• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Europy nie da się przestawić tylko na elektrony - mówi główny ekonomista Orlenu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nie da się przestawić gospodarki europejskiej tylko na elektrony, gdzieś za tymi elektronami muszą być molekuły - mówi dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Czyżewski mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym o wyzwaniach stojących przed Europą i Polską w zakresie transformacji energetycznej. „Gaz po rewolucji łupkowej miał być paliwem przejściowym, ale z czasem stał się paliwem docelowym w powiązaniu z takimi technologiami, jak CCS. Uważamy, że w perspektywie długoterminowej będzie to paliwo wykorzystywane, a jego przejściowość zależy m. in. od baterii” - powiedział.

„Energia odnawialna wymaga backupu, tu jest też kwestia stabilności sieci. W przypadku dużych dostawców energii, sieci energetyczne będą oczekiwały, że będziemy ją dostarczać w sposób stabilny. Źródła przerywane, nieciągłe muszą być czymś uzupełnione. I tym naturalnym uzupełnieniem jest gaz” - dodał Czyżewski.

„Nie da się przestawić gospodarki globalnej czy nawet europejskiej tylko na elektrony, gdzieś za tymi elektronami muszą być molekuły, zwłaszcza jeśli chodzi o transport” - zaznaczył główny ekonomista PKN Orlen.

Komentarze