 2021, 15:46

A co ma wspólnego chemia czy farmacja z czystymi zródłami energii to ci juz oficer prowadzacy nie napisał?:)

Austriak dr inz
niedziela, 26 września 2021, 22:50

ja nigdy nie chcialem zadnego oficera prowadzacego przez co ongis stracilem polskie obywatelstwo. I cale szczescie jak teraz patrze. A zu twoja logika cos nie w porzadku. Bo my nie dyskutujemy o innych zrodlach energii tylko o potrzebie w Europie na rosyjski gaz. Ci sie watek urwal.

qwert
piątek, 24 września 2021, 16:40

Emitują dużo ciepła odpadowego, stąd z reguły stawiane są przy dużych zbiornikach wodnych

Davien
sobota, 25 września 2021, 15:45

Ale nei emitują gazów cieplarnianych jak elektrownie gazowe i węglowe.

Austriak dr inz
piątek, 24 września 2021, 16:25

Ale rozszczepienie jadra moze uzupelnic tylko w 5 % zapotrzbowanie, Tak jak OZE tylko do 25%. To czym chcesz zastapic 70 procentowy udzial weglowodorow. Energetyczne perpetum mobile ??

Tweets Energetyka24