Wiadomości
Skok w elektromobilność. Operatorzy piszą do rządu, NFOŚiGW szykuje ogromne dofinansowanie
Operatorzy sieci szybkich punktów ładowania aut elektrycznych ponaglają rząd w kwestii realizacji wymogów wynikających z rozporządzenia AFIR. Lista oczekiwań jest długa, natomiast jedno z nich pośrednio spełni NFOŚiGW. Fundusz właśnie ogłosił konsultacje w sprawie programu dofinansowania sieci dystrybucyjnych na potrzeby budowy nowych stacji ładowania.
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) opublikowało treść pisma, które trafiło m.in. do premiera oraz kilku ministerstw. „List otwarty polskiej branży ogólnodostępnej infrastruktury ładowania” podpisały firmy-operatorzy, w których posiadaniu jest „niemal 80 proc. wszystkich szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych”. Za szybkie ładowarki są uznawane te podające prąd stały (DC). Niedawno takie ultraszybkie ładowarki uruchomiła Polenergia. Stacje ładujące o mocy 400 kW stanęły przy autostradzie A2 na terenie MOP Chociszewo.
Sygnatariusze podkreślają, że konieczne jest przyspieszenie rozwoju sieci ładowania w kraju, co wynika m.in. z wymogów rozporządzenia AFIR (więcej o tej unijnej regulacji w tekście Unijna rewolucja na drogach. Jazda elektrykiem będzie coraz łatwiejsza). PSNM wskazuje, że poza ryzykiem politycznym (państwa członkowskie są rozliczane z realizacji zapisów rozporządzeń), brak implementacji przepisów rozporządzenia może skutkować „ryzykiem rynkowym” – brak infrastruktury ładowania może wyhamowywać zainteresowanie elektrycznymi pojazdami.
„To właśnie brak odpowiedniej liczby stacji ładowania jest jednym z głównych powodów bardzo niskiego udziału BEV (elektryczne pojazdy akumulatorowe – red.) w sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce (zaledwie ok. 4%). Średnia unijna jest ponad 3-krotnie wyższa” – czytamy w piśmie.
Branża elektromobilności do rządu: potrzebne zmiany legislacyjne
W liście wskazano, że do pchnięcia naprzód rozwoju elektromobilności konieczny jest szereg działań. W kwestii legislacji i pewnych ułatwień dla inwestorów ponowiono propozycje sprzed kilku miesięcy. Zawarto je w „Białej Księdze Nowej Mobilności”. Wraz ze zmianami w legislacji, zdaniem PSNM konieczne jest usprawnienie koordynacji działań między najważniejszymi podmiotami: Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, operatorami infrastruktury oraz operatorami sieci dystrybucyjnych w kraju. Dla wszystkich zainteresowanych powinny powstać wehikuły wsparcia, w postaci programów subsydiów – dowodzi PSNM.
Największą barierą na ten moment są trudności związane z przyłączaniem nowych stacji ładowania, zwłaszcza tych o dużej mocy. - Z perspektywy branży na bariery w obszarze przyłączeniowym są dziś najistotniejsze – bez wprowadzenia odpowiednich zmian regulacyjnych z nimi związanych, Polska, mimo kolejnych inwestycji ze strony operatorów, nie ma żadnych szans, by zrealizować cele AFIR nie tylko wyznaczone na rok 2025, ale również na lata 2030 czy 2035 - ocenia Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSNM, cytowany w komunikacie organizacji.
NFOŚiGW szykuje program dla OSD
Tego samego dnia (6 sierpnia 2024 r.), gdy PSNM opublikowało treść listu otwartego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że startuje z konsultacjami w sprawie programu „Budowa/rozbudowa sieci elektroenergetycznych na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy”. Planowany budżet przedsięwzięcia wyniesie do 3 mld zł do 2029 r. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.
„Projekt programu przewiduje dofinansowanie do budowy i rozbudowy sieci elektroenergetycznej na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy. Celem jest zmniejszenie liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawa jakości powietrza” – przekazał NFOŚiGW.
O dofinansowanie z tego programu będą mogli ubiegać się operatorzy systemów dystrybucyjnych. 80 proc. środków z programu ma być przeznaczone na budowę lub rozbudowę infrastruktury wzdłuż sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska sieć transportowa, obejmująca najważniejsze z punktu widzenia UE szlaki). Reszta funduszy ma zostać skierowana na wsparcie infrastruktury przy terminalach, centrach logistycznych etc.
Jak ogłosił NFOŚiGW, konsultacje ws. programu potrwają od 5 do 19 sierpnia 2024 r.