• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

"FT": KE i Gazprom bliskie porozumienia. Rosyjski potentat bez wielomiliardowych kar

  • Głowy państw sygnatariuszy "rosyjskiego NATO" sfotografowani jeszcze przed rewelacjami Kommersanta. Wśród nich Islom Karimov Prezydent Uzbekistanu, który zawiesił swoje członkostwo we wspomnianym sojuszu militarnym tego lata- fot. oficjalna strona OUBZ.

Jak informuje Financial Times: „Komisja Europejska i Gazprom są bliskie porozumienia, które pozwoli uregulować roszczenia europejskich regulatorów antymonopolowych”. Chodzi o dochodzenie wszczęte przeciwko rosyjskiemu koncernowi pięć lat temu. Jest on oskarżany o nadużywanie dominującej pozycji na rynkach środkowoeuropejskich i zawyżanie cen gazu.

Zdaniem „FT” w tym tygodniu komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager i wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powinni się spotkać i uzgodnić warunki ugody lub dać sygnał, że wkrótce zostanie ona osiągnięta.

Spekuluje się, że Gazprom złoży prawnie wiążącą obietnicę zmiany zasad działania na unijnym rynku gazu, ale uniknie wielomiliardowej grzywny. Projekt porozumienia ma w minimalnym stopniu dotykać najbardziej drażliwej kwestii w relacjach dwustronnych tzn. nadużywania pozycji rynkowej w wyniku stosowania konstrukcji kontraktów długoterminowych indeksowanych do cen ropy naftowej w stosunku do niektórych klientów.

Zdaniem gazety brak restrykcji finansowych dla rosyjskiego potentata może być problematyczny w kontekście stanowiska krajów środkowoeuropejskich, szczególnie Polski i Litwy, które stanowczo twierdzą, że Rosja używa gazu jako broni politycznej. Ponadto ich zdaniem Bruksela nie potrafi poradzić sobie z problemem nieuczciwych cen dla niektórych krajów członkowskich.

Zobacz także: Szymański dla FT: Nord Stream 2 ,,zagrożeniem dla europejskiej jedności”

 

Komentarze