Reklama

Elektromobilność

BMW zamawia baterie samochodowe za ponad 10 mld euro

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Niemiecki koncern motoryzacyjny BMW poinformował w czwartek, że złożył zamówienie na baterie samochodowe warte ponad 10 mld euro. Dostawcami ogniw będą chińskie Contemporary Amperex Technology (CATL) i południowokoreański Samsung SDI.

Tym samym bawarska marka przedłuża współpracę z CATL, z którą w połowie 2018 roku zawarła kontrakt na sumę 4 mld euro. Obecny obowiązywać będzie w latach 2020-2031 i opiewa na kwotę 7,3 mld euro.

Dodatkowo podpisano porozumienie z Samsung SDI, które jest warte 2,9 mld euro i będzie trwać od 2021 roku do 2031 roku.

BMW podkreśliło jednocześnie, że zapewniło sobie dostawy kobaltu na potrzeby budowy nowych baterii. Surowiec będzie sprowadzany z kopalni w Australii i Maroku, a następnie wysyłany do firm CATL i Samsung SDI. Niezbędny do produkcji ogniw lit pochodzić będzie m.in. z Australii.

Do 2023 roku BMW chce mieć w ofercie 25 zelektryfikowanych modeli. Ponad połowa z nich ma mieć napędy elektryczne na baterie. Dodatkowo firma prognozuje podwojenie sprzedaży zelektryfikowanych samochodów w latach 2019-2021.

Firma dostosowuje strategię do zaostrzających się w Europie norm emisji spalin i promowanej przez Unię Europejską elektromobilności.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama