Reklama

Wiadomości

Dla aut spalinowych w UE jest jeszcze szansa. „Wiążę z tym duże nadzieje”

Fot. Pixabay

Mam nadzieję na rewizję rewizję dokumentu o ograniczeniu emisji z silników spalinowych do „0” - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.

Reklama

We wtorek Rada UE przyjęła rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zakłada ono 100-proc. redukcję emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r.

Reklama

"Dokument zakłada obowiązkową rewizję, przegląd i raport postępów w 2025 roku, z możliwością zmiany w 2026 roku. Wiążę z tym duże nadzieje. To dotychczasowe uzasadnienie do roku 2035 i ścieżka legislacyjna w UE w ogóle nie podnosi tych wątków społecznych, gospodarczych. Jedyny cel, jaki jest tam wpisany to ograniczenie emisji" - powiedziała w piątek Anna Moskwa.

Jej zdaniem "cała narracja w tym dokumencie koncentruje się na tym, co zrobić, żeby ograniczyć emisje do 2035". "I wniosek z tej analizy jest, że trzeba w 2035 zakazać rejestracji aut spalinowych, bez analizy wpływu na społeczeństwo, gospodarkę, bez analizy dojrzałości tego rynku" - wskazała.

Reklama

Czytaj też

Jak dodała, decyzja ma być podejmowana w latach 2025-2026 w oparciu o inne dane, jak np. o dojrzałość rynku, o ilość aut, stacji ładowania. "Patrząc na sposób, na dane, na podejście do tego dokumentu dzisiaj i na te założenia na 2025, 2026, myślę, że nie da się tego dokumentu w 2025 czy w 2026 obronić. Ten 2035 zakłada oczywiście określone postępy i poziom rozwoju elektromobilności w Europie" - powiedziała.

Nowe przepisy Rady UE określają następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 r.; 100-proc. redukcję emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku.

Polska jako jedyne państwo Wspólnoty opowiedziało się przeciwko temu rozporządzeniu. Od głosu wstrzymały się Włochy, Bułgaria i Rumunia.

W 2026 r. Komisja Europejska ma dokonać szczegółowej oceny postępów w osiąganiu celów 100-proc. redukcji emisji oraz ewentualną potrzebę ich przeglądu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama