Reklama

Wiadomości

Europejskie pojazdy elektryczne bez amerykańskich dotacji? Rozmowy trwają

Autor. Canva

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi ws. dopłat do europejskich pojazdów elektrycznych, podaje Reuters.

Reklama

Od kilku miesięcy kością niezgody między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jest amerykańska ustawa dotycząca zmniejszenia poziomu inflacji (Inflation Reduction Act, IRA), zakładająca m.in. zwiększenie do 300 miliardów dolarów wydatków na politykę klimatyczną oraz energetyczną.

Reklama

Początkowo uwagi dotyczyły dotacji dla pojazdów elektrycznych wyprodukowanych wyłącznie na terenie państw Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA). Samochody wyprodukowane w Europie miały zostać z dotacji wyłączone, co może stanowić poważne wyzwanie np. dla Volkswagena eksportującego samochody za Atlantyk, czy szwedzkiego producenta baterii do pojazdów elektrycznych Northvolt.

Czytaj też

Po drugie, ustawa przewidywała udzielenie pomocy sektorom kluczowym dla zielonej i cyfrowej transformacji, jednak miałaby zostać ona udzielona wyłącznie firmom, których siedziby znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem tym przedsiębiorstwom, które zdecydowałyby się przenieść do USA, dotacje przypadałyby zaledwie przez kilka lat.

Reklama

Amerykańscy urzędnicy, w tym prezydent Joe Biden, zostali wówczas oskarżeni o protekcjonizm. Mimo licznych głosów niezadowolenia dobiegających z Europy, sekretarz skarbu Janet Yellen jeszcze w październiku stwierdziła, że „duże zmiany w ustawie są mało prawdopodobne".

W ostatnich miesiącach udało się jednak wprowadzić kilka poprawek, jednak Unia Europejska wciąż nie jest w pełni usatysfakcjonowana ustępstwami Waszyngtonu. Obecnie dzięki zmianom w ustawie IRA, Amerykanie chcący kupić w tym roku nowy samochód elektryczny mogą liczyć na ulgę podatkową w wysokości nawet 7500 dolarów.

Czytaj też

Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry Breton poinformował, że Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie dopłat do europejskich pojazdów elektrycznych sprzedawanych w państwach Ameryki Północnej, lecz źródła zaznajomione ze sprawą wskazują, że nieprędko mogą się one zakończyć. Ponadto francuska oraz niemiecka delegacja zapowiedziała w przyszłym miesiącu wspólną wizytę w Waszyngtonie, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat amerykańskiego mechanizmu dotacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama