Reklama

Elektromobilność

Polska uznana za kraj rozwijający się. Chodzi o elektromobilność

Autor. Envato

Polska awansowała w światowym rankingu elektromobilności z grupy krajów „wschodzących” do grupy krajów „rozwijających się” – wynika z najnowszego raportu grupy Ayvens. Wskazano, że w 2023 r. udział w pełni elektrycznych zarejestrowanych w naszym kraju aut, wzrósł o ponad 50 proc. r/r.

Z najnowszej edycji raportu Mobility Guide przygotowanego przez Ayvens wynika, że najbardziej zaawansowane kraje pod względem wdrażania pojazdów elektrycznych to: Norwegia, Holandia i Finlandia. Państwa te – jak wskazano w publikacji – znalazły się w grupie „zaawansowanej”, czyli takiej, w których liczba pojazdów elektrycznych jest największa, a warunki prawne i infrastrukturalne sprzyjają dalszemu rozwojowi takiej floty. Pozostałe dwie grupy to kraje „rozwijające się” i „wschodzące”.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że na zakwalifikowanie się do konkretnej grupy wpływ mają też koszty posiadania pojazdu elektrycznego w porównaniu ze spalinowym.

Jeśli chodzi o rozwój infrastruktury, to – zgodnie z raportem – najwyższą pozycję zajmują: Holandia, Norwegia, Austria i Szwajcaria. Natomiast koszty posiadania pojazdu elektrycznego (TCO) są niższe niż auta spalinowego w 13 krajach europejskich: Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Grecji, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii i Szwajcarii (w ubiegłym roku było ich 15). Natomiast we Francji, Szwecji i Hiszpanii koszty pojazdów elektrycznych są obecnie wyższe niż pojazdów z silnikami spalinowymi, głównie z powodu zakończenia rządowych programów wsparcia lub wzrostu cen energii.

Reklama

Z raportu wynika, że w 2023 roku Polska awansowała w światowym rankingu elektromobilności z grupy krajów „wschodzących” do grupy krajów „rozwijających się”. „Polska czeka teraz na ogłoszenie szczegółów nowego wsparcia dofinansowania pojazdów nowych i używanych oraz na dodatkowy budżet w ramach trwającego programu »Mój Elektryk«. Uruchomienie tych inicjatyw będzie kluczowe dla dalszego rozwoju rynku pojazdów zeroemisyjnych w naszym kraju” – wskazał cytowany w raporcie dyrektor handlowy w Ayvens Poland Maciej Arwaj.

Powołując się na dane European Automobile Manufacturers Association (ACEA) podano, że Polska w 2023 r. odnotowała „imponujący wzrost” sprzedaży oraz rejestracji nowych pojazdów niskoemisyjnych. „Udział samochodów w pełni elektrycznych wzrósł o ponad 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem” – podkreślono.

Wyliczono też, że w Polsce między 2022 a 2023 rokiem powstały 2 543 nowe stacje ładowania, w tym 2 479 stacji normalnego ładowania i 282 stacje szybkiego oraz ultraszybkiego ładowania. Na każde 100 km dróg przypada średnio 1,4 stacji ładowania. Każda stacja publiczna obsługuje średnio 7 pojazdów elektrycznych.

W opracowaniu zwrócono też uwagę, że atutem Polski jest też szeroka oferta samochodów niskoemisyjnych, z 132 modelami dostępnymi na rynku.

Czytaj też

Jak wynika z raportu Ayvens, całkowite koszty posiadania pojazdów elektrycznych w Polsce są porównywalne do pojazdów z silnikiem spalinowym. „Całkowity koszt posiadania pojazdu elektrycznego wynosi 0,35 zł na kilometr, podczas gdy utrzymanie pojazdu z silnikiem spalinowym jest o grosz droższe” – poinformowano.

W raporcie uwzględniono łącznie 47 krajów: Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię, Grecję, Węgry, Irlandię, Włochy, Japonię, Portugalię, Hiszpanię, Szwajcarię, Tajlandię, Algierię, Australię, Brazylię, Bułgarię, Kanadę, Chile, Kolumbię, Chorwację, Czechy, Estonię, Indię, Łotwę, Litwę, Malezję, Meksyk, Maroko, Nową Zelandię, Peru, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukrainę i USA.

Ayvens to globalna firma, oferująca m.in. kompleksowe usługi leasingu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze