Wiadomości
Superakumulator od Chińczyków już podbija rynek. Freevoy ma zrewolucjonizować transport
Chiny nie dają za wygraną na rynku elektromobilności. Możliwości pojazdów z napędem elektrycznym coraz mniej odbiegają od spalinowych.
24 października chińska spółka CATL wypuściła na rynek akumulator sodowo-jonowy nowego typu, Freevoy Super Hybrid Battery. Według zapewnień producenta zapewnia zasięg ponad 400 km, a bateria charakteryzuje się szybkością ładowania 4C, co oznacza , że można ją naładować do pełna w 15 min. Akumulatory tego typu znajdują zastosowanie w pojazdach PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) i EREV (Extended Range Electric Vehicle).
Jak pisze Reuters, to właśnie w kategorii EREV odnotowuje się najszybszy wzrost sprzedaży wśród samochodów z napędem elektrycznym. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku ich sprzedaż wzrosła dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem w roku 2023. Chińscy producenci zdążyli w tym czasie wprowadzić na rynek 10 nowych modeli. Presja na opracowanie wydajnych akumulatorów jest więc ogromna. EREV jest zasilany wyłącznie energią elektryczną (w przeciwieństwie do PHEV), a silnik benzynowy służy wyłącznie do ładowania baterii jeśli wyczerpią się w trakcie jazdy. EREV-y mają większy zasięg niż klasyczne pojazdy elektryczne BEV (Battery Electric Vehicle), a mogą kosztować mniej niż samochody benzynowe.
Czytaj też
CATL zapewnia , że ich akumulator jest rozwiązaniem na obawy konsumentów o krótkie zasięgi, powolne ładowanie i obniżone parametry przy niskich temperaturach. Samochód mógłby być ładowany do pełna raz na tydzień, a 10-minutowe ładowanie pozwolić na przejechanie 280 km. Ponadto producent twierdzi, że akumulator pozwala na bezproblemową jazdę (porównywalną ze standardowymi temperaturami) przy -20°C. Baterię można ładować nawet przy -30°C, a jest w stanie funkcjonować aż do -40°C. CATL osiągnął to m.in. dzięki połączeniu w akumulatorze Freevoy ogniw sodowo-jonowych oprócz standardowych ogniw litowo-jonowych. To pierwszy na świecie akumulator do pojazdów hybrydowych, w którym zastosowano ogniwa Na-ion.
Jak mówił Gao Huan, dyrektor techniczny chińskiego oddziału e-samochodów w CATL, we Freevoy połączono ze sobą kilka nowatorskich technologii. Między innymi zmodyfikowano powierzchnię materiału katody. Wykorzystano także inny rodzaj elektrolitu, dzięki któremu tworzy się warstwa ochronna w skali nano, co ogranicza reakcje uboczne i spowalnia starzenie się baterii. To wszystko zapewnia szybszy przepływ jonów w ogniwach. Freevoy jest też wyposażony w złożony system chłodzenia, który umożliwia używanie różnych rodzajów chłodziwa przy różnych temperaturach. Do tego firma wykorzystuje system zarządzania akumulatorem BMS (Battery Management System), który zwiększa dokładność kontroli stanu naładowania (State of Charge, SOC). To poprawia wydajność energetyczną i umożliwia właśnie osiąganie większego zasięgu auta.
Freevoy znalazł już zastosowanie w różnych modelach i markach, m.in. Li Auto, AVATR, DEEPAL, CHANGAN NEVO i NETA. Ma być także instalowany w autach hybrydowych takich marek jak Geely, Chery, GAC i VOYAH – według słów Gao w prawie 30 modelach.