Reklama

Wiadomości

USA i UE rozmawiają o bateriach do elektryków. Coraz bliżej zakończenia sporu wartego miliardy?

Autor. Canva

Komisja Europejska oczekuje szybkiego porozumienia z USA w sporze o amerykańskie dotacje na produkcję baterii do samochodów elektrycznych.

Reklama

W styczniu informowaliśmy o rozpoczęciu rozmów Komisji Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi ws. dopłat do europejskich pojazdów elektrycznych. Powodem sporów między stronami był system premiujący pojazdy wyprodukowane wyłącznie na terenie państw Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA). Samochody wyprodukowane w Europie miały zostać z niego wyłączone, co może stanowić poważne wyzwanie np. dla Volkswagena eksportującego samochody za Atlantyk czy szwedzkiego producenta baterii do pojazdów elektrycznych Northvolt. Amerykańscy urzędnicy zostali wówczas oskarżeni o protekcjonizm.

Reklama

O tym, że pojawiło się światełko w tunelu poinformował unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis. „Porozumienie jest w zasięgu ręki" – powiedział w rozmowie z „Augsburger Allgemeine".

Czytaj też

Były szef łotewskiego rządu podkreślił, że USA i UE wciąż próbują rozładować liczne spory wokół amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act, IRA). „(...) europejskie firmy powinny być traktowane tak samo, jak amerykańscy partnerzy" – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. „Nadal mamy duże różnice w obszarze energii odnawialnej i wodoru. Przed nami jeszcze praca" – dodał.

Reklama

Czytaj też

Amerykańska ustawa ma zapewnić m.in. wysokie zachęty podatkowe dla samochodów elektrycznych i budowy odnawialnych źródeł energii. Zaplanowany na 10 lat pakiet subsydiów ma wartość 370 miliardów dolarów. Jednakże kraje UE są pełne obaw, że IRA może dać Stanom Zjednoczonym dużą konkurencyjną przewagę. Z tego powodu kilka państw członkowskich, w tym Niemcy, zaapelowało o złagodzenie europejskiego prawa pomocy publicznej w celu utrzymania zakładów produkcyjnych na terenie kontynentu.

W przyszłości UE chce umożliwić europejskim firmom bardziej ukierunkowane dotacje, aby mogły one konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami w technologiach przyjaznych dla klimatu.

Reklama

Komentarze

    Reklama