Wiadomości
Rośnie liczba elektryków na polskich drogach. Coraz chętniej sięgamy po używane pojazdy
Liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) zwiększyła się w pierwszym półroczu br. o ponad 12 tys. czyli o 7 proc. więcej r/r - wynika z opublikowanych w piątek danych Licznika Elektromobilności. Po naszych drogach jeździ 69 tys. aut z napędem wyłącznie elektrycznym.
Według danych z końca czerwca 2024 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 69 020 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez pierwsze sześć miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 12 307 egzemplarzy, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM).
„W czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, przyrost rejestracji pojazdów elektrycznych i hybryd plug in w stosunku do zeszłego roku wyniósł ok. 50 proc. Warto podkreślić, że dynamicznie rośnie import samochodów używanych, a rejestracje nowych utrzymują się mniej więcej na poziomie ubiegłego roku” - poinformował prezes PZPM Jakub Faryś.
Czytaj też
Dodał, że w najbliższym czasie powinny być znane założenia programu dofinansowania pojazdów zeroemisyjnych, który został uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy. „Czekamy również z dużą niecierpliwością na uruchomienie kolejnych transz programu „Mój Elektryk” oraz na ostateczną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania zakupu oraz budowy sieci ładowania dla ciężkich pojazdów. Uruchomienie tych programów będzie kluczowe dla rozwoju rynku pojazdów zeroemisyjnych w najbliższym czasie” – ocenił Faryś.
Jak podano w komunikacie, pod koniec czerwca 2024 r. po polskich drogach jeździło 119 297 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych, osobowych aut BEV (battery electric vehicles) liczyła 62 125 szt., a park hybryd typu plug-in PHEV (plug-in hybrid electric vehicles) – 57 172 szt. Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 6 926 szt.
Stale rośnie też liczba elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec czerwca wynosiła 21 382 szt., a także osobowych i dostawczych aut hybrydowych, których było 819 972 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów zeroemisyjnych w Polsce wzrósł do 1 357 szt., z czego pojazdy bateryjne stanowiły 1293 szt., zaś wodorowe – 64 szt.
Czytaj też
Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się infrastruktura ładowania. Pod koniec czerwca 2024 r. w Polsce funkcjonowało 7 255 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (4 002 stacje), a 29 proc. z nich stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), zaś 71 proc. – punkty wolnego ładowania prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kW. W czerwcu uruchomiono 345 nowych punktów.
„To najlepszy wynik w historii, ale nadal absolutnie kluczową kwestią pod kątem przyspieszenia elektryfikacji transportu w Polsce jest usprawnienie procedur przyłączeniowych” - zaznaczył dyrektor PSNM Maciej Mazur. Wskazał przy tym, że pierwsze terminy realizacji celów AFIR, czyli unijnego rozporządzenia ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, upływają za mniej niż 1,5 roku.
„Ze względu na będące standardem na polskim rynku elektromobilności dalekie terminy budowy przyłączy oraz niekorzystne warunki przyłączeniowe uruchamianie pojedynczej stacji DC w naszym kraju trwa często 2 lata, zaś hubów – ok. 3 lata. To oznacza, że inwestycje uruchomione dziś nie będą mogły zostać uwzględnione przy weryfikacji realizacji pierwszych obowiązków wynikających z AFIR. Bez zmian prawnych ta sytuacja się nie zmieni” – podkreślił Mazur.
Czytaj też
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) jest największą polską organizacją pracodawców zrzeszającą 50 firm: producentów i przedstawicieli producentów pojazdów samochodowych, motocykli, skuterów oraz producentów nadwozi w Polsce. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, Stowarzyszenia Europejskich Producentów Motocykli ACEM oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Nadwozi, Przyczep i Naczep - CLCCR.
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) to organizacja branżowa zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. Organizacja zrzesza ponad 200 przedsiębiorstw z łańcucha wartości w elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania. Jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.