Reklama

Chcą odebrać obywatelstwo Muskowi. Pod petycją już prawie 200 tys. podpisów

Elon Musk zainwestuje 6 miliardów dolarów w OpenAI
Autor. Daniel Oberhaus, https://en.wikipedia.org/wiki/File:Elon_Musk_at_a_Press_Conference.jpg

W Kanadzie pojawiła się petycja wzywająca do odebrania obywatelstwa Elonowi Muskowi. Powodem mają być m.in. działania przeciwko suwerenności kraju oraz ingerencja w wybory. Dokument trafił do premiera Trudeau.

W treści petycji są podane cztery argumenty za odebraniem obywatelstwa Muskowi, który urodził się w Pretorii w Południowej Afryce, ale ma również paszport kanadyjski dzięki temu, że jego matka urodziła się w kanadyjskim mieście Regina.

„Elon Musk włączył się w działania, które są wymierzone w narodowe interesy Kanady. Użył swojego majątku i władzy, by wpływać na nasze wybory. Jest obecnie członkiem zagranicznego rządu, który próbuje zniszczyć kanadyjską suwerenność; istnieje konieczność odniesienia się do prób Elona Muska, by atakować kanadyjską suwerenność” – głosi uzasadnienie.

YouTube cover video

Petycja, zainicjowana przez pisarkę z Kolumbii Brytyjskiej Qualię Reed i wsparta przez parlamentarzystę Nowej Partii Demokratycznej Charliego Angusa, jest od czwartku dostępna na stronie parlamentu Kanady, a jej adresatem jest premier Kanady Justin Trudeau. Termin składania podpisów minie 20 czerwca br.

Reklama

Obecny prezydent USA Donald Trump nazywa Kanadę „51. stanem”, zaś do premiera Trudeau określa jako „gubernatora”. Z kolei Musk, który jest doradcą Trumpa, nazwał premiera Kanady we wpisie na X „nieznośnym narzędziem”, „insufferable tool” – przy czym w slangu „tool”, narzędzie, oznacza kogoś bezmyślnego, wykorzystywanego przez innych. Musk poparł otwarcie lidera konserwatystów Pierre Poilievre’a.

Do utraty kanadyjskiego obywatelstwa może dojść w nielicznych przypadkach, takich jak udział w działaniach terrorystycznych, szpiegostwo lub zdrada. Także zatajenie np. przestępczej przeszłości, czy podanie fałszywych informacji w procesie uzyskiwania kanadyjskiego obywatelstwa może być powodem do jego odebrania. Również nielojalność wobec kanadyjskiego państwa jest wśród przyczyn uznawanych za podstawę do odebrania obywatelstwa.

Od 2015 r. w Kanadzie na stronie parlamentu istnieje możliwość e-petycji. Przy tym rząd nie ma prawnego obowiązku odniesienia się do petycji.

Anna Lach

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama