Wiadomości
Kanada stawia tamę chińskim autom elektrycznym. Zaczęły obowiązywać 100 proc. cła
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu Kanady w kraju od wtorku zaczęły obowiązywać cła 100 proc. na samochody elektryczne produkowane w Chinach oraz niektóre chińskie samochody hybrydowe.
Premier Justin Trudeau zapowiedział pod koniec sierpnia, że cła zostaną nałożone, by „wyrównać pole dla kanadyjskich pracowników” i umożliwić obecność kanadyjskiego sektora samochodów elektrycznych na konkurencyjnym rynku.
Pod koniec czerwca wicepremier Chrystia Freeland, informując o przygotowaniach i konsultacjach przed wprowadzeniem dodatkowych ceł, zwróciła uwagę na prowadzoną przez Chiny politykę nadprodukcji. Rząd Kanady obawiał się, że ta część chińskiego eksportu, która trafiała na rynki amerykański i europejskie, może zostać przerzucona na kanadyjski rynek po wprowadzeniu dodatkowych ceł przez USA i UE.
Po ogłoszeniu przez Trudeau decyzji rządu Chiny złożyły skargę w Światowej Organizacji Handlu, podobną do złożonej wcześniej przeciw podobnej decyzji UE. Władze w Pekinie zapowiedziały też postępowanie antydumpingowe w sprawie importu kanadyjskiego rzepaku. Chiny są drugim co do wielkości importerem rzepaku z Kanady i wycofywanie lub przywracanie zgody na ten import przez Chiny jest jedną z miar relacji między obu krajami. Postępowanie w sprawie importu rzepaku Chiny prowadziły np. po aresztowaniu w Kanadzie wiceprezeski koncernu Huawei Meng Wanzhou w 2018 r., a w Chinach – w ramach retorsji – dwóch Kanadyjczyków, Michaela Spavora i Michaela Kovriga.
Kanada kontra Chiny. Auta elektryczne to początek
Produkcja samochodów w Kanadzie daje pracę ponad 125 tys. osób; to sektor z silnymi związkami zawodowymi, a potencjał kanadyjskiego łańcucha dostaw w produkcji samochodów elektrycznych jest uważany za pierwszy na świecie. Od 2020 r. w projekty w sektorze samochodów elektrycznych w Kanadzie zainwestowano ponad 46 mld CAD, a rządy prowincji zobowiązały się do 53 mld CAD ulg podatkowych dla inwestorów, subsydiów i inwestycji kapitałowych. Władze federalne i prowincji rozwijają też wydobycie surowców, jednocześnie zamykając dostęp chińskich firm do wydobywanych w Kanadzie minerałów krytycznych.
Od 2020 r. Chiny stały się największym producentem i eksporterem samochodów elektrycznych, sektor jest silnie wspierany przez rządowe subsydia – podawał wcześniej rząd w komunikacie. W 2023 r. chiński eksport samochodów elektrycznych miał wartość 47,2 mld CAD, podczas gdy w 2018 r. było to 0,2 mld CAD.
Kanada zapowiedziała tez, że nałoży od 15 października dodatkowe cła w wysokości 25 proc. na import stali i aluminium z Chin.