Reklama

Atom

Francja zamierza zamknąć 17 reaktorów atomowych

Elektrownia atomowa w Fesseneheim. Fot. EDF
Elektrownia atomowa w Fesseneheim. Fot. EDF

Rząd w Paryżu zamknie do 17 elektrowni atomowych działających na terenie Francji – zapowiedział minister ekologii Nicolas Hulot. Wygaszanie reaktorów ma na celu sprostanie planowi redukcji do 50% energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie atomowe.

„To zrozumiałe, że aby osiągnąć nasz cel musimy zamknąć kilka reaktorów” – powiedział w wywiadzie dla radia RTL francuski minister ekologii Nicolas Hulot. Polityk odniósł się w ten sposób do zaprezentowanego w zeszłym tygodniu przez rząd w Paryżu planu zredukowania ilości energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie atomowe. Zgodnie z założeniami udział energii z atomu w miksie energetycznym Francji ma spaść z obecnych niemal 75% do 50%.

„Proszę pozwolić nam to zaplanować, to może być 17 reaktorów. Ale jeszcze zobaczymy” – spekulował Hulot tłumacząc, że ostateczna decyzja będzie zależeć od wielu czynników. „Każdy reaktor ma inną sytuację ekonomiczną, społeczną, a nawet bezpieczeństwa” – wyjaśniał francuski minister.

Zobacz także: Wybory we Francji: jakie będzie nowe energetyczne oblicze Republiki? [ANALIZA]

Warto dodać, że francuska energetyka boryka się z problemem obniżenia ilości energii produkowanej przez elektrownie atomowe już od dłuższego czasu. Także poprzedni prezydent Francois Hollande obiecywał zmniejszenie jej udziału do 50%. Jednak w trakcie prezydentury poprzednika Emmanuela Macrona udało się jedynie sfinalizować plan zamknięcia najstarszego reaktora w Fassenheim. Obecnie we Francji czynnych jest 58 reaktorów atomowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama