Reklama

Wiadomości

Od września rusza Mój Prąd 6.0. Nowe warunki dofinansowania na fotowoltaikę

Autor. Envato

Minister Klimatu Paulina Hennig Kloska zapowiedziała dzisiaj uruchomienie rządowego programu „Mój Prąd” 6.0. Nabór wniosków rusza od 2 września.

Reklama

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zapowiedziała zmiany w stosunku do poprzednich edycji rządowego programu. Aby uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0 na mikroinstalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 roku, konieczne będzie wyposażenie ich w magazyn energii jako element dodatkowy.

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych do przyłączenia do 31 lipca 2024 roku, dofinansowanie można uzyskać bez konieczności wyposażania ich w magazyn energii lub ciepła jako dodatkowy element.

Czytaj też

Ponadto, w kolejnej edycji rządowego programu podniesiono maksymalną mocy dofinansowywanej mikroinstalacji z 10 do 20 kW. Maksymalna moc razem z magazynem energii nie może przekroczyć 50 KW.

Mieszkańcy ubiegający się o dofinansowanie mogą liczyć na maksymalnie 7 tysięcy złotych do instalacji fotowoltaicznych, natomiast wsparcie finansowe na magazyn energii elektrycznej sięgnie do 16 tysięcy złotych. Należy mieć na uwadze, że pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania powinna wynosić co najmniej półtorakrotność mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki. Z kolei na magazyn ciepła będzie można otrzymać do 5 tysięcy złotych.

Czytaj też

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się wszyscy mieszkańcy, którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje po 1 stycznia 2021 roku i dotychczas nie korzystali z dopłat. Należy jednak podkreślić, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest rozliczanie się w systemie net-billing.

Nabór wniosków do programu rozpocznie się 2 września i potrwa do 20 grudnia, chyba że wcześniej wyczerpie się budżet wynoszący 400 mln złotych, przeznaczony z programu FEnIKS na lata 2021-2027.

Wnioski można składać poprzez rządową stronę. Do tej pory z rządowego wsparcia dofinansowano ponad 530 tysięcy mikroinstalacji PV.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze