Wiadomości

Tesla uruchomiła fabrykę samochodów pod Berlinem

Fot. Unsplash

Tesla otworzyła nową fabrykę samochodów elektrycznych pod Berlinem. Poza najważniejszymi politykami w państwie, na inauguracji pojawił sie sam Elon Musk.

W miejscowości Gruenheide niedaleko Berlina oficjalnie zainaugurowano otwarcie nowej fabryki samochodów Tesli. Choć ostateczna zgoda na uruchomienie fabryki ma zapaść z końcem marca, pierwsze samochody elektryczne zjechały już z linii montażowej.

Na otwarciu pojawili się najwyżsi niemieccy politycy; Kanclerz Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck, a także założyciel Tesli, Elon Musk, który poinformował o tym na swoim koncie na Twitterze.

Liczby stojące za tą inwestycją mogą robić wrażenie. Fabryka kosztowała 5 mld euro i ma zatrudniać 12 tysięcy pracowników, a z linii montażowych ma zjeżdżać nawet pół miliona aut rocznie. Tym samym Tesla ma stanąć w szranki z Volkswagenem o tytuł europejskiego lidera rynku samochodów elektrycznych.

Decyzja o budowie fabryki zapadła wiosna 2019 roku, gdy Elon Musk ogłosił to za pośrednictwem... Twittera. Niemieckie media zwracają uwagę na rekordowo szybkie tempo powstania inwestycji jak na „niemieckie standardy", z uwagi na skomplikowane procedury urzędnicze i powolne decyzje pianistyczne. Sama lokalizacja również nie jest przypadkowa. Inwestorzy zwracają uwagę na dobrze rozwinięta sieć autostrad w regionie oraz nowopowstałe lotnisko nieopodal Berlina.

Czytaj też

To największy ośrodek przemysłowy we wschodnich Niemczech od czasów zjednoczenia w 1990 roku, choć jego budowa nie obyła się bez problemów. Organizacje ekologiczne niejednokrotnie pozywały inwestycję do sądu alarmując, że w tym regionie nie ma wystarczająco dużo wody, aby móc zaspokoić potrzeby fabryki.

Nie da się ukryć, że otwarcie nowej fabryki odbywa się w cieniu wstrząsających wydarzeń na Ukrainie. Dietmar Woidke, premier Brandenburgii, mówił dziś o małym promieniu słońca w mrocznych czasach.

W 2018 roku polski rząd próbował przekonać zarząd Tesli do budowy fabryki właśnie w Polsce, a za tą decyzją przemawiał szereg czynników politycznych i ekonomicznych. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) zakładała tworzenie klastrów i dolin przemysłowych, które mogą liczyć na specjalne warunki do prowadzenia biznesu. Jednym z flagowych projektów SOR był rozwój polskiej elektromobilności. Podjęcie decyzji o ulokowaniu Gigafactory w Polsce umożliwiłoby dostosowanie rządowej polityki przemysłowej do tego czynnika.

Komentarze