Fortum rozważa budowę instalacji do produkcji RDF w Częstochowie

26 lutego 2020, 10:24
550_800_crop__p0adn2_5180723470804a8e674f7fe5e53e602e-2
Fot. www.fortum.com.pl

Fortum rozważa nową inwestycję w Częstochowie - jej celem będzie produkcja stałego paliwa alternatywnego (RDF), które służyć ma wytwarzaniu ciepła i prądu w elektrociepłowni w Zabrzu.

RDF to nowoczesne paliwo pochodzące ze wstępnie przetworzonych odpadów: m.in. zabrudzony papier, tekstylia, opakowania wielomateriałowe. Do jego produkcji nie są wykorzystywane odpady surowcowe i – co ważne – gnijące odpady biologiczne czy kuchenne. W 2018 r. Fortum uruchomiło w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię, która współspala RDF i to tam będzie trafiało paliwo z Częstochowy. Zakładane moce produkcyjne zakładu przy ul. Dojazdowej to 100 tys. ton RDF rocznie. Przewidywany ruch pojazdów, które przywiozą materiał do produkcji paliwa, a następnie odbiorą gotowy RDF to 16 ciężarówek na dobę, czyli około jednego pojazdu na godzinę.

Materiałem do produkcji RDF będą przesortowane, suche odpady pozyskane lokalnie. Wytwarzanie paliwa będzie zautomatyzowane. Nowoczesne zakłady produkcji RDF, takie jak inwestycja rozpatrywana w Częstochowie, projektowane są tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. W hali jest wytwarzane podciśnienie, które uniemożliwia niekontrolowane wydostanie się powietrza na zewnątrz – musi ono najpierw trafić do filtrów workowych i filtrów z węglem aktywnym, co do minimum ogranicza ryzyko przedostawania się do atmosfery nieprzyjemnych zapachów.

„Ta instalacja wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), ponieważ znajduje zastosowanie dla odpadów, z których nie można już odzyskać żadnych surowców. Paliwo alternatywne RDF wytworzone w planowanym zakładzie pozwoli wyprodukować ciepło, które trafi do mieszkańców” – powiedział Krzysztof Karolczyk, manager do spraw rozwoju projektów Fortum.

Projekt instalacji do produkcji RDF jest w fazie przygotowawczej. Fortum nie podjęło jeszcze decyzji o realizacji tej inwestycji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Michał Sobiepański
czwartek, 27 lutego 2020, 08:13

100 000 ton rocznie to 500 ton dziennie Ładowność naczepy typu wanna to max 24 tony, ale przy niskiej gęstości surowca mozna założyć, ze naczepa zabiera 20 ton. Co daje 25 transportów dziennie. Ponieważ produkt trzeba odebrać to kolejne powiedzmy 15 transportów dziennie. To daje w sumie nie 16 jak twierdzi FORTUM, ale 40 transportow dziennie.

Tweets Energetyka24