Reklama

Elektromobilność

Elektryczny ekosystem zaprezentowany na Nissan Futures 3.0

Fot. Nissan/materiały prasowe
Fot. Nissan/materiały prasowe

Nissan ogłosił plany dotyczące czterech głównych filarów przyszłego ekosystemu elektrycznego w Europie, zapowiadając wprowadzenie na rynek nowych samochodów elektrycznych, dodatkowe inwestycje w infrastrukturę, nowe rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych i magazynowania energii oraz rewolucyjną wizję zapewnienia bezpłatnej energii do ładowania samochodów elektrycznych z wykorzystaniem technologii dwukierunkowego przepływu energii.

Komunikaty te zostały przekazane podczas trzeciego wydarzenia z cyklu Nissan Futures, zorganizowanego w Oslo pod hasłem „The Car and Beyond”.

Preludium do wydarzenia Nissan Futures 3.0 była europejska premiera nowego Nissana LEAF i jego specjalnej wersji 2.ZERO, przygotowanej z myślą o europejskim rynku. Nowy LEAF, będący wizytówką inteligentnej mobilności Nissana, ma zasięg 378 km na jednym ładowaniu* i jest wyposażony w pomysłowe technologie, takie jak zaawansowany system wspomagający kierowcę ProPILOT, który podnosi bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu, a także system w pełni autonomicznego parkowania ProPILOT Park. 

Kolejnym nowym produktem prezentowanym na Nissan Futures 3.0 jest nowy, większy zasięg stuprocentowo elektrycznego vana e‑NV200. Z zasięgiem 280 km*, ten najlepiej sprzedający się w Europie elektryczny van pozwala przejechać 100 km dalej na jednym ładowaniu, co oznacza poprawę o 60 proc. w stosunku do obecnej wersji. Wymiary samego akumulatora nie zwiększyły się, dzięki czemu nadal nie powoduje on ograniczenia kubatury przestrzeni ładunkowej ani ładowności. Najważniejsze jest jednak to, że teraz jeszcze więcej firm i profesjonalnych kierowców będzie mogło realizować końcowy etap dostaw stuprocentowo elektrycznymi pojazdami.

Zaangażowanie w rozwój infrastruktury

Nissan ogłosił także swój plan rozbudowy infrastruktury ładowania w Europie o 20 proc. w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Bazując na standardzie ładowania samochodów elektrycznych CHAdeMO, firma do tej pory zbudowała najbardziej kompleksową sieć ładowania w Europie, obejmującą ponad 4600 szybkich ładowarek. Obecnie Nissan planuje inwestycje, umożliwiające instalację dodatkowych 1000 ładowarek w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Firma współpracuje z partnerami biznesowymi, samorządami i liderami sektora w całej Europie, co ma zagwarantować dopasowanie planów do potrzeb poszczególnych lokalizacji i okolicznych mieszkańców. Ładowarki mają być instalowane zarówno przy autostradach, jak i w dużych i mniejszych miastach.

Nowe rozwiązania w zakresie ładowania

Nissan zapowiedział także nową serię ładowarek domowych i biurowych na rok 2018, które dają właścicielom większy niż dotychczas wybór w zależności od ich potrzeb. Nowa, dwukrotnie szybsza ładowarka domowa o mocy 7 kW pozwala właścicielom samochodów elektrycznych Nissana na osiągnięcie 100 proc. ładowania w ciągu zaledwie 5,5 godziny, co oznacza skrócenie czasu ładowania o 70 proc. w porównaniu z dotychczasową technologią ładowania. Ładowarka Nissana o mocy 22kW działa jeszcze szybciej i jest w stanie naładować samochód elektryczny w ciągu zaledwie 2 godzin. Zaprojektowana z myślą o właścicielach flot i firm, ta superszybka ładowarka może być również zakupiona przez indywidualnych konsumentów, którzy chcą jeszcze szybciej ładować swój samochód w domu.

Czytaj też: Tesla będzie mieć silną konkurencję z Bawarii

Nissan zaprezentował również swój nowy domowy system magazynowania energii, który jest kontynuacją sukcesu xStorage. Został stworzony specjalnie dla właścicieli pojazdów elektrycznych, którzy mogą teraz podłączyć swój samochód bezpośrednio do skrzynki ściennej w celu naładowania akumulatora. Urządzenie wyposażone jest we własny system magazynowania energii, co daje klientom możliwość lepszego zarządzania kosztami energii, a nawet wytwarzania własnej energii elektrycznej z paneli słonecznych, dostarczając tym samym do samochodu 100 proc. bezemisyjnej, odnawialnej energii. Istniejące rozwiązanie Nissana, xStorage, opracowane we współpracy z firmą Eaton, w ciągu zaledwie trzech miesięcy sprzedało się w liczbie ponad 1000 egzemplarzy w całej Europie, a do końca marca 2018 r. spodziewana jest sprzedaż 5000 egzemplarzy. Przewidywana sprzedaż w Europie do końca roku fiskalnego 2020 to 100 000 urządzeń. Nowa gama ładowarek do domu i biura będzie dostępna od początku 2018 roku.

* Według NEDC, dane w procesie homologacji

pm/nissan

Reklama

Komentarze

    Reklama