Reklama

Gaz

Francja i Rosja dyskutują o budowie Nord Stream 2

  • Fot. U.S. Department of State/flickr

Prezes Gazpromu spotkał się wczoraj w Paryżu z szefem kancelarii prezydenta Francji (Jean-Pierre Jouyet), ministrem gospodarki, przemysłu i technologii informacyjnych (Emmanuel Macron) oraz wiceprezes koncernu ENGIE (Isabel Kocher). Rozmowy dotyczyły zacieśnienia współpracy francusko-rosyjskiej w sektorze gazu ziemnego - m.in. w kontekście planowanej budowy rurociągu Nord Stream II.

Głównym tematem dyskusji na szczeblu biznesowo-politycznym były zagadnienia związane z dostawami rosyjskiego gazu nad Sekwanę. Aleksiej Miller zauważył, że od początku bieżącego roku wolumen surowca transportowanego przez jego firmę do Francji wzrósł o ok. 800 mln m3 w stosunku do 2015 r. 

Rosyjski gigant poinformował ponadto, że podczas spotkania z Isabel Kocher, wiodącym tematem była budowa magistrali Nord Stream II - ENGIE posiada 10% udziałów w konsorcjum odpowiadającym za realizację projektu.

Warto zauważyć, że są to już kolejne rozmowy w formacie rządowo-biznesowym, które dotyczą energetycznej kooperacji Francji oraz Rosji. Do poprzednich doszło m.in. w grudniu ub.r., kiedy to Aleksiej Miller poinformował, że w okresie styczeń-listopad 2015 Francja zakupiła od Gazpromu 8,7 mld m3 gazu, czyli 32% więcej, aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy importowano 6,6 mld m3 surowca.

Zobacz także: Brytyjski minister: Brexit uzależni Londyn od rosyjskiego gazu

Zobacz także: Gazprom obniży cenę gazu dla niemieckiego potentata

Komentarze