Reklama

Elektromobilność

Dania planuje zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Władze Danii zaproponowały we wtorek zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi, który miałby zacząć obowiązywać od 2030 roku. Pięć lat później zostałby rozszerzony na auta hybrydowe.

Wcześniej władze Danii zostały skrytykowane za zwiększenie w 2016 roku podatków na samochody elektryczne. Spowodowało to spadek sprzedaży z poziomu 3 proc. do prawie zera.

"Mamy wielkie ambicje, które ciężko będzie zrealizować. Jednak właśnie dlatego musimy spróbować" - mówił we wtorek przed parlamentem duński premier Lars Lokke Rasmussen. Rządowy program ma być oficjalnie przedstawiony na forum Folketingu w przyszłym tygodniu.

Wielka Brytania i Francja zobowiązały się zakazać samochodów z silnikami spalinowymi od 2040 roku. Do 2025 roku wjazdu do centów miast zabronić chcą władze Paryża, Madrytu, Meksyku i Aten.

W Szwecji samochody elektryczne stanowią 7 proc. sprzedaży wszystkich nowych aut. Natomiast w Norwegii połowę dostarczonych do klientów egzemplarzy stanowią hybrydy i pojazdy elektryczne.

Tymczasem Dania chce do 2050 roku całkowicie zaprzestać korzystania z paliw kopalnych.

W 2017 roku Volvo jako pierwszy duży producent samochodów ogłosił, że wycofuje się z silników spalinowych. Po 2019 roku wszystkie nowe samochody tej marki mają mieć napędy hybrydowe lub elektryczne.

(PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama