• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Wielka inwestycja Koreańczyków na Śląsku. 3,5 mld zł na komponenty do elektroaut

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Koreańska firma SK IE Technology kosztem ok. 3,5 mld zł zbuduje w Dąbrowie Górniczej swoją trzecią i czwartą w tym miejscu fabrykę separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Inwestycja zwiększa zaangażowanie finansowe spółki w tym miejscu do ponad 6 mld zł.

SK IE Technology podało, że wskutek inwestycji zakład w Polsce stanie się największą fabryką firmy na świecie.

Grupa SK działa w Polsce od 2018 r. W czerwcu 2018 r. inwestor SK Innovation kupił działkę pod budowę swego pierwszego zakładu w Dąbrowie Górniczej kosztem blisko 1,5 mld zł; jego budowa rozpoczęła się jesienią tego samego roku. W listopadzie 2020 r. SK IE Technology, firma wydzielona rok wcześniej z SK Innovation, ogłosiła drugą fazę inwestycji i podwojenie wcześniejszych nakładów.

Zakłady SK zlokalizowano na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej, w parku inwestycyjnym w dzielnicy Tucznawa. We wtorek KSSE podała, że spółka SK IE Technology ogłosiła budowę w Dąbrowie Górniczej trzeciej i czwartej fabryki separatorów do akumulatorów litowo-jonowych, które uzupełnią istniejący tam kompleks.

Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w III kw. br. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2023 r. Szacowana roczna zdolność produkcyjna nowych zakładów wyniesie łącznie 860 mln m kw. separatorów – po 430 mln m kw. na każdy zakład. KSSE podaje, że LiBS, czyli separatory będące rdzeniem akumulatorów litowo-jonowych, stanowią ok. 20 proc. kosztów produkcji baterii.

image

 

Cytowany w informacji KSSE minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin wskazał, że kolejny etap rozwoju SK IE Technology potwierdza ciągły rozwój i globalną ekspansję spółki. "Cieszę się, że dziś możemy potwierdzić, że firma swoje plany rozwoju wiąże z naszym krajem i po raz kolejny stawia na Polskę. Decyzja firmy potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału" – ocenił Gowin.

Podkreślił, że inwestycja jest ważna m.in. ze względu na fakt, że elektromobilność to światowy trend, a Polska stała się w tym biznesie istotnym ogniwem.

"Przypomnijmy, że spółka jako pierwsza w Korei i trzecia na świecie opracowała kluczowe rozwiązania do produkcji baterii samochodowych. Firma dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii dostarcza klientom na całym świecie nowoczesne i niestandardowe rozwiązania. A my szeroko otwieramy drzwi dla inwestorów, którzy wzmacniają ekosystem gospodarczy Polski o zaawansowane i najwyższej jakości technologie" – zadeklarował wicepremier.

Proces inwestycyjny koreańskiego inwestora ponownie wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Prezes PAIH Krzysztof Drynda zaznaczył, że decyzja o budowie kolejnych zakładów pokazuje, że Polska jest świetną lokalizacją do realizacji inwestycji z tego sektora. "Konkurujemy czynnikami takimi jak czas realizacji i łatwość procesu inwestycyjnego, świetnie wykształceni pracownicy, ale też kompleksowo zorganizowany proces wsparcia projektów inwestycyjnych" – wymienił Drynda.

Prezes KSSE Janusz Michałek zaakcentował szybkość działań koreańskiego partnera. "Tempo inwestycji realizowanych przez SK IE Technology w Dąbrowie Górniczej, bo warto przypomnieć, że od zakupu nieruchomości na terenie KSSE w Tucznawie nie upłynęły jeszcze dwa lata, jest oszałamiające dla wszystkich, w tym i dla mnie" – zadeklarował.

"Również charakter i skala inwestycji, zarówno tych obecnie realizowanych (2,5 mld zł, 700 miejsc pracy) jak i właśnie ogłoszonych (3,5 mld zł i kolejne kilkaset miejsc pracy) ma znaczenie strategiczne nie tylko dla KSSE i Dąbrowy Górniczej, ale dla woj. śląskiego i Polski" – podkreślił Michałek.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak wyraził satysfakcję z decyzji zarządu SK IE Technology jako potwierdzającej, że w tym mieście inwestorzy mogą liczyć na samorządowe wsparcie. "Budujący jest również fakt, że tak potężny koncern działający w innowacyjnej branży elektromobilności wiąże swoją przyszłość z Dąbrową Górniczą" – stwierdził samorządowiec.

Zgodnie z danymi KSSE spółka SK IE Technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.

Źródło:
PAP

Komentarze