PGNiG kupi więcej gazu z USA

2 września 2021, 11:45
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.

– Podpisane dziś umowy to kolejny ważny krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Gaz amerykański, który dostarczany będzie przez partnera pewnego i przewidywalnego, razem z paliwem, które do Polski przypłynie  gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii, pozwoli nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego. Różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru, a także swoboda w obrocie zakupionym paliwem, zwiększa energetyczną niezależność Polski – podkreślił Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

– Import LNG pozwala PGNiG na dywersyfikację źródeł i kierunków pochodzenia gazu ziemnego, dzięki czemu możemy zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne – stałe i nieprzerwane dostawy gazu. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gaz ziemny będzie stanowił paliwo pomostowe w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Jednocześnie dostęp do amerykańskiego LNG daje nam możliwość rozwoju handlu tym paliwem na rynku globalnym – w tym celu wynajmować będziemy gazowce do transportu skroplonego gazu. Pod tym względem cenimy współpracę z Venture Global LNG, która oznacza dla nas możliwość realizacji naszych strategicznych celów – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

– Venture Global z dumą poszerza nasze dotychczasowe partnerstwo z PGNiG w zakresie niezawodnych dostaw amerykańskiego LNG do Polski. Od 2018 roku obie nasze firmy znacznie rozwinęły współpracę, niemal trzykrotnie zwiększając wolumen LNG, które Venture Global dostarczy dla PGNiG. Uwzględniając więcej amerykańskiego gazu ziemnego w energetyce, Polska będzie mogła zmniejszyć swój ślad węglowy i zdywersyfikować krajowy miks energetyczny. Zwrot w kierunku czystego gazu ziemnego z USA nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także pozwala zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, a Venture Global przez kolejne lata zamierza wspierać naszego partnera PGNiG w dążeniu do osiągnięcia tych celów – skomentował Mike Sabel, Chief Executive Officer Venture Global LNG.

image

 Reklama

Aneksy dotyczą umów podpisanych przez PGNiG i spółki Venture Global LNG w 2018  roku. Określają zwiększenie wolumenu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass aneks zakłada wzrost ilości kupowanego przez PGNiG gazu o 0,5 mln ton do 1,5 mln ton rocznie. Z kolei aneksowanie umowy z Venture Global Plaquemines zwiększa wolumen dostaw o 1,5 mln ton do 4,0 mln ton LNG rocznie. Dzięki aneksowaniu umów łączny wolumen skroplonego gazu ziemnego, jaki PGNiG będzie odbierało od obu spółek Venture Global LNG przez 20 lat wzrośnie łącznie do 5,5 mln ton rocznie, a więc do ok. 7,4 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Aneksowane umowy to kontrakty w formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór zakupionego gazu odpowiada kupujący, czyli PGNiG. Odbiór LNG nastąpi z dwóch terminali skraplających – Calcasieu Pass oraz Plaquemines nad Zatoką Meksykańską. Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 roku. (PGNiG)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
benek
piątek, 3 września 2021, 01:41

Sowieckie Trole beczą znaczy dobry ruch PGNiG z tym gazem z USA. W dodatku cena gazu z Rosji wzrosła na niebotyczne wyżyny paranoidalnych cen. Już niedługo Niemcy będą kupwać drogi gaz z Rosji nie mając alternatywy w postaci gazoportu. My mamy taką laternatywę w dodatku w 2025 będzie pływający gazoport na zatoce gdańskiej na ok 6mld /m3 bo ok 2030 roku zużycie gazu planowane jest na 30mld /m3. Więc tak Rura z Norwegii da nam 10,5mld/m3 gazoport w Świnoujściu po rozbudowie da 10mld/m3 własne wydobycie na poziomie 4,7mld/m3 no i wspomniany gazoport w zatoce gdańskiej sumarycznie 31,2mld/m3. No i Rosja może nas pocałować w pompkę :)

ott
sobota, 4 września 2021, 23:40

Policz koszt "mocarzu", to moze sie ockniesz i jak ci wyjda cyfry, to bedziesz całowac w pomke tych co maja gaz ...........

klawiatura
piątek, 3 września 2021, 01:01

Spróbowaliby nie kupić u swojego pana...

opog
czwartek, 2 września 2021, 22:39

Nigdy bym sie nie spodziewał, ze na stare lata bedał miał taki "dobrobyt". Jakie to smutne i załosne zarazem.

MO
piątek, 3 września 2021, 11:25

Nie było to jak stanie w kolejkach za kawałkiem mięsa, ahhh piękne czasy.

ZOMO
niedziela, 3 października 2021, 23:02

Teraz masz w kazdym sklepie kilo kiełbasy za 8,99.Raj :).

Niuniu
czwartek, 2 września 2021, 20:38

A można wiedzieć ile będziemy za ten gaz płacić?

jan lee
sobota, 4 września 2021, 13:00

.....ceny azjatyckie

Austriak
sobota, 4 września 2021, 16:40

na ceny ktore teraz placa Japonczycy przerazeni Fokuszima i Chinczycy Europe nie stac.

Maria
czwartek, 2 września 2021, 22:04

Grosze. Ważniejsza jest dywersyfikacja. II kwartale gaz Rosyjski stanowił 61 %importowanego gazu więc dużo, dużo więcej niż poprzednio. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego wobec podwyżki cen nie dokonaliśmy zakupów tańszego gazu w USA tylko zwiększyliśmy import ze wschodu który poszedł w górę.

Austriak dr inz
sobota, 4 września 2021, 11:39

Po nowych cenach bo stare kontrakty zostaly przed pol rokiem zerwane. Nowe sa 80% drozsze.

Gaz
czwartek, 2 września 2021, 16:00

A o cenie nie rozmawiano? Czyżby nie nadawała się do publikacji. O Rosyjskich cenach gazu wiecie wszystko , a kupujecie i nie znacie ceny?

Tweets Energetyka24