Energa: realizacja Ostrołęki C wstrzymana

13 lutego 2020, 21:23
elektrownia ostrołęka
Fot. Energa
Energetyka24
Energetyka24

Enea SA i Energa SA podjęły wspólną decyzję o zawieszeniu finansowania inwestycji - poinformowała Energa na swojej stronie internetowej.

Obie firmy podpisały w czwartek porozumienie na mocy którego zawieszają finansowanie projektu budowy elektrowni Ostrołęka C. 

"Strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych. Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100% akcji Energi" - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto czytamy, że pierwotna umowa z wykonawcami, GE Power oraz Alstom Power Systems, pozostawia furtkę pozwalającą zawiesić prace. 

"Zgodnie z kontraktem, termin zakończenia realizacji projektu wynosi 56 miesięcy, liczony od dnia wydania polecenia rozpoczęcia prac. Przewidziany w umowie okres zawieszenia nie oznacza automatycznie zmiany terminu ukończenia inwestycji przez generalnego wykonawcę" - zaznaczają obie spółki i dodają, że cały projekt został zrealizowany w 5%. 

Podpisane porozumienie nie ma wpływu na obowiązywanie dotychczasowych porozumień w sprawie finansowania projektu, o których spółki wcześniej informowały.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Nysa
niedziela, 16 lutego 2020, 20:57

Czyli z artykułu jasno wynika ( czytając między wierszami ) , że zaniechanie budowy tej elektrowni to wynik szantażu Zachodu , który chce zalać Polskę swoimi wiatrakami. Rząd Polski poddał się .

Niuniu
piątek, 14 lutego 2020, 13:58

Aż się boję uwierzyć w te wiadomości. Mam nadzieję, że to nie jest podpucha aby przepchnąć zmianą właściciela i po przejęciu elektrowni (Energi) przez Orlen okaże się, że jednak wznawia On inwestycję w starej węglowej postaci. Przy okazji zupełnie nie widzę żadnego racjonalnego powodu na przejęcie przez Orlen akurat Energi. I to wobec projektu konsolidacji Orlenu z Lotosem. Czyżby sytuacja Energi była dużo gorsza niż się mówi i ktoś z kasą musi ją uratować aby nie doszło do gospodarczej afery podkopującej całą wizję gospodarczych sukcesów obecnej ekipy rządzącej.

Tweets Energetyka24