E.ON dostosuje gazociąg, aby płynął nim zielony wodór

12 listopada 2020, 17:06
gazociag
Fot. Pixabay

E.ON przekształci rurociąg gazu ziemnego w Niemczech, będący częścią publicznego systemu zaopatrzenia, w 100% wodór, aby sprawdzić, czy gazociągi są technicznie zdolne do transportu czystego H².

Norma techniczna obowiązująca w Niemczech ogranicza obecnie stężenie wodoru w sieciach gazu ziemnego do maksymalnie 10%, ale w szeregu prób zbadano już wyższe współczynniki domieszek -  przekazał E.ON.

Próba jest częścią projektu badawczo-rozwojowego "H2HoWi" firmy w Holzwickede w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia i ma na celu potwierdzenie, że H² nie ma wpływu na właściwości materiału, z którego wykonano rury, ani na szczelność istniejącej infrastruktury - podał portal Recharge.com. 

"Modernizacja istniejącej infrastruktury sieci gazowej na wodór jest ważnym warunkiem powodzenia transformacji energetycznej" - powiedział Thomas König, dyrektor operacyjny E.ON odpowiedzialny za działalność sieciową firmy.

"Dzięki zamianie zielonej energii elektrycznej na wodór energia odnawialna może być magazynowana w sieciach gazowych. W ten sposób sieci gazowe mogą stać się magazynami przyszłości" - mówił.

"E.ON postawił sobie za cel dodawanie gazów zielonych do gazu ziemnego w sieciach dystrybucyjnych i, w razie potrzeby, oferowanie dostaw 100% wodoru" - dodał.

Dostosować instalacje klientów

Rzecznik E.ON powiedział, że rurociąg jest przeznaczony do transportu zielonego wodoru (wytwarzanego z energii odnawialnej), który najpierw musi zostać przetransportowany na miejsce.

Dodał, że początkowo celem projektu było przetestowanie technicznej wykonalności konwersji gazociągów na rurociągi wodorowe, podczas gdy długoterminowym celem E.ON jest dostosowanie sieci do transportu zielonego wodoru.

Firma w ramach projektu odłączy od sieci gazociąg średniego ciśnienia w mieście Holzwickede w Zagłębiu Ruhry, a następnie podłączy go do magazynu H².

Stąd będą zaopatrywani czterej klienci komercyjni, powiedział E.ON.
Wodór ma być używany do wytwarzania ciepła w pomieszczeniu. Oprócz przebudowy rurociągu wymaga to również dostosowania do istniejących instalacji klienta. Z tego powodu na ich terenie instalowane są wodorowe kotły kondensacyjne firmy ciepłowniczej Remeha. 

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
azotek
piątek, 13 listopada 2020, 14:39

Przesyl to jedno. Wymiana piecow to spory koszt. Mieszanka metanu i wodoru (przy spalaniu w obecnosci azotu) bedzie generowac kwas azotowy w komorze spalania gdzie nagrzewnica najczesciej jest miedziana. Teraz mamy problem z wymiana piecow weglowych a co dopiero gazowych na Remeh-y. EON stac na wymiane tylko u 4-ch klientow.

chlorek(mały chlor)
poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:20

Coś Ci się chyba pomieszało z tą miedzianą nagrzewnicą...

Wojciech
czwartek, 12 listopada 2020, 19:49

Ktoś widział gdzieś na świecie ZIELONY wodór?

Cerenkov
czwartek, 12 listopada 2020, 21:08

Zielonego nie ale owszem fioletowy. Jest jeden problem trochę teraz świecę w ciemności.

Tweets Energetyka24