Elektromobilność
Hyundai podpisał ze start-upem z USA umowę na rozwój pojazdów elektrycznych
Południowokoreański koncern motoryzacyjny Hyundai Group podpisał z amerykańskim start-upem Canoo umowę dotyczącą współpracy w obszarze rozwoju pojazdów z napędem w pełni elektrycznym - podał serwis Automotive News.
W styczniu Hyundai wraz z siostrzaną spółką Kia zainwestował 110 mln dolarów w brytyjski start-up technologiczny Arrival. Założona w 2015 r. firma opracowała elektrycznego vana wyposażonego w funkcje zaawansowanego wspomagania jazdy, które mogą zostać w przyszłości zmienione w system autonomicznej jazdy. Pojazd miałby trafić do sprzedaży do 2021 r.
Jak wskazał rzecznik Hyundaia, dzięki partnerstwu z dwuletnim start-upem Canoo koncern mógłby skupić się na kompaktowych samochodach osobowych z napędem elektrycznym.
Podobnie jak Arrival, Canoo opracowało platformę, łączącą baterie i napęd elektryczny z elementami podwozia samochodu, takimi jak układ kierowniczy, hamulce i koła, na bazie której mogą powstawać różne typy pojazdów.
Jesienią amerykański start-up zaprezentował swój własny model bazujący na autorskiej platformie firmy. Zgodnie z założeniami Canoo miałby on trafić do sprzedaży indywidualnej i flotowej na zasadzie subskrypcji.
W ostatnich miesiącach Hyundai Group zainwestował znaczne środki w projekty z obszaru transportu przyszłości. We wrześniu 2019 r. ogłosił, że wraz z irlandzkim producentem części samochodowych Aptiv uruchomią spółkę typu joint venture, która opracuje system autonomicznej jazdy. Firmy ogłosiły, że na nowy podmiot przeznaczą łącznie 4 mld dolarów.
Jak zauważył Automotive News, inwestycje te są częścią szerszego, pięcioletniego planu o wartości 87 mld dolarów, który ma zwiększyć udział Hyundaia w obszarach elektryfikacji, automatyzacji i powiązanych z nimi usług.
Wcześniej Hyundai i Kia dokonali szeregu inwestycji związanych z sektorem transportowym. Na początku 2018 r. start-up motoryzacyjny Aurora z Doliny Krzemowej poinformował, że rozpocznie współpracę z koncernami Volkswagen i Hyundai przy rozwoju systemów dla pojazdów autonomicznych. Ponadto południowokoreański koncern zainwestował również w firmy Ola (w Indiach) i Grab (w Singapurze), które świadczą usługi przewozu osób.
W ubiegłym roku Hyundai i Kia zainwestowali również 89 mln dolarów w chorwacką firmę Rimac Automobili, która produkuje elektryczne sportowe tzw. supersamochody. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Sveta Nedelja jest wspierane również przez niemieckiego producenta sportowych samochodów klasy premium, markę Porsche. (PAP)